Każdy z nas pochodzi z innych województw Polski i każdy z nas ma swoją Kuchnie Regionalną-na dole wypisałam przykłady.
Najbardziej popularnymi zupami na Warmii była grochówka, kapuśniak i zupa fasolowa, natomiast gospodynie z Mazur specjalizowały się w przygotowywaniu zup rybnych, żurków i czernin.W kuchni warmińsko-mazurskiej niezbędnymi składnikami, które musi mieć pod ręką każda gospodyni, są: wędzona słonina (koniecznie w papryce), świeże masło, śmietana, majeranek, kminek i kardamon. Mazurzy gustują też w rybach, szczególnie w świeżo wędzonych trociach i węgorzach, z których „kraina jezior” słynie do dziś. :)
Na Pojezierzu Pomorskim, kryjącym pod swoją nazwą i Kaszuby, i Pomorze, rosną tylko ziemniaki, marchew, gryka, brukiew i… truskawki.Solone śledzie Kaszubi dodają do jajecznicy, a z węgorza przygotowują flaki, po kaszubsku: ksywe z pulkaminnymi kaszubskimi osobliwościami były plince, czyli smażone z cebulą i cukrem placki ziemniaczane oraz kasza gryczana zwanabukwitą, podawana ze szpyrkami (stopiona słonina ze skwarkami). Nie można zapomnieć też o grucholcu – babce ziemniaczanej na ciepło z cebulą i kiszonym ogórkiem.
W kuchni kujawskiej dominują ryby i drób, głównie kaczki i gęsi – pieczone, duszone, smażone i gotowane. Jedną z bardziej znanych w Polsce kujawskich potraw jest bez wątpienia Bydgoska czernina z golcami, czyli zupa z gęsiej krwi z suszonymi owocami.
W kuchni podlaskiej dominują potrawy z ziemniaka. To tak proste i niewymagające w uprawie warzywo stało się podstawą takich dań, jak zapiekana babka ziemniaczana z tartych ziemniaków, mąki, jaj, słoniny, boczku i grzybów oraz placki ziemniaczane, które smaży się na smalcu.
Kuchnia Mazowsza-Mazowszanie żywili się w tym czasie wszystkimi darami boru, do których należała dziczyzna, jagody, miód i grzyby. Na talerzu nie mogło też zabraknąć uwielbianej przez Kurpiów kaszy gryczanej i klusek.
Kuchnia Wielkopolska- Do miejscowych specjałów należy także pieczona kaczka z jabłkami (często z dodatkiem kminku), ziemniaczane pyzy z farszem mięsnym lub sosem, oraz kluchy, tzw. szagówki (cięte na ukos) i kulanki (okrągłe).
Kuchnia Śląska-Śląskiej kuchni zawdzięczamy kilka ogólnopolskich potraw, bez których trudno wyobrazić sobie naszą kuchnię. Pierwsza, to być może najwspanialsza z polskich zup – żurek.Jednym ze sztandarowych specjałów są kluski śląskie. Zarówno białe, jak i czarne wyrabia się z ziemniaków i mąki ziemniaczanej, kulając je na stole i żłobiąc charakterystyczną dziurkę.Popularne na Śląsku są kompoty z rabarbaru i agrestu, a także zupa z kalarepy, rzadko spotykana w innych rejonach Polski. Z warzyw Ślązacy uwielbiają najbardziej modrą kapustę, którą przyrządza się tutaj na słodko-kwaśno z jabłkiem.
Kuchnia Kresowa-W bogatej ofercie kuchni kresowej figurują także cepeliny. Są to gotowane w wodzie pyzy ziemniaczane, które nadziewa się wieprzowiną doprawioną do smaku majerankiem. Cepeliny serwowane są z gęstą kwaśną śmietaną i zasmażoną kiszoną kapustą.
Kuchnia Małopolski-Z dań mięsnych do krakowskich rarytasów należą świetne flaczki, tzw. „maczanka” przygotowywana ze schabu lub karkówki, pieczywa i sosu kminkowego, słynna kaczka po krakowsku z grzybami i kaszą oraz wędliny, np. kiełbasa lisiecka. Na Wielkanoc w krakowskich i małopolskich na stole nie może zabraknąć białego barszczu z białą, parzoną kiełbasą. Z przekąsek nie może zabraknąć krakowskiej kapusty, najczęściej marynowanej lub kiszonej.
Kuchnia Góralska-Najbardziej znaną potrawą w Beskidzie jest oczywiście golonka duszona w piwie. Przypomina ona golonkę po bawarsku, jest jednak ostrzej przyprawiona, a do sosu piwnego, w którym golonka się dusi, dodaje się wiórków selera, pietruszki i marchewki.Najsłynniejszą beskidzką zupą jest jednak kwaśnica, rodzaj kapuśniaku, gotowanego na mięsie wieprzowym, świeżym i wędzonym, na wędzonej gęsinie lub świńskim ryju.Podstawą wyżywienia górali były oczywiście owce. Baraninę przyrządzano na wiele sposobów: pieczoną z kością albo podawaną jako kotlety z roztopionym oscypkiem.
Górale wyrabiają z ziemniaków kilkanaście rodzajów klusek, takich jakkluski grulane, bukty i hałuski oraz moskale, placki ziemniaczane