Opublikowany przez: ULA Źródło artykułu: dr Anne Deans 2006-05-08 11:55:31
Tydzień 9
Ja: Macica powiększa się dwukrotnie od momentu zapłodnienia. Na pierwszy rzut oka jeszcze nie widać, że jestem w ciąży, ale można zauważyć pewne powiększenie się obwodu talii.
Moje Maleństwo: Ma 7 tygodni i mierzy od 22 do 30 mm. Dłonie i stopy szybko rosną. Palce rąk i nóg są już niemal ukształtowane, podobnie jak opuszki palców. Powieki prawie zakrywają oczy, a nos nabiera właściwego kształtu. Rozwija się przepona (mięsień, który umożliwi mu oddychanie po narodzinach) Jelita zaczynają się wysuwać z pępowiny, gdzie się formowały, do jamy brzusznej, w której jest coraz więcej miejsca.
Tydzień 10
Ja: Zaczynają denerwować mnie rzeczy, na które do tej pory nie zwracałam uwagi. Przyczyną są zmiany hormonalne oraz naturalne poddenerwowanie związane z ciążą, porodem oraz macierzyństwem.
Moje Maleństwo: Ma 8 tygodni, mierzy od 31 do 42 mm i waży około 5 gram. To ważny moment, ponieważ przeobraża się z zarodka w płód. Mózg rozrasta się w takim tempie, że jego główka cały czas wydaje się zbyt duża w stosunku do reszty ciała. Oczy i nos są już dobrze widoczne. W dziąsłach formuje się dwadzieścia malutkichzawiązków zębów. Ukształtowały się już nadgarstki i kostki. Widać palce dłoni i stóp. Uformowana jest już większość stawów. Zaczynają się formować narządy płciowe, nadal jednak za wcześnie na to, by odróżnić płeć dziecka. Zaczyna działać układ nerwowy oraz wiele narządów wewnętrznych. Stale rozwijają się płuca, żołądek i jelita. Nerki przesuwają się na swoje właściwe miejsce, a serce jest już niemal w pełni ukształtowane.
Tydzień 11
Ja: Mam cieplejsze dłonie i stopy na skutek zwiększonego przepływu krwi. Znacznie częściej odczuwam pragnienie. Przybieram na wadze ok. 1 kg (chociaż mogę także schudnąć, jeśli mdłości są silne).
Moje Maleństwo: Ma 9 tygodni, mierzy od 44 do 60 mm i waży około 8 gram. Potrafi już ziewać, ssać i przełykać! Zaczynają się pojawiać paznokcie i meszkowate włoski. Pod powiekami zaczynają rozwijać się tęczówki (chroniące potem oczy przed nadmiarem światła). Wątroba, nerki, jelita mózg i płuca są już całkowicie uformowane i zaczynają funkcjonować.
Tydzień 12
Ja: Gdyby lekarz to zalecił, mam przeprowadzany test z użyciem ultrasonografu. Mogę też mieć pobraną próbkę kosmków kosmówki. Powoli ustępują nudności.
Moje Maleństwo: Ma 10 tygodni, mierzy około 61 mm i waży od 8 do 14 gram. Zdumiewające, ile już potrafi: porusza rękami i palcami dłoni i stóp, uśmiecha się, marszczy czoło i ssie swój kciuk. Nieprzerwanie rozwijają się narządy wewnętrzne - zwłaszcza mózg. Palce dłoni i stóp oddzielają się od siebie. Wyrastają włoski i paznokcie. Genitalia zaczynają przybierać charakterystyczną dla danej płci postac. Kości cały czas twardnieją. Formują się struny głosowe.
Tydzień 13
Ja: Skoki ciśnienia mogą powodować omdlenia lub zawroty głowy (szczególnie podczas raptownych zmian pozycji). Na piersiach widoczne są naczynia krwionośne i małe grudki wokół brodawek sutkowych (gruczoły Montgomery'ego). Częściej wychodzę do łazienki.
Moje Maleństwo: Ma 11 tygodni, mierzy od 65 do 78 mm i waży od 13 do 20 gram. Zaczyna już odróżniać dźwięki - odbiera drgania docierające do jego skóry. Mocniejsza szyja sprawia, że może już obracać głową. Oczy przesuwają się ku nosowi, uszy zaś na boki czaszki. Rozwijają się zewnętrzne narządy płciowe. Wątroba zaczyna wydzielać żółć, a trzustka insulinę.
SPRAWDŹ TAKŻE:
Pielęgnacja, odżywianie i ćwiczenia w trzecim miesiącu ciąży
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.