Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-05-28 21:52:32
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały poki.pl
Zadaniem gracza jest ukończenie każdego z przygotowanych przez twórców poziomów, których mamy około czterdziestu w wersji przeznaczonej na przeglądarki internetowe oraz około aż 2500 w wydaniu na smartfony i tablety. W tym celu, musimy przeprowadzić kolorową piłeczkę od startu do mety poprzez podbijanie jej klikając w tym celu myszką lub dotykając ekranu (w zależności od urządzenia). Jak można się jednak domyślić, nasze zadanie nie jest takie proste, a po drodze będziemy musieli zmierzyć się z różnorakimi przeszkodami wymagającymi od nas nie tylko zręczności, ale również umiejętności zaplanowania swoich ruchów. Przeszkody występują w postaci obracających się, z różną szybkością, kształtów i innych obiektów, a z racji tego, że piłeczka może poruszać się tylko w pionie, nie mamy możliwości ich ominięcia w „tradycyjny” sposób.
Jak wobec tego sobie z nimi poradzić? Tutaj do czynienia mamy już z kolei z podstawowym elementem mechaniki rozgrywki, a mianowicie kolorami. W Color Switch mamy do czynienia z czteroma z nich: żółtym, niebieskim, czerwonym oraz fioletowym. W kolorach tych występuje zarówno sterowana przez gracza piłeczka, jak również wszelkie przeszkody występujące na naszej drodze. Każda z przeszkód charakteryzuje się z kolei tym, że zawsze składa się z czterech elementów – każdy w innym kolorze; gracz musi tak wymierzyć swój ruch, aby przejść przez przeszkodę w momencie, gdy segment zgadza się z kolorem piłeczki – w innym przypadku nasz kulisty bohater rozpadnie się a my będziemy musieli spróbować jeszcze raz. Piłeczka może zmieniać kolor natrafiając na czterokolorowe kule na swojej drodze, wówczas zostaje jej przydzielony losowo jeden z kolorów, a z racji tego, że nie możemy na dobrą sprawę zdecydować czy chcemy skorzystać z tego swojego rodzaju bonusu, musimy liczyć się z dosyć sporą nieprzewidywalnością niektórych momentów rozgrywki.
Ruch piłeczki jest zresztą czymś, co gracz musi opanować, zwłaszcza jeśli chce mieć jakąkolwiek szansę na późniejszych etapach gry – piłeczka wznosi się na niewielką wysokość po wykonaniu kliknięcia, a po chwili zaczyna stopniowo opadać. Zrozumienie i umiejętne wykorzystanie tej zasady niejednokrotnie pozwoli nam przetrwać, przykładowo w sytuacjach, gdy przechodząc przez dużą, wolno poruszającą się przeszkodę musimy pozostać przez chwilę w jej wnętrzu czekając na pojawienie się segmentu w odpowiednim kolorze, aby móc przez niego przejść.
Mobilna wersja produkcji, poza większą liczbą etapów, pozwala nam także na odblokowywanie nowych trybów rozgrywki (czterdzieści) oraz nowych kształtów dla naszej piłeczki. Dokonujemy tego zbierając punkty symbolizowane przez gwiazdki znajdujące się w niektórych przeszkodach – zebranie interesującej nas liczby zazwyczaj zajmie kilka kolejnych poziomów; warto wspomnieć, że punkty możemy zdobywać również powtarzając te same etapy.
Na zakończenie warto wspomnieć o grafice i udźwiękowieniu, które powinny wzmacniać i oddawać dynamiczny styl rozgrywki. Oprawa graficzna i muzyczna w Color Switch spełniają swoje zadanie w tym zakresie doskonale: ta gra dostępna na poki.pl jest dwuwymiarowa a minimalistyczna grafika cechuje się intensywnymi kolorami a przy tym dużą przejrzystością, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że nie będziemy mogli rozróżnić piłeczki od elementów otoczenia, jak również bardzo dobrze widać ruch poszczególnych przeszkód. Na muzykę składają się głównie elektroniczne, dynamiczne utwory narzucające graczowi swojego rodzaju tempo podbijania piłeczki i świetnie sprawdzają się jako tło pozwalające jeszcze lepiej wczuć w klimat rozgrywki.
Artykuł powstał we współpracy z poki.pl
Gry dla najmłodszych, czyli w co się bawić? >>
ROLA ZABAW I GIER RUCHOWYCH W WYCHOWANIU I ROZWOJU DZIECKA >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.