Artykuł promocyjny Opublikowany przez: ULA 2013-04-18 12:16:45
Zakończony właśnie konkurs Danone „Dobre nawyki – sekretne triki polskich mam” (https://rodzice.familie.pl/artykul/Konkurs-Dobre-nawyki-sekretne-triki-polskich-mam,5890,1.html) pozwolił podzielić się różnymi metodami wychowawczymi. Jednym z wielu zadań troskliwych mam jest budowanie dobrych nawyków żywieniowych!
Właściwe żywienie dzieci ma ogromny wpływ na prawidłowy ich wzrost i rozwój – tę wiedzę ma na pewno większość mam i ojców. Często natomiast zapominamy, że budowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci rodzice powinni zacząć od poprawy swoich własnych. Dzieci świadomie i podświadomie kopiują nasze zachowania.
Posiłki rodziców stają się punktem odniesienia dla dziecka, dlatego jeżeli dbamy o prawidłowy rozwój dziecka i kształtowanie jego zdrowych nawyków żywieniowych, prozdrowotne zachowania powinny towarzyszyć całej rodzinie. Dobre nawyki, wyuczone w wieku szkolnym, mają wpływ na wybory w późniejszym życiu. W diecie dziecka należy zadbać o prawidłowo skomponowane, pełnowartościowe posiłki, które zagwarantują składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju i wzrostu oraz zapewnią energię niezbędną do nauki i zabawy.
Jogurty w diecie dziecka - walory odżywcze
Jogurty to produkty o urozmaiconym składzie. Dostarczają szerokiej gamy niezbędnych składników budulcowych i regulujących. Są dobrym źródłem pełnowartościowego białka, wapnia, witaminy D oraz witamin z grupy B. Mleczne produkty fermentowane zawierają żywe kultury bakterii, które pomagają trawić cukier mleczny – laktozę sprawiając, że te produkty są lekkostrawne.
Okres dziecięcy charakteryzuje się wzmożoną mineralizacją kości. W tym wieku dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia jest potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości na całe życie. W przypadku dzieci, nawet niewielki niedobór wapnia może przyczynić się do rozwoju chorób układu kostnego.
Wapń w Jogurtach Danone:
Dzieci 7-9 lat * | Dzieci 10-12lat * | ||
Jogurt Naturalny | Porcja 165g | 27% | 21% |
Jogurt Aksamitny | Porcja 120g | 18% | 14% |
Jogurt Ale owoc | Porcja 150g | 21% | 16% |
Jogurt Ale ziarno | Porcja 125g | 16,5% | 13% |
*procent RDA (zalecanego dziennego spożycia) wapnia w porcji
Produkty mleczne, w tym jogurty są najbogatszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia. Z tego powodu dzieci, zgodnie z zaleceniami żywieniowymi Instytutu Żywności i Żywienia, powinny spożywać codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka i produktów mlecznych.
Porcja jogurtu Danone Naturalny pokrywa nawet 27% dziennego zalecanego spożycia wapnia dzieci w wieku powyżej 7 roku życia i 21% powyżej 10 roku życia. Jogurty owocowe są niewiele mniej zasobne w ten pierwiastek, ale ich ogromnym atutem jest uwielbiany przez dzieci smak, dlatego mogą stanowić wartościowe uzupełnienie diety.
Obecne w jogurtach białko jest pełnowartościowe, co oznacza, że zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy w korzystnych dla organizmu ludzkiego proporcjach. Zgodne z zapotrzebowaniem spożycie białka ma wyraźne znaczenie dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Białko pełni w organizmie człowieka szereg istotnych funkcji, ale przede wszystkich jest materiałem budulcowym, tak bardzo potrzebnym w okresie intensywnego rozwoju.
Jak wprowadzić jogurty do diety dziecka?
Warto zadbać, aby jogurty stanowiły codzienny, wartościowy element w żywieniu dzieci. Są poręczne i wygodne, szybkie do zaserwowania rodzinie w różnych sytuacjach i zwykle bardzo lubiane przez dzieci. Idealne na śniadanie lub drugie śniadanie, jako dodatek do obiadu, perfekcyjnie spełniają też rolę deseru lub zdrowej przekąski gdy brakuje czasu.
Na bazie jogurtów naturalnych można wyczarować mnóstwo smacznych potraw zarówno w wersji wytrawnej jak i na słodko. Jogurty naturalne mogą być używane jako baza sosów do sałatek i surówek. Mizeria z ogórków, drobno pokrojonej cebuli i koperku z dodatkiem jogurtu będzie mniej kaloryczna i zdrowsza niż tradycyjna ze śmietaną.
Jogurty naturalne z powodzeniem zastępują też śmietanę w zupie. Zmiksowane brokuły z jogurtem i parmezanem utworzą smaczny i zdrowy sos do makaronu. Przygotowany z jogurtu naturalnego dip świetnie zaprezentuje się na listkach cykorii. W ten sposób nauczymy dzieci odkrywania nowych smaków, eksperymentowania w kuchni. Wspólne przygotowywania jogurtowych smakołyków są zarazem doskonałym sposobem na testowanie nowych smaków i budowanie dobrych nawyków.
Warto uświadomić sobie, że tak samo jak dorośli, dzieci powinny ograniczać spożywanie słodyczy. Wprowadzenie do diety dziecka jogurtów owocowych może stać się zdrową alternatywą dla małych miłośników słodkiego smaku. W ramach zdrowych deserów czy podwieczorków warto wypróbować sałatkę owocową z pomarańczy, winogron i kiwi z dodatkiem ulubionego jogurtu owocowego i wiórków kokosowych.
Z jogurtu naturalnego i galaretki wyczarować możemy masę jogurtową, która po zalaniu świeżych owoców zastygnie na kształt lekkiego, dietetycznego sernika.
Alternatywą dla klasycznych lodów mogą stać się mrożone musy przygotowane z jogurtów i zmrożonych owoców. Jedyne co nam potrzeba to blender, truskawki, wiśnie, jagody, czy maliny z zamrażalnika, jogurt i wyobraźnia.
W diecie dziecka słodkie napoje gazowane warto zastąpić wodą i mlecznymi napojami. Jogurty naturalne są idealne do koktajli - zarówno tych owocowych jak i warzywnych. Jogurt naturalny plus owoce świeże lub mrożone będę stanowiły odżywczy napój idealny na drugie śniadanie lub podwieczorek. Na większy apetyt do koktajlu możemy dorzucić sycącego banana i łyżkę płatków owsianych.
Podsumowanie
Wypracowane w wieku szkolnym dobre nawyki procentują przez wiele lat, a te złe bardzo trudno jest zmienić. Pamiętajmy, że zdrowe żywienie wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój dzieci, a kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych w wieku szkolnym ma wpływ na dalsze wybory w późniejszym życiu. Jogurty z powodzeniem mogą stanowić jedną z zalecanych na dzień porcji produktów mlecznych. Jedzenie przynajmniej jednego jogurtu każdego dnia to nawyk, który warto wypracować u swojej pociechy.
Autorka: dietetyk mgr inż. Karolina Jaworska, absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie, technolog żywności.
Mariola1811 2013.07.26 15:40
Odpowiednie żywienie dziecka to podstawa, o którą warto zadbać.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.