Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-01-24 11:00:35
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa frimufilms na Freepik
Rodzice coraz częściej rodzice zastanawiają się, od jakiego wieku ich dzieci mogą podróżować pociągiem samodzielnie. Jest to wyjątkowo wygodna forma podróżowania, a do tego również bezpieczna. Jednakże dzieci nie w każdym wieku mogą podróżować pociągiem samodzielnie, a przepisy w tej kwestii są jasne.
Czy 12-latek może podróżować samodzielnie pociągami? Niestety, mimo, że może być niezwykle odpowiedzialnym dzieckiem, prawo nie zezwala na jego samodzielną podróż. Od jakiego wieku dziecko może samo podróżować pociągiem? W prawie polskim większość przewoźników wskazuje ukończony 13 rok życia, jako wiek uprawniający do samodzielnych podróży. Taką informację znajdziemy w regulaminach wielu przewoźników, którzy też od tego wieku dopuszczają możliwość samodzielnego podróżowania dzieci. Dzieci w wieku poniżej 13 lat mogą podróżować pociągiem samodzielnie, jeśli towarzyszy im opiekun prawny lub osoba pełnoletnia, którą opiekun prawny wyznaczył i upoważnił (najlepiej pisemnie) do tej roli.
- W większości przypadków przyjmuje się, że samodzielne przemieszczanie się komunikacją miejską jest dozwolone w przypadku autobusów i tramwajów od 9. roku życia. Jest to jednak kwestia regulaminów wewnętrznych. Jeśli chodzi o pociągi, to większość przewoźników wskazuje wiek od 13. roku życia. Przyjmuje się, że do momentu przekroczenia tych dwóch progów, 9 i 13 lat, dziecko nie powinno samo poruszać się komunikacją miejską. Aczkolwiek często dojeżdżając do pracy tramwajem, widzę, że młodsze dzieci jeżdżą same - wyjaśniała mecenas Barbara Urbaniak w rozmowie z Pierwszym Programem Polskiego Radia (cała rozmowa tutaj).
Warto przy rozpatrywaniu kwestii od kiedy dziecko może podróżować samo pociągiem, zwrócić uwagę na inny przepis wynikający z Kodeksu Karnego, a dotyczący kwestii porzucenia małoletniego do lat 15. Wysłanie dziecka w podróż zapewne nie będzie interpretowane jako porzucenie małoletniego, ale już niezapewnienie mu odpowiedniej opieki wynikającej z treści owego przepisu, może być już tak zinterpretowane, jeśli po drodze dziecku przydarzy się coś niewłaściwego.
Pamiętajmy również, że pomimo nabycia części praw przez małoletniego po 13 roku życia, jeśli nasze dziecko mając lat 13-18 naruszy przepisy prawne, a zwłaszcza Kodeksu Cywilnego, to osobami odpowiedzialnymi są nadal rodzice.
CZYTAJ TEŻ >> Tygrysie rodzicielstwo - czy to Twój sposób wychowania?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.