Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2015-07-27 17:22:37
Zanim zamienimy szkolną ławkę na biurko w korporacji, wiele w życiu się wydarzy. Jednak już, organizując dziecku przestrzeń do nauki, kształtujemy jego pewne nawyki i zachowania, które będą mu pomagać lub przeszkadzać w przyszłości w pracy. Bardzo ważną kwestią jest prawidłowa postawa przy nauce. Odpowiednio wypracowana teraz, nie tylko uchroni nasze dziecko przed wadami kręgosłupa, lecz także zaprocentuje w przyszłości lepszą koncentracją. Naucz swoje dziecko prawidłowej postawy, zorganizuj mu przestrzeń sprzyjająca nauce. To są podstawy o których nie można zapominać we wspieraniu dziecka w trakcie jego edukacji. O prawidłowej podstawie przy biurku rozmawiamy z dr n.o zdr. Anną Jarosz, Dyrektor Rehabilitacji, Grupy LUX MED.
Meble Moll @ mat.prasowe
Dobre biurko = dobra postawa W aranżacji przestrzeni do nauki pamiętaj o wybraniu odpowiedniego biurka. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne regulowane biurko Moll. Takie biurka rosną razem z dzieckiem, dzięki odpowiednim regulacjom możesz dostosowywać w nich wysokość blatu do wzrostu Twojej pociechy. To dobra inwestycja dla tych, którzy nie chcą co chwila wymieniać mebli, a zależy im na biurku solidnym i funkcjonalnym. |
Jaka postawa jest najlepsza do nauki? Czy przygotowanie dla dziecka własnej przestrzeni z biurkiem jest ważne?
Odpowiednio zaprojektowane, ergonomiczne miejsce do nauki sprzyja efektywnej pracy i przekłada się na postępy w nauce dziecka, a także jest zdrowe dla jego kręgosłupa i oczu.
Jakie wymagania powinna spełniać taka przestrzeń do nauki?
Biurko i krzesło powinny być dostosowane wysokością do wzrostu dziecka. Krzesło powinno mieć regulowaną wysokość oraz posiadać oparcie lekko wyprofilowane na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa - wypukłe, a na wysokości odcinka piersiowego kręgosłupa - wklęsłe. Siedzisko krzesła powinno być średniej twardości. Siedzieć należy głęboko, tak aby podparte były całe uda, opierając dolną część pleców o oparcie. Stopy powinny swobodnie opierać się na podłodze, nogi powinny być zgięte w biodrach i kolanach pod kątem prostym lub otwartym. Przedramiona powinny spoczywać na blacie. Przybory potrzebne do nauki powinny znajdować się w zasięgu rąk, bez konieczności wychylania się i przyjmowania wymuszonych pozycji.
Odpowiednio wyprofilowane krzesła i rosnące wraz z dziećmi biurka, znajdziesz w ofercie sklepu Mebli Moll. Z ofertą sklepu zapoznaj się tutaj >> |
Zaczynamy od nauki przy biurku, a kończymy w korporacji przed komputerem. Jakie nawyki powinniśmy przekazać dziecku, by nauczyło się odpoczywać podczas nauki i dbać o własne ciało, w tym postawę?
Codzienna, długotrwała praca w pozycji siedzącej może skutkować poważnymi dolegliwościami, które często ujawniają się dopiero po kilku latach. Do najczęstszych należą bóle szyi, karku, lędźwi oraz bóle głowy typu migrenowego. Dlatego bardzo ważne jest, aby dziecko robiło przerwy podczas nauki, najlepiej na krótkie ćwiczenia. Można zaopatrzyć się w specjalne piłki stabilizujące lub poduszki sensomotoryczne, na których dziecko może chwilkę poćwiczyć i ponownie wrócić do nauki. Należy zachęcać też dziecko do uprawiania sportów. Sporty ogólnorozwojowe takie jak basen, jazda na rowerze, gry zespołowe, świetnie wpływają na wzmocnienie praktycznie wszystkich partii mięśniowych, dzięki czemu są one mniej podatne na przeciążenia.
Czy nauka, np. w łóżku to dobre rozwiązanie?
Mogłoby się wydawać, że wygodniej jest uczyć się na leżąco. Chociaż obciążenie kręgosłupa w tej pozycji jest zdecydowanie mniejsze niż w pozycji siedzącej to niestety przyjęcie pozycji leżącej uruchamia w naszym organizmie „procedury” związane z odpoczynkiem i relaksem. Dość szybko „traci się kontakt” z czytanym materiałem i myśli uciekają do innych spraw, niekoniecznie związanych z nauką.
Meble Moll @ mat. prasowe
Mój syn zaraz po rzuceniu tornistra w kąt, zazwyczaj lądował z zeszytami w łózku. Przeszliśmy długą drogę, żeby wyrobić w nim odpowiedni nawyk siadania do biurka. Na pewno pomocne w tym wszystkim okazało się biurko Moll, które dla dzieciaków jest po prostu cool, a dla rodziców jest gwarancją funkcjonalności i dobrych standardów (sprawdź tutaj >>). Wybierz biurko, które pokocha Twoja pociecha i którego używanie będzie sprawiało dziecku przyjemność! |
Jakie są najczęstsze wady kręgosłupa dzieci w wieku przedszkolnym i czy postawa przy biurku jest często przyczyną ich powstawania?
Siedzący tryb życia wpływa negatywnie na rozwój młodego człowieka, powoduje osłabienie siły mięśni i obniżenie ogólnej sprawności i wydolności organizmu. Konsekwencją tego jest pojawienie się zaburzeń postawy ciała, które nieleczone, z czasem pogłębiają się i utrwalają w postaci poważnych wad postawy. Najwięcej wad postawy powstaje w dwóch okresach:
- w wieku 6-7 lat, w związku ze zmianą trybu życia dziecka,
- w okresie skoku pokwitaniowego, gdzie następuje zmiana proporcji ciała i przesunięcie środka ciężkości.
Mówiąc o wadach postawy ciała mamy na myśli przede wszystkim odchylenia od normalnego kształtu kręgosłupa. U dorosłego człowieka prawidłowo ukształtowany kręgosłup ma, patrząc z boku, fizjologiczne wygięcia: do przodu – zwane lordozami oraz do tyłu – w odcinku piersiowym tworząc tzw. kifozę piersiową. Patrząc z tyłu, kręgosłup powinien być prosty.
Najczęściej występującymi wadami postawy są:
Plecy okrągłe
Wada charakteryzuje się zwiększonym wygięciem kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym. Dziecko ma wtedy wysunięte do przodu barki oraz głowę, spłaszczoną i zapadniętą klatkę piersiową, jak również odstające łopatki. Potocznie mówi się o dziecku, że się garbi. W plecach okrągłych osłabione są mięśnie grzbietu i ściągające łopatki, natomiast nadmiernie napięte i przykurczone są mięśnie znajdujące się po przedniej stronie klatki piersiowej.
Plecy wklęsłe
Plecy wklęsłe to pogłębiona lordoza lędźwiowa. W sylwetce dziecka uwidacznia się też wysunięty do przodu, wypukły brzuch. Miednica ma zwiększone przodopochylenie. Osłabione są mięśnie brzucha, pośladkowe wielkie oraz zginacze stawu kolanowego. Nadmiernie napięte są mięśnie grzbietu w odcinku lędźwiowym i zginacze stawu biodrowego.
Plecy płaskie
Wada ta charakteryzuje się spłaszczeniem się obu naturalnych krzywizn kręgosłupa. Spłaszczenie takie stanowi predyspozycję do bocznych skrzywień kręgosłupa.
Boczne skrzywienie kręgosłupa (skoliozy )
Jest to wada, w której kręgosłup odchyla się od pionu w prawą lub lewą stronę. Towarzyszy temu asymetria barków, łopatek, tułowia, miednicy, głowy.
Boczne skrzywienia kręgosłupa mogą być przyczyną poważnych deformacji sylwetki
i zaburzeń zdrowia dziecka.
W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost występowania wad kręgosłupa u dzieci. Statystyki są alarmujące. Główną przyczyną tego stanu rzeczy należy upatrywać w zmianie trybu życia - z aktywnego ruchowo na siedzący. Nasze dzieci od kilku do kilkunastu godzin dziennie przebywają w pozycji siedzącej. Siedzą w szkole, podczas odrabiania lekcji i zajęć dodatkowych, a kiedy maja już czas wolny najchętniej "odpoczywają" również w pozycji siedzącej - oglądają telewizję, grają na komputerze.
Nieprawidłowy sposób siedzenia może zatem przyczyniać się do powstania wad postawy jak również potęgować istniejące już deformacje.
Bóle kręgosłupa w młodym wieku to poważny problem? Jak uczyć dziecko dbać o własny kręgosłup?
Na szczęście większość przypadków bólu kręgosłupa u dziecka nie wiąże się z poważną chorobą. W dzisiejszych czasach plecy dziecka dość szybko ulegają znacznym przeciążeniom w związku z siedzącym stylem życia, ciężkimi plecakami w szkołach. Aby uniknąć bólu w przyszłości należy od najmłodszych lat zadbać o kręgosłup. Jeśli chcemy, by nasze dzieci miały prawidłową postawę i były zdrowe, musimy postawić na profilaktykę. Trzeba zadbać o to, żeby dziecko zażywało dużo ruchu : chodziło i biegało (po naturalnym nierównym terenie - łące, poszyciu leśnym, plaży), pływało, grało w gry zespołowe, jeździło na rowerze, a nie siedziało godzinami przed telewizorem czy komputerem. Należy likwidować złe nawyki u dziecka: siedzenie z podwiniętą nogą, z nogą założoną na nogę; noszenie plecaka na jednym ramieniu. Podczas codziennych czynności dziecka trzeba korygować jego sylwetkę, tak aby wyrobiło sobie nawyk przyjmowania prawidłowej postawy ciała - głowa uniesiona wysoko, ściągnięte łopatki, wciągnięty brzuch, napięte pośladki.
Partnerem artykułu jest:
62.87.*.* 2017.10.17 08:47
Jest niezwykle ciężko upilnować dziecko,a mi bardzo zależy na jego prostej postawie. Słowa nic nie dawały, dopiero jak przyniosłam od siebie z biura poduszkę korekcyjną [wymoderowano] to dało to jakiś efekt. Na początku mu się nie podobała, lecz po czasie jak do niej przywykł widać efekty. Poduszka rzeczywiście potrafi zdziałać cuda [wymoderowano]
81.219.*.* 2017.02.21 12:04
Od pierwszej klasy (syn jest teraz w trzeciej) bardzo pilnuję, by moje dziecko pracowało i uczyło się bez uszczerbku dla zdrowia:) O ile nie mogę wpłynąć na wielkość i ciężar jego plecaka szkolnego (niestety) o tyle biurko i "okolice" jest odpowiednio dobrane. Krzesło ma odpowiednie regulacje i możliwość zabezpieczenia kółek (takie kręcenie się w czasie nauki nie jest dobre), biurko z kolei można podwyższać i zmieniać kąt jego nachylenia - w ciągu roku już zdążyłam zmienić ustawienie, bo syn urósł 7 cm! No i poduszka ARmedical dynapad, na które siada i która pomaga przyjmować mu prawidłową postawę w trakcie siedzenia.
gocha2323 2016.05.22 15:06
bardzo ważne jest od małego obserowanie dziecka! za młodu trzeba zareagować!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.