Opublikowany przez: KlaudiaKierzk 2017-10-06 11:47:56
Autor zdjęcia/źródło: tatuaż na plecach, StockSnap, pixabay.com
Najpopularniejszą formą znieczulenia w trakcie porodu jest znieczulenie zewnątrzoponowe, które podawane jest w dolnej części kręgosłupa. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy podanie takiego znieczulenia jest niemożliwe, wręcz zabronione. Jednym z takich przypadków jest świeża rana na plecach w miejscu, w którym miałoby nastąpić wkłucie. Rana taka może być konsekwencją stosunkowo niedawno wykonanego tatuażu w okolicy krzyżowo – lędźwiowej. Podanie znieczulenia grozi zakażeniem, które mogłoby rozprzestrzenić się do obszarów kręgosłupa, a w konsekwencji spowodować poważne uszkodzenia.
Tatuaż może oczywiście zdobić ciało kobiety już przed porodem. Jednak nawet w takiej sytuacji, może on uniemożliwić podanie znieczulenia w czasie porodu. Lekarz anestezjolog może odmówić znieczulenia, jeśli w okolicy tatuażu pojawił się stan zapalny, nawet bardzo mały i ledwo zauważalny. Dlatego przed porodem powinnyście zwrócić na to uwagę. Najlepiej zadzwońcie do szpitala, bądź udajcie się osobiście i zapytajcie, jak na taką sytuację zapatrują się lekarze.
Znaleźliśmy na forach poniższą informację, z której wynika, że jeśli nie pojawiło się żadne zapalenie i tatuaż nie został niedawno wykonany, lekarz anestezjolog, nie widział żadnych przeciwskazań i podał kobiecie ciężarnej znieczulenie zewnątrzoponowe. Pisownia cytowanych wypowiedzi jest oryginalna.
Mirrusia
"Planuje w najbliższej przyszłości rozpocząć duży projekt tatuażu na plecach, będzie zajmował większą część pleców. Przeczytałam jednak, że posiadając taki tatuaż nie można otrzymać zzo przy porodzie, czy to prawda?"
Nive
"nie nie prawda. Tatuaz nie przeszkadza w znieczuleniu. Ja mam na kości ogonowej i nieco wyżej wzdłuż kręgosłupa i mialam robione cc nie bylo problemu."
źródło:http://f.kafeteria.pl
Znaleźliśmy również inną informację:
Gość482
"Mam rozległy tatuaż na plecach, 2 anestezjologów zdecydowało o znieczuleniu miejscowym podczas wywiadu, na sali tuż przed cc trzecia anestezjolog ochrzaniła mnie za taki duży tatuaż i dała narkozę. Od tego czasu rozmawiałam z kilkoma anestezjologami i twierdzą, że co prawda w literaturze nie ma stwierdzenia, że tatuaż w miejscu znieczulenia jest bezwzględnym wskazaniem do CC, ale oni wolą dać narkozę, bo jednak jest spore ryzyko przeniknięcia barwnika do płynu i powikłań"
źródło: http://dziendobry.tvn.pl
Jak widzicie, wszystko zależy od podejścia lekarza anestezjologa. Każdą decyzję trzeba dobrze przemyśleć i na wszystko trzeba zwrócić uwagę. Kobiety często nie zdają sobie nawet sprawy, że tatuaż na plecach może uniemożliwić podanie znieczulenia zewnątrzoponowego w czasie porodu. Dlatego, jeśli będąc w ciąży chciałyście ozdobić swoje plecy, odłóżcie lepiej tę decyzję na późnej.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.