Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-03-03 16:36:52
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Niestety, większość z nas traci zapał jeszcze w styczniu, a mało kto pamięta o postanowieniach noworocznych później w ciągu roku. Jak wprowadzić zmiany na stałe i to tak, by nie było to trudne?
W literaturze mamy ogromny wybór poradników i wiele dróg, którymi możemy podążać. Z początku należałoby się zastanowić, jaką drogę chcemy obrać - czy chodzi tylko o konkretne, zmotywowane na działanie postanowienia czy może chcemy zmienić coś w naszym sposobie myślenia i tego, jak odbieramy świat? Może wolimy skupić się na rozwoju duchowym, który przyniesie nam ukojenie i spokój? Może naszym postanowieniem będzie zadbanie o relacje, które dotychczas były spychane na dalszy plan?
Bez względu na drogę, którą obierzemy, warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób. Samodzielne wprowadzanie zmian może z początku motywować, ale szybko o tym zapominamy i nasze noworoczne plany zostają tylko spisanymi na kartce punktami. Każda zmiana wymaga wytrwałości i żeby coś stało się nawykiem - chodzenie na siłownie, rozciąganie przed snem, medytacja - musimy to małymi krokami wdrożyć w nasze życie. Kultowym przewodnikiem w tej drodze są “Atomowe nawyki” Jamesa Cleara, który wyjaśnia, w jaki sposób możemy wprowadzić pożądane elementy do naszej codzienności, by stały się dla nas częścią rutyny. Clear potwierdza swoje wskazówki badaniami, szczególnie na podstawie zintegrowanego modelu bazującego na naukach kognitywnych i behawioralnych. “Atomowe nawyki” to model nawyków składający się z czterech kroków (wskazówka, pragnienie, reakcja i nagroda) oraz czterech praw zmiany zachowania, które z tych kroków wynikają. Z tego audiobooka dowiecie się nie tylko, jakie mechanizmy kierują naszymi codziennymi zachowaniami, ale również jak je zmodyfikować, by wprowadzić w życie trwałe zmiany. To lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy pragną wytrwać w swoich postanowieniach noworocznych.
W nowym roku często postanowiamy w końcu poprawić nasze zdrowie, dietę i samopoczucie na lepsze. Liczba poradników może onieśmielać, a każda z diet ma swoje dobre, jak i złe strony, które bez konsultacji z dietetykiem mogą tylko pogorszyć nasz stan. Jeśli interesuje Was jak polepszyć swoje ogólne samopoczucie, bez konkretnych “diet”, i chcecie dowiedzieć się, jak funkcjonuje ludzkie ciało, “Biohacking” Karola Wyszomirskiego będzie odpowiednią lekturą. To metoda optymalizacji zdrowia, która coraz bardziej zyskuje na popularności. Bazuje na najnowszych odkryciach naukowych i dzięki niej możemy m.in. budzić się rano wypoczęci i w dobrym nastroju, wygrać z poczuciem niemocy i niechęci do działania, utrzymać szczupłą sylwetkę bez karkołomnych diet, podwyższyć libido, usprawnić swój umysł - słowem, jak żyć lepiej i w pełni sił witalnych.
Nasze postanowienia noworoczne nie muszą się ograniczać do konkretnych czynności - schudnięcia, zdrowego odżywiania, oszczędzania itd. - ale mogą wiązać się z chęcią zrozumienia siebie i zmiany swojego sposobu myślenia. Tu dużą pomocą będą poradniki psychologiczne, które rozprawiają się z mitami “dobrych” i “złych” stron charakteru. Dzięki nim możemy zrozumieć swoją wrażliwość, nieśmiałość, nadpobudliwość i nie tyle zapanować nad nimi, ale przekształcić je w coś, co daje nam siłę. Zrozumienie własnej osoby jest kluczowe w harmonijnym życiu, a kiedy jest lepszy moment na pracę nad sobą, jeśli nie w styczniu, z nową siłą i motywacją? Tu szczególnie pomocne będą prace Brené Brown. To amerykańska profesorka, wykładowczyni, pisarka i podkasterka. Niegdyś uzależniona praktycznie od wszystkiego: alkoholu, palenia, kompulsywnego jedzenia, które wywodziły się z nieprzepracowanych emocji. Brown poświęciła dziesięciolecia na studiowanie tematyki odwagi, wrażliwości, wstydu i empatii, a w jej dorobku znajdziemy tytuły takie jak “Rosnąc w siłę”, “Odwaga w przywództwie”, “Z odwagą w nieznane”. Jednym z kultowych tytułów jest “Z wielką odwagą”, który pomaga zrozumieć ludzką wrażliwość i pokazuje, jak za jej sprawą możemy stać się lepszymi rodzicami, partnerami i liderami. Brené Brown zgłębia paradoksy odwagi: stajemy się silni, gdy angażujemy naszą wrażliwość, wykazujemy się większą śmiałością, gdy uznajemy nasz lęk. Udowadnia, że gdy odcinamy się od naszej wrażliwości, tak naprawdę dystansujemy się od doświadczeń, które nadają naszemu życiu sens i znaczenie.
Bez względu na to, jaką drogę wybierzemy w nowym roku, audiobooki mogą być doskonałym towarzyszem w zmianie. Możemy je przyswoić w “międzyczasie” - gotując, sprzątając, ćwicząc, jadąc samochodem czy komunikacją miejską. A wiedza wyniesiona z lektury zostanie z nami na długo i zawsze możemy wrócić do przydatnych fragmentów.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.