Opublikowany przez: monika.g 2015-11-12 16:37:25
Kaszel jest jednym z pierwszych objawów przeziębienia. Zwykle dziecko zaczyna pokasływać, co jest spowodowane podrażnieniem zainfekowanych śluzówek. Z początku męczy dziecko suchy kaszel z wodnistą wydzieliną spływającą do gardła, krtani i tchawicy. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje.
(photl.com @ pixabay.com @ Syrop na kaszel dla niemowląt)
W przypadku niemowlęcia często trudno jest ocenić jaki rodzaj kaszlu ma dziecko. Jednak bez tej wiedzy nie da się ustalić jaki syrop na kaszel dla niemowląt można mu podać. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, ale jeśli mimo to nie będziesz w stanie konkretnie wskazać jaki kaszel ma twój maluch lepiej od razu udaj się z nim do lekarza. Kaszel często jest objawem zwykłego przeziębienia, ale może być również spowodowany dużo poważniejszymi dolegliwościami. Z tego powodu w przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej będzie skontaktować się ze specjalistą, który zbada dziecko i zaleci odpowiednie leczenie. Pamiętaj, aby nigdy nie eksperymentować ze zdrowiem swojego dziecka, ponieważ wbrew pozorom nawet syrop na kaszel niewłaściwie użyty może spowodować więcej szkód niż korzyści.
Syrop na kaszel dla niemowląt – rodzaje kaszlu i ich przyczyna
Kaszel suchy – to trudny do opanowania odruch kaszlu, któremu nie towarzyszy wydzielina. Może on powodować ból w klatce piersiowej spowodowany zmęczeniem przepony, która intensywnie pracuje w czasie tego rodzaju kaszlu. Występuje w początkowym etapie rozwoju zapalenia tchawicy czy oskrzeli. Jest również pierwszą fazą przeziębienia, które zaczyna się suchym, tzw. nieproduktywnym kaszlem, czyli bez gęstej wydzieliny. Powoduje go głównie wysuszenie śluzówki, którą dodatkowo podrażnia spływająca do gardła wodnista wydzielina z nosa. W tym czasie wirusy zaczynają rozmnażać się w śluzówce wyścielającej drogi oddechowe i powodują suchy kaszel oraz ostry ból gardła.
Kaszel mokry – w dalszym etapie rozwijającej się infekcji suchy kaszel przeobraża się w mokry, ponieważ nagromadzona gęsta wydzielina zaczyna się odrywać i organizm próbuje się jej pozbyć. Kaszel mokry występuje w ostatniej fazie przeziębień, czasami też po zapaleniu oskrzeli i płuc. Zalegająca flegma musi być usunięta z przewodu oddechowego, dlatego w przypadku takiego kaszlu nie można stosować leków hamujących odruch kaszlu.
Kaszel świszczący – najczęściej występuje w zapaleniu krtani, astmie. Tego typu kaszel wymaga specjalistycznego leczenia i nie wolno go leczyć na własną rękę.
Kaszel szczekający - pojawiający się głównie przy chorobach zakaźnych dotykających dzieci – błonicy i krupie, schorzeniach powodowanych przez infekcje wirusowe również powinien być skonsultowany z lekarzem i leczony pod jego nadzorem.
Syrop na kaszel dla niemowląt - jaki wybrać?
Syrop na kaszel dla niemowląt dobiera się i stosuje w zależności od rodzaju kaszlu. Dodatkowo przy każdym kaszlu i ogólnie przeziębieniu zaleca się podawać dziecku duże ilości płynów, które nawilżają gardło i rozrzedzają wydzielinę ułatwiając jej usuwanie z dróg oddechowych. Dobrze jest także stosować nawilżacze powietrza lub kłaść mokre ręczniki na grzejniku. Przy wszelkich infekcjach wilgotne powietrze ułatwia oddychanie i oczyszczanie się górnych dróg oddechowych.
Syrop wykrztuśny - W przypadku kaszlu mokrego zaleca się leki wykrztuśne, które rozrzedzają wydzielinę i pomagają oskrzelom pozbyć się jej. Syrop wykrztuśny rozrzedza wydzielinę, ułatwiając jej usuwanie z dróg oddechowych. Pomaga to w oddychaniu, sprawia, że wydzielina przestaje zalegać w oskrzelach. Trzeba pamiętać, że syropów wykrztuśnych nie można podawać dziecku na noc, ponieważ będą one wymuszać odruch kaszlu i nie dadzą niemowlęciu spokojnie spać. Najlepiej ostatnią dawkę leku podać do godziny 17.
Syrop rozrzedzający – rozrzedza gęstą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Można go podawać przy każdym rodzaju kaszlu, ponieważ ułatwia odprowadzanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny nie wymuszając przy tym odruchu kaszlu. Jednak tak jak w przypadku syropu wykrztuśnego lepiej nie stosować go po godzinie 17, ponieważ może powodować problemy z zaśnięciem dziecka.
Syrop przeciwkaszlowy, hamujący odruch kaszlu - Na kaszel suchy natomiast wskazane są leki przeciwkaszlowe. Jednak niemowlętom zwykle nie podaje się syropów ani preparatów hamujących odruch kasłania. Preparaty takie równocześnie z zahamowaniem odruchu kaszlu mogą zatrzymać lub upośledzić u dziecka odruch oddychania, który nie jest jeszcze odpowiednio wykształcony. Jednak w przypadku bardzo uporczywego kaszlu lekarz może zalecić krótkotrwałe (3-5 dni) zastosowanie tego typu syropu na kaszel u niemowlaka. Można je stosować wyłącznie przy kaszlu suchym, gdy odruch kaszlowy jest bardzo uporczywy i męczący oraz po konsultacji z lekarzem. Niemowlętom nie wolno również podawać preparatów zawierających naturalne wyciągi z bzu, ziela tymianku, liści babki lancetowatej, kwiatów lipy itp., gdyż powodują one uczulenia.
Nie każdy kaszel jest jedynie objawem drobnej infekcji czy przeziębienia. Długotrwały i niepokojący kaszel może być objawem poważniejszych dolegliwości, dlatego należy obserwować towarzyszące mu objawy. Jeśli kaszel jest napadowy, silny, nie dający się opanować i pojawia się gorączka, chrypa, przyspieszony lub płytki oddech, zmęczenie czy ospałość dziecka to należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kaszel u niemowlaka - przyczyny i zapobieganie>>
Jak uspokoić płaczące dziecko?>>
Skala Brazeltona - PORADY EKSPERTA>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2015.11.16 20:31
U niemowlęcia nie leczyłabym nigdy kaszlu sama, co innego u większych dzieci.
Mika90 2015.11.14 10:31
Ja przy kaszlu podaje dziecku syrop Dicotuss Baby, bardzo nam pomaga. Poleciła nam go Pani w aptece ale potem na konsultacji pediatra powiedziała że to bardzo dobry syrop. Jest z naturalnych składników więc idealny dla dzieciaczków. Smak ma przyjemny więc też nie ma problemu z przyjmowaniem przez dziecko.
Mika90 2015.11.14 10:31
Ja przy kaszlu podaje dziecku syrop Dicotuss Baby, bardzo nam pomaga. Poleciła nam go Pani w aptece ale potem na konsultacji pediatra powiedziała że to bardzo dobry syrop. Jest z naturalnych składników więc idealny dla dzieciaczków. Smak ma przyjemny więc też nie ma problemu z przyjmowaniem przez dziecko.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.