Autor zdjęcia/źródło:
Kiedy dziecko boi się kąpieli i wody @ flikr.com/Dean Wissing
Wieczorna kąpiel malucha to często nie lada wyzwanie dla niejednego rodzica. Przyczyn, kiedy dziecko boi się kąpieli i wody może być wiele. Nie poddawajmy się jednak. Łatwo możemy temu zaradzić.
Źródłem strachu mogą być złe doświadczenia z poprzednich kąpieli. Zbyt duża ilość wody w wannie, gorąca lub za zimna woda, szczypanie oczu spowodowane używaniem nieodpowiednich kosmetyków czy też zachłyśnięcie się wodą. Strach może być również związany z myciem główki lub używaniem prysznica.
Co robić, kiedy dziecko boi się kąpieli i wody?
Przede wszystkim nie należy go do tego zmuszać. Możemy tym wywołać długotrwały uraz i strach przed wodą. Spróbujmy przez jakiś czas myć dziecko mokrą gąbką lub ściereczką w wannie bez wody lub poza wanną, a w skrajnych przypadkach nawet poza łazienką.
Nie denerwujmy się kąpiąc dziecko. Szybko zauważy ono, że zachowujemy się inaczej niż zwykle, wykonujemy gwałtowne ruchy, krócej patrzymy mu w oczy, bo chcemy już mieć jego kąpiel za sobą. Nasze zdenerwowanie łatwo może mu się udzielić.
Zadbajmy, aby w łazience podczas kąpieli było ciepło. Po kąpieli owińmy dziecko w gruby ręcznik.
Opowiadajmy dziecku, co robimy. Spokojne opisywanie kolejnych czynności pomoże nam i maluchowi uspokoić się oraz nabrać pewności siebie.
Zróbmy wszystko, aby kąpiel kojarzyła się z czymś przyjemnym. Możemy spróbować zrobić pianę, zabarwić wodę specjalną solą lub płynem do kąpieli lub wrzucić kolorowe zabawki Odwróci to uwagę dziecka od samego procesu mycia.
Czasami pomaga kąpiel w towarzystwie mamy lub taty. Po pewnym czasie dziecko przywyknie do wspólnych kąpieli, w których na pewno czuje się bezpieczniej a potem zechce kąpać się samodzielnie.
Często dużym stresem dla dziecka jest mycie głowy. Używajmy do mycia włosów dziecka łagodnych, bezzapachowych szamponów, nie podrażniających oczu. Jeśli to nie pomoże, zmieńmy sposób mycia głowy. Spróbujmy myć głowę w pozycji półleżącej tak, aby można było odchylić główkę dziecka i aby cała woda z pianą spływała po plecach. Jeżeli strach wynika z używania prysznica, do spłukiwania mydlin użyjmy na przykład dziecięcej zabawki, pamiętając o tym, aby mydliny nie dostawały się do oczu. Czas mycia włosków ograniczmy do minimum. Najlepiej wszystko przygotować sobie wcześniej a także rozczesać dziecka włosy przed myciem, aby uniknąć niemiłego dla dziecka rozczesywania kołtunów po kąpieli. Całą kąpiel najlepiej zakończyć wesołą zabawą.
Podczas kąpieli nie zostawiajmy dziecka bez opieki. Pozostawione samo w wodzie czuje się ono niepewnie. Poza tym narażamy je na niebezpieczeństwo. Nie możemy lekceważyć lęków malucha.
Obserwujmy reakcje dziecka. Zwracajmy uwagę na to, co mu się podoba i czego się boi. Każde dziecko jest inne i zawsze należy szanować jego uczucia i wolę. Pokierujemy kąpielą w takim kierunku, że będzie ona wesołym i przyjemnym zakończeniem dnia.
Familie.pl – Internetowa Społeczność Rodziców. To Portal dla rodziców tworzony przez rodziców. Szczegółowy
opis ciąży – tydzień po tygodniu, fazy porodu – przełam swój strach i nie bój się pytać. Na specjalnym forum
dla rodziców znajdziesz rozwiązania wszystkich swoich problemów. Nasi eksperci – lekarze, prawnicy i wielu
innych za darmo udzielają porad dla rodziców. Ślub i wesele, Ciąża, Rodzice – to tylko niektóre tytuły
naszych serwisów. W każdym z nich znajdziesz coś dla siebie. Przyłącz się do nas!