Skala Brazeltona to narzędzie, które służy do rozpoznawania pierwszych problemów pojawiających się u noworodka. To Skala Oceny Zachowań Noworodka (zwana często The Neonatonal Behavioural Assesment Scale – NBAS). Metoda na świecie znana jest od 1973r. Twórcą metody jest dr Berry Brazelton, amerykański lekarz i naukowiec, który pokazał, iż noworodki posługują się językiem, a językiem niemowlaka jest jego zachowanie.
Noworodek po urodzeniu jest mierzony, ważony, badany na wszelkie możliwe sposoby. Neonatolog sprawdza, czy prawidłowo oddycha i czy właściwie reaguje na różnorakie bodźce. Stan fizyczny dziecka ocenia za pomocą skali Apgar, przyznając mu określoną liczbę punktów za każdy z parametrów życiowych. Maksymalny wynik – czyli 10 punktów – świadczy o tym, że maluch jest w doskonałej formie fizycznej. Nic jednak nie mówi o stanie emocjonalnym noworodka.To oceny tego ostatniego służy właśnie skala Brazeltona.
Skala Brazeltona pokazuje, że noworodek ma swój język. Mową jest ruch, płacz, sposób spania, jedzenia, zachowanie, emocje, gesty – czyli wszystkie te elementy, którymi noworodek zarządza swoim życiem. Noworodki za pomocą własnego języka pokazują to, co umieją i to, czego jeszcze nie potrafią.
Skala nie jest testem, raczej „narzędziem”, które pomaga zdefiniować stany dziecka, która opiera sie na kilku założeniach, tj.:
nawet noworodek potrafi się komunikować z otoczeniem, a jego zachowanie w pierwszych dniach i tygodniach po urodzeniu jest jednocześnie jego specyficznym językiem, który rodzice nie zawsze potrafią właściwie odczytać;
noworodki, nawet te, które wydają się słabe, są uzdolnione już w chwili narodzin;
nawet takie maluchy reagują na sygnały płynące z otoczenia i podejmują próby ich kontrolowania.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.