Opublikowany przez:
LwiaMatka
2019-05-29 23:28:21
Autor zdjęcia/źródło: Kreatywne zabawki @pixabay
Jeśli ktoś myśli, że kupienie dziecku zabawki to sprawa prosta - niech pójdzie i kupi zabawkę. Za efekt nie odpowiadamy. Gdy zależy nam, aby trafić w gust maluszka a jednocześnie rozbudzić w nim ciekawość świata, zabawka na Dzień Dziecka musi być skrojona na miarę. Stąd zwykłe sklepy z zabawkami mogą być niewystarczające. Jak znaleźć ciekawą i kreatywną zabawkę w duchu metody wychowawczej Marii Montessori?
Wspierające motorykę małą, a także kreatywność, zręczność i ciekawość świata prezenty dla najmłodszych dzieci (0-3), wbrew pozorom ciężko dostać w klasycznym sklepie z zabawkami. Na pomoc przychodzi nam Internet i maleńkie manufaktury zdolnych mam. Warto ich szukać na tematycznych forach i grupach w social mediach - potrafią wyczarować prawdziwe edukacyjne cuda.
Dobra zabawka powinna mieć kilka równożędnie ważnych cech: powinna być bezpieczna, wykonana starannie i z dbałością o każdy szczegół, techniką bezpieczną dla najmłodszych. Ponadto dobrze, jeśli jest wielofunkcyjna a jej wartość wzrasta wraz z kreatywnym sposobem jej użytkowania (jak klocki, z których zbudujemy co tylko podpowie nam wyobraźnia).
1. Deska do balansowania
Ucząca właściwego balansowania ciałem i koordynacji ruchowej deska do balansowania ma również funkcję wypoczynkową - można na niej np. czytać książkę lub zwyczajnie - pobujać się.
2. Klocki sensoryczne
Klocki drewniane, które kryją w sobie różne kolory i dźwięki za nietłukącym, przeziernym tworzywem? To bardzo ciekawa propozycja dla około 2-latków. W zależności od tego jak ułożymy klocek, przesypywać się w nim będzie piasek lub kolorowy pył. Wypełniane są też brokatem i kolorowymi cieczami. Niezwykle zajmujące (również dla rodzica).
3. Klocki drewniane - różne kształty
Tradycyjne drewniane klocki niesłusznie odeszły jakiś czas temu w przedszkolny niebyt. A nie ma nic bardziej namacalnie uczącego kształtów, ich wzajemnej zależności czy praw grawitacji. To z klocków powstają pierwsze garaże, fortece i zamki. To one rozwijają wyobraźnię malucha, który całą sceneri musi zaaranżować a następnie wypełnić postaciami i jeszcze zanimowac zabawę. Zestaw drewnianych klocków o różnych kształtach będzie świetną inwestycją na lata.
4. Drewniane puzzle-zwierzęta
Drewniane klocki w formie zwierząt, które same w sobie są fajnymi zwierzakami a razem tworzą puzzlową układankę? To super prezent już dla nawet około rocznego bobasa - duże klocki z ciekawą fakturą zaskakują zastosowaniem (stukanie, gryzienie, sortowanie). Gdy bobas troszkę podrośnie, pokażemy mu nowe oblicze sprawdzonych już klocków - pierwsze puzzle.
5. Układanki 3D (też drewniane)
Dla maluchów powyżej 2 roku życia sprawdzić się mogą drewniane układanki wielowarstwowe, gdzie spod każdej warstwy wyłania się kolejny puzel ukazujący np. budowę kury. Takie plansze z puzlami wykonują malutkie rodzinne manufaktury - warto ich szukać w Internecie i na grupach socialmediowych.
6. Sortery
Różnej maści sortery to prawdziwy must have 18-miesięczniaka. Pudełkowe lub plastikowe wieże, przez które można wrzucać piłki lądujące następnie przez tunel w największym ogniwie zajmą roczne i półtoraroczne dziecko na długie minuty. Budowanie i burzenie to domena ciut starszych dzieci. podobnie jak wartość edukacyjnych obrazków na kartonowych ściankach sorterów (cyfr, liter, obrazków tematycznych itp). Od prostego sortera już tylko krok do zabaw ściśle w duchu Marii Montessori - ląd, woda, powietrze.
7. Gry planszowe
Oprócz tradycyjnych gier w memo, polegających na zapamiętywaniu lokalizacji poszczególnych obrazków i dopasowanie ich w pary, możemy wybrać ich bardziej edukacyjną wersję np. dopasowującą gatunki zwierząt do ich tropów czy korony drzew do kształtu liści. Jeśli na rewersie opatrzone są również krótkim, merytorycznym komentarzem dotyczącym gatunku i miejsc występowania - jesteśmy w domu. To zawsze ciekawsze niż parowanie rysunkowych piesków z pieskami a kotków z kotkami.
8. Książki sensoryczne
Szukając na odpowiednich grupach parentingowych w social mediach, natknąć się można na prawdziwe książkowe rękodzieła. Ręcznie szyte z ogromną precyzją i pomysłowością książeczki sensoryczne można dodatkowo spersonalizować pod konkretne dziecko, dodając karty z imieniem czy ulubionymi zwierzętami. Książki sensoryczne charakteryzują się bogatymi detalami, które wyposażone są w różne funkcje - wiązanie sznurówek, zapinanie na rzepy, suwaki, guziki, zatrzaski. Dodatkowo niektóre elementy wydają dźwięki - mają wszyste piszczałki lub szeleszczące papierki. Czasami zdarzają się książki z żelowymi, transparentnymi okienkami z brokatem. Wszystko zależy od finezji wykonawcy (lub zamawiającego).
9. Basen z kulkami
Piankowy basen z lekkimi, plastikowymi kulkami najlepiej sprawdzi się dla siedzącego i powoli raczkującego malucha (sensoryczne odkrywanie przestrzeni, odległości, kształtów, wagi), ale jest szansa że przy dobrej animacji zabaw po stronie rodziców, basen stanie się placem odkrywczych zabaw również w późniejszym wieku.
10. Karty z alfabetem
Wydrukowane i zalaminowane piękne grafiki obrazujące poszczególne litery alfabetu, przydadzą się już bardzo małym dzieciom i posłużą przez kilka lat. Najpierw jako wizualny wabik, później do nauki pierwszych słów a następnie do oswojenia przygody z alfabetem i zabaw w sortowanie. Prosty a na prawdę wielofunkcyjny prezent na Dzień Dziecka.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!