Zez dziecięcy
Każdy niemowlak może zezować sporadycznie. U tak małych dzieci mięśnie są jeszcze bardzo słabe i niedostatecznie wykształcone, dlatego czasami nie udaje im się utrzymać oczka we właściwym położeniu. Jeszcze półrocznemu szkrabowi w chwilach dużych emocji może przytrafi ć się zezowanie. Niekiedy oczko ucieka też, gdy dziecko jest rozkojarzone. Dlatego jeżeli od czasu do czasu malec patrzy na ciebie jednym oczkiem inaczej niż drugim, nie wpadaj w panikę, ale na wszelki wypadek powiedz o tym lekarzowi. Pamiętaj, że konieczna jest wizyta u okulisty, jeśli oczka są na stałe ustawione na zewnątrz, do siebie albo rozbiegają się w różnych kierunkach.
Dlaczego powstaje zez?
Oko porusza siedem mięśni gałki ocznej: cztery mięśnie proste: górny, dolny, przyśrodkowy i boczny oraz dwa mięśnie skośne: górny i dolny, natomiast powiekę ku górze unosi mięsień dźwigacz powieki górnej. Jeżeli mięśnie gałek ocznych pozostają w równowadze, obie gałki oczne zawsze ustawiają się równolegle, a w czasie ruchu poruszają się zgodnie w różnych kierunkach. Działaniem tym kierują bodźce zmysłowo-czuciowe oraz mechanizm obuocznego widzenia. Prawidłowe ustawienie obu gałek ocznych powoduje, że obraz przedmiotu pada równocześnie na odpowiednią część siatkówki w obu oczach.
W zezie następuje rozkojarzenie tych funkcji i koordynacji widzenia. Przy patrzeniu na jakiś przedmiot, tylko jedno oko ustawione jest prawidłowo, drugie odchyla się, gdyż jeden lub kilka mięśni wykazuje przewagę czynnościową. W wyniku odchylenia gałki ocznej od osi optycznej obraz powstaje na siatkówce zezującego oka w nieprawidłowym miejscu, co powoduje, że jest on nieostry. Poza tym obraz odbierany przez ośrodki nerwowe z różnych części siatkówki obu oczu jest podwójny.
Takie zaburzenia uniemożliwiają wykształcenie się u dziecka fuzji, czyli procesu umożliwiającego złączenie dwóch obrazów odbieranych przez oczy, w jeden.
Co robić, gdy dziecko zezuje?
Już u noworodków czy niemowląt, u których zauważono odchylanie się oka od prawidłowej osi, należy bezwzględnie przeprowadzić badanie okulistyczne. Jest to konieczne do wykluczenia wady wrodzonej oka, chorób nabytych (zwłaszcza guzów wewnątrzgałkowych) jako przyczyny zeza. Jeżeli zez jest spowodowany zaburzeniami ostrości wzroku, czasem już u niemowląt konieczna jest korekcja wady wzroku. Nie wolno odkładać badań diagnozujących zeza na okres późniejszy, gdyż w niektórych postaciach tej choroby może szybko powstać niedowidzenie. O terminie leczenia zeza musi zadecydować wyłącznie lekarz okulista - czy można jeszcze czekać, czy rozpocząć leczenie.
Odniesienia:
doz.pl
Hasło dodane 2010-05-06 21:34:15 przez
alanml