Autor zdjęcia/źródło:
Mat. partnera artykułu
W ostatnich czasach stosowanie soczewek kontaktowych stało się niezwykle modne. Dużo osób z wadami wzroku dąży do zastąpienia tradycyjnych okularów soczewkami kontaktowymi. Niestety liczne badania wykazały, że duża część użytkowników soczewek kontaktowych nie przestrzega zaleceń dotyczących ich pielęgnacji.
Brak higieny, nieodpowiednie czyszczenie soczewek i pojemniczków, czy wreszcie zbyt długi czas noszenia jednych soczewek to tylko część błędów jakie popełniają pacjenci. Badania wykazały, że aż 50-70% pojemników, w których przechowywane są soczewki, jest zanieczyszczonych mikroorganizmami. Co prawda istnieją pojemniki pokrywane srebrem, w celu redukcji namnażania się drobnoustrojów, niemniej jednak należy pamiętać o tym, że nawet najlepsze rozwiązania technologiczne nie zastąpią stosowania się do zaleceń lekarskich i zdrowego rozsądku.
Pielęgnacja soczewek – płyny wielofunkcyjne
Płyny wielofunkcyjne przeznaczone do pielęgnacji soczewek stały się niezwykle modne, gdyż są wygodne w użytkowaniu. Należy przyznać, iż wprowadzenie ich na rynek było niejako krokiem milowym znacznie upraszczającym procedurę mycia soczewek. Nowoczesne płyny służą do czyszczenia, dezynfekcji, przechowywania, płukania i nawilżania szkieł kontaktowych.
Na rynku pojawiły się również płyny, które umożliwiają czyszczenie soczewek „bez pocierania i spłukiwania”. Wydawałoby się, że to kolejny „milowy krok”… Nic bardziej mylnego! Badania udowodniły, że mycie soczewek bez pocierania i spłukiwania jest najmniej efektywne. Te dwie proste procedury (czyli mycie soczewek przez pocieranie i spłukiwanie) eliminują aż 99% bakterii, 75% grzybów i 89% ameb (Acanthomoeba). W taki sposób można znacznie zmniejszyć ryzyko powikłań takich jak zakażenie powierzchni oka. Płyny nowej generacji (z systemem podwójnej dezynfekcji) jeszcze lepiej radzą sobie z eliminacją grzybów i Acanthamoeba. Można spotkać się również z systemami oksydacyjnymi (których składnikiem jest woda utleniona), polecanymi dla osób uczulonych na konserwanty zawarte w innych płynach.
Grzechy główne użytkownika soczewek kontaktowych
Można pokusić się o stwierdzenie, że w chwili obecnej istnieje 7 grzechów głównych, jakie nagminnie popełniają użytkownicy soczewek kontaktowych. Należą do nich:
- Stosowanie przypadkowych, niedopasowanych soczewek - część osób uważa, że znając swoją wadę wzroku, jest w stanie samemu dopasować sobie odpowiednie soczewki kontaktowe. Jednak soczewki dobrane bez fachowej pomocy mogą nawet pogorszyć wzrok!
- „Przenoszenie soczewek” - jest to zasadniczy błąd, który niestety popełnia większość pacjentów. Według przeprowadzonych badań, przeciętny użytkownik soczewek kontaktowych w Europie, średnio o cztery dni wydłuża okres noszenia jednej pary soczewek. W tym punkcie warto zaznaczyć również inny, niezwykle istotny problem, jakim jest spanie lub drzemanie z założonymi soczewkami, które nie są do tego dostosowane.
- Niewłaściwa pielęgnacja - ten problem jest bardzo poważny i niestety, bardzo częsty. Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 40% pacjentów używających płynów wielofunkcyjnych niewłaściwie czyści nimi soczewki. Odpowiednie czyszczenie dotyczy także pojemników, w których przechowywane są soczewki. Okazuje się bowiem, że ok. 70% z nich jest zanieczyszczonych drobnoustrojami. Większość osób czyści pojemniczki tylko wodą z kranu, zapominając o ich przemywaniu płynem oraz wymianie maksymalnie co 3 miesiące.
- Zakup soczewek w przypadkowych miejscach - należy pamiętać, iż soczewki kontaktowe można zakupić jedynie w salonach optycznych lub rekomendowanych sklepach internetowych, którego najlepszych przykładem jest sklep Kodano.pl. Kupowanie soczewek w innych miejscach może stanowić niebezpieczeństwo wielu powikłań np. zakażeń.
- Niestosowanie się do zaleceń - każde nowo zakupione soczewki posiadają szczegółową instrukcję, z którą należy się bezsprzecznie zapoznać, a następnie stosować się do zasad w niej zawartych. Warto pamiętać również o prostej zasadzie, która mówi, że dotknąć soczewek można tylko umytymi uprzednio rękami.
- Brak regularnych wizyt u specjalisty - jest to bardzo ważna kwestia, gdyż okulista lub optometrysta jest specjalistą prowadzącym pacjenta stosującego soczewki kontaktowe. Regularne wizyty w wyznaczonych terminach umożliwiają specjaliście ewentualną korekcję dobranych soczewek.
- Bagatelizowanie dolegliwości - z przeprowadzonych badań wynika, że aż 54% pacjentów, u których wystąpiły problemy z soczewkami, nie zgłosiło się do lekarza. Próby samopomocy w takich przypadkach mogą skończyć się fatalnie, dlatego nie należy lekceważyć objawów.