Autor zdjęcia/źródło:
Wszy u dzieci@flikr.com/Gordon
Wszy prawie wszystkim kojarzą się z brudem i zaniedbaniem. Jednak mogą zaatakować każde, nawet najbardziej czyste dziecko.
Wszawica pojawia się zazwyczaj w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Dzieci bardzo szybko zarażają się od siebie i jeżeli rodzice nie przystąpią do natychmiastowej z nimi walki czeka ich długa i mozolna wojna.
Jak walczyć z wszami u dziecka?
Wszy zagnieżdżają się w każdym rodzaju włosów, niezależnie od ich długości czy gęstości i nie uchroni przed nimi nawet regularne mycie głowy. Ich ugryzienie powoduje świąd skóry i pojawienie się na niej czerwonych plamek, podobnych do ugryzień komara. Co wtedy robić?
Nie wpadaj w panikę, gdyż nerwowa atmosfera może udzielić się dziecku. Jeśli maluch jest już w stanie zrozumieć, wytłumacz mu spokojnie, co to są wszy i jak można się ich pozbyć. Dziecko powinno też wiedzieć, że zakażenie nie jest jego winą i nie masz do niego pretensji. To naprawdę nie koniec świata. Ponieważ jednak wszawica jest chorobą wstydliwą i nikt nie mówi o niej głośno, dlatego wielu rodziców w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że ich dziecko może być narażone na kontakt z tymi pasożytami.
- Kup odpowiedni preparat na wszy i przystąp szybko do leczenia, ponieważ wszy rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Kup w aptece dostępny bez recepty preparat. Może mieć on postać szamponu, płynu lub pianki. Zawiera silnie działające substancje chemiczne lub składniki roślinne. Zapoznaj się z ulotką do niego dołączoną i ściśle przestrzegaj zaleceń producenta. Pamiętaj, że są to preparaty trujące, dlatego głowę trzeba myć tak, aby preparat nie miał kontaktu z resztą ciała. Po zabiegu dziecko może swędzić skóra na głowie. To normalne i powinno samo minąć.
- Obetnij włosy dziecku. Zabieg usuwania wesz jest bardzo pracochłonny i wymaga dużo cierpliwości zarówno ze strony dziecka jak i twojej. Przy krótkich włosach zaoszczędzisz sobie czasu i roboty.
- Wyczesz włosy gęstym grzebieniem. Gdy wymyjesz włosy, dokładnie je wyczesz. Po zastosowaniu preparatu dorosłe osobniki powinny szybko wyginąć. Problemem są jednak gnidy, które bardzo mocno trzymają się włosa. Musisz dokładnie przejrzeć każde pasmo włosów i ściągnąć jajeczka palcami. Pozostawienie gnid może niestety spowodować nawrót choroby. Gnidy mają szaro-beżowy kolor i trudno je zauważyć na jasnych włosach. Największe ich skupiska znajdziesz za uszami i nad karkiem.
- Regularnie oglądaj głowę dziecka, co najmniej przez 10 dni, codziennie wieczorem. Jeżeli po tym czasie nie zauważysz żadnego nowego pasożyta, problem został rozwiązany. Gdy jednak znajdziesz gnidy, zwróć uwagę, gdzie dokładnie są umiejscowione. Wesz składa jaja tuż przy skórze głowy. Wraz ze wzrostem włosa gnidy odsuwają się coraz bardziej od skóry głowy. Jeżeli zauważysz jaja np. centymetr od głowy, jest to najprawdopodobniej ślad po starym zakażeniu, który wcześniej przeoczyłaś. Jeśli jednak gnida znajduje się tuż przy głowie, to znaczy, że dziecko ma nawrót infekcji.
- Sprawdź całą rodzinę. Wszami bardzo łatwo się zarazić. Gdy pojawią się one u dziecka, należy sprawdzić głowy całej rodziny. Pokonaj wstyd i ostrzeż rodziców zaprzyjaźnionych dzieci oraz poinformuj o problemie przedszkole lub szkołę.
- Posprzątaj dokładnie mieszkanie. Wszystkie rzeczy, z którymi dziecko miało kontakt wypierz w gorącej wodzie, wysusz i wyprasuj gorącym żelazkiem
- Rzeczy nie nadające się do prania powinnaś dokładnie odkurzyć.
- Resztę włóż do plastikowego worka, zawiąż go dokładnie i schowaj na dwa tygodnie, aby przed ich ponownym użyciem minął cały cykl rozmnażania wszy.
Wszy u dzieci - Kiedy do lekarza?
Z wszami można spokojnie walczyć w domu i choć jest to pracochłonne, wszy jesteśmy w stanie pokonać skutecznie. Konsultacja lekarska jednak bywa niezbędna, gdy zakażone wszami dziecko
- nie ma jeszcze dwóch lat
- ma alergię lub astmę
- wszy pojawiły się w brwiach lub rzęsach
- zakażona jest wszami lub musi je zwalczać u dziecka kobieta ciężarna lub matka karmiąca piersią. W takim wypadku lekarz może zalecić bezpieczniejsze preparaty i kontrolować skutki leczenia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: