Opublikowany przez: monika.g 2019-02-26 15:52:32
Autor zdjęcia/źródło: Pas poporodowy @ Nikitabuida / Freepik
Pas poporodowy zwany też pasem wyszczuplającym lub korygującym ma za zadanie stabilizować rozciągnięte mięśnie i skórę brzucha. Młode mamy noszą go chętnie ze względu na jego wyszczuplające właściwości. Po założeniu pasa brzuch rzeczywiście wygląda dużo lepiej, ma ładny kształt i nie rozlewa się. Jednak zbyt wczesne zastosowanie pasa i zbyt długie noszenie go może mieć bardzo zły wpływ na zdrowie. Pas nie powinien być również stosowany jako forma powrotu do sylwetki sprzed ciąży. Ma on jedynie pomagać w szybszym podjęciu ćwiczeń, które umożliwią przywrócenie kondycji i wyglądu sprzed ciąży. Czy w takim razie warto stosować pas poporodowy i jak go używać, żeby sobie nie zaszkodzić?
Nie każda przyszła mama zdaje sobie sprawę, że jej brzuch zaraz po porodzie nie będzie od razu płaski i nadal może wyglądać tak jak w czasie ciąży. Nie warto zazdrościć celebrytkom, które już 2 czy 3 tygodnie po porodzie chwalą się płaskim brzuchem na swoich fanpage’ach.
Każda z nas jest inna, inaczej przechodzi ciążę i inaczej wygląda jej ciało już po porodzie. Naturalne jest więc to, że brzuch zaraz po porodzie nadal wygląda inaczej niż przed ciążą.
Skóra oraz mięśnie brzucha były rozciągane aż przez 9 miesięcy, a narządy wewnętrzne zostały przesunięte, aby stworzyć miejsce dla rosnącego maluszka. Nic więc dziwnego, że mimo iż malec jest już na świecie brzuch jest nadal duży, odstający i tylko tym różni się od ciążowego, że jest trochę mniej napięty, bardziej galaretowaty, a skóra obwisła. Nie ma się jednak czym przejmować, bo wszystko powoli będzie wracać do normy. No właśnie – powoli, a co jeśli chcemy ten proces nieco przyspieszyć? Tu właśnie z pomocą przychodzi pas poporodowy, który ma nam ułatwić to zadanie. Trzeba jednak wiedzieć jak go używać, kiedy zakładać i jak dobrać odpowiedni rozmiar, żeby nie zrobić sobie krzywdy.
Jest to tak właściwie duży kawałek materiału, ale nie takiego zwykłego. Materiał ten musi być specjalnie wyprofilowany, elastyczny i przewiewny, aby dobrze dopasowywał się do ciała i umożliwiał skórze oddychanie. Pas może być wciągany przez nogi i bezszwowy lub zapinany na rzepy czy haftki. Pas poporodowy opina brzuch i koryguje jego niedoskonałości. Nie może być jednak zbyt obcisły, aby nie uciskał narządów wewnętrznych i nie powodował dyskomfortu w czasie noszenia. Ważne jest więc odpowiednie dobranie jego rozmiaru, bo z kolei zbyt luźny pas poporodowy zupełnie nie spełni swojej funkcji. Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego rozmiaru najlepiej kup pas regulowany, który dostosujesz do swojego aktualnego obwodu brzucha.
Pas poporodowy mogą stosować zarówno mamy po cesarskim cięciu, jak i te, które rodziły naturalnie.
Jednak bardziej wskazany jest on dla pań po cesarce ze względu na to, że wzmacnia on ranę pooperacyjną, zmniejsza jej bolesność i zapobiega rozejściu się rozciętych powłok brzusznych. Chroni też przed pojawieniem się przepukliny pooperacyjnej.
W przypadku porodu naturalnego stabilizuje skórę i mięśnie brzucha, wspomaga schodzenie się mięśni prostych brzucha, wzmacnia powłoki brzuszne oraz zapobiega rozlewaniu się brzucha. W obu przypadkach zmniejsza bóle dolnego odcinka kręgosłupa oraz wyszczupla sylwetkę, co jest bardzo ważne dla dobrego samopoczucia młodej mamy w czasie połogu i tuż po nim.
Aby sobie nie zaszkodzić musisz wiedzieć jak używać pasa poporodowego. Najbezpieczniej stosować go pod nadzorem położnej lub lekarza ginekologa czy fizjoterapeuty. Nie można zakładać go zaraz po porodzie. Zbyt wczesne zakładanie pasa grozi bólami brzucha i nieprawidłowym obkurczaniem macicy oraz niewłaściwym gojeniem się rany. Zastosuj go więc:
Pas poporodowy utrzymuje mięśnie na właściwym miejscu, ale ich nie wzmacnia, a raczej rozleniwia. Stosowanie pasa nie sprawi też, że brzuch jedynie dzięki niemu wróci do formy. Konieczne są również ćwiczenia dostosowane do kondycji młodej mamy. Pas jednak pomaga szybciej powrócić do ćwiczeń, bo zmniejsza ból rany poporodowej oraz poprawia samopoczucie, co motywuje do podjęcia aktywności fizycznej sprzed ciąży. Nie wracaj jednak od razu do zbyt intensywnych ćwiczeń, dostosuj je do swojej aktualnej kondycji i zacznij powoli, a małymi kroczkami dojdziesz do formy po porodzie. Pamiętaj, że okres połogu to szczególny czas, w którym powoli cofają się zmiany jakie zaszły w Twoim organizmie podczas 9 miesięcy ciąży, daj więc swojemu ciału czas na odpoczynek i regenerację.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.