Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
Reklama Familie.pl
Redakcja
Źródło artykułu: Artykuł we współpracy z Deflegmin
2024-02-29 11:26:38
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu
Inhalacja (aerozoloterapia) to forma leczenia wziewnego [2]. Najstarszą techniką inhalacji jest nebulizacja, czyli dostarczanie do układu oddechowego pacjenta substancji leczniczych w postaci aerozolu [3].
W czasie inhalacji do układu oddechowego mogą trafiać nie tylko leki, ale także inne aktywne biologicznie związki chemiczne i pierwiastki lub cząsteczki wody. Odbywa się to poprzez wdychanie powietrza, w którym obecne są te substancje [2].
Mimo że inhalacja to naprawdę szybki sposób transportowania substancji leczniczych do układu oddechowego, to wciąż wiele osób waha się z niej korzystać. Głównie z powodu wielu mitów, które krążą wokół tej metody terapii. Dlatego warto wiedzieć, co jest prawdą, a co nie.
Inhalacje stosuje się nie tylko na kaszel suchy, ale także na mokry. Pomagają w leczeniu takich chorób jak astma, nawracające zapalenie oskrzeli, zapalenie oskrzeli i płuc, rozstrzenie oskrzeli, mukowiscydoza, zespół zatokowo‑oskrzelowy, stany po zapaleniach płuc, zwłaszcza odoskrzelowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i grzybica płuc [2,3].
Aerozoloterapia może być również wykorzystana do poprawy wentylacji płuc oraz wzmacniania układu odpornościowego [2]. Polecana jest przy alergiach, stanach zapalnych migdałków, nieżycie nosa, nawracających i przewlekłych stanach zapalnych zatok, nieżycie gardła i krtani oraz zapaleniu trąbki słuchowej [3].
Proces inhalowania wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Inhalacja na kaszel może zostać wykonana przy użyciu inhalatora osobistego: ciśnieniowego z dozownikiem lub proszkowego. Dostępne są również przenośne lub stacjonarne nebulizatory ciśnieniowe lub ultradźwiękowe [2].
Należy pamiętać, że zupełnie inne aparaty do inhalacji przeznaczone są dla dzieci, a inne dla dorosłych. Najważniejszą kwestią w doborze urządzenia jest dostosowanie ilości generowanego aerozolu do objętości oddechowej pacjenta. Dlatego dzieciom i osobom starszym poleca się korzystanie z inhalatorów z regulacją przepływu [4].
Nie należy rozcieńczać leków wykorzystywanych do inhalacji. Zastosowanie rozcieńczalnika sprawia, że roztwór ma mniejsze stężenie leku, słabiej dociera do organizmu pacjenta i w konsekwencji leczenie kaszlu jest nieskuteczne [5].
W inhalacji ważne jest prawidłowe oddychanie, ponieważ depozycja leku następuje tylko podczas wdechu. Gdy dziecko płacze, technika oddychania jest zaburzona. Substancje lecznicze gromadzą się w górnych drogach oddechowych i żołądku, a do płuc dociera zaledwie 1% leku. Dlatego nie należy wykonywać inhalacji, gdy dziecko płacze [1].
Nie jest prawdą, że krótka inhalacja nie działa. Wręcz przeciwnie. Szczególnie u dzieci wykonywanie długiej nebulizacji nie przynosi oczekiwanych efektów, bo im trwa dłużej, tym pacjent gorzej współpracuje. Dlatego za optymalny czas inhalacji u dorosłych przyjmuje się maksymalnie 10 minut, a u dzieci od 3 do 5 minut [1].
Wbrew pozorom inhalacje nie są bezpieczną opcją dla wszystkich pacjentów. Należy uwzględnić szereg przeciwwskazań, do których zaliczają się [3]:
ostre stany zapalne dróg oddechowych,
zaostrzenie przewlekłych nieżytów z podwyższoną temperaturą ciała,
stany upośledzonej drożności wymagające operacji,
przewlekłe ropne zapalenia zatok obocznych nosa i migdałków skierowane do leczenia operacyjnego,
niewydolność krążeniowo‑oddechowa,
gruźlica,
nowotwory,
krwawienia z dróg oddechowych,
reakcje alergiczne na stosowane preparaty.
Prawidłowo wykonywane inhalacje na kaszel przynoszą poprawę, ale pod warunkiem, że są stosowane po konsultacji lekarskiej.
Bibliografia:
[1] Sybilski A.J., Dekalog nebulizacji, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2019, 15(2):116-119.
[2] Bromboszcz J., Inhalacje, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/fizjoterapia/fizjoterapia-ukladu-oddechowego/122680,inhalacje (dostęp: 06.02.2024)).
[3] Gizińska M. i in., Czynniki wpływające na skuteczność aerozoloterapii u dzieci, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012, 8(2):101-106.
[4] Karolewicz B. i in., Nebulizacja jako metoda podawania leków, Terapia i leki 2009, Tom 65 nr 4: 291-304.
[5] Sybilski A.J., Nebulizacja praktyczna w pytaniach i odpowiedziach, Terapia Reprint z nr 6; 2/2015:3-9.
Loka
2025.02.24 17:26
u mojego synka inhalacje sprawdzają się bardzo dobrze i sa skuteczne. Od malutkiego grzecznie siędzi podczas inhalowania - czasem wspomagamy się bajkami. Oprócz leków ważny jest również sam inhalator. Mam PulmoCare z apteo, który ma 4 tryby inhalacji więc można go regulować i kierować lek tam gdzie jest potrzeba. Działa cicho i szybko
natus31
2024.03.04 10:57
U mojej córki kaszel był pierwszą oznaką alergii na kurz. Ale odkąd w naszym domu jest oczyszczacz stadler form to po kaszlu ani śladu
natus31
2024.03.04 10:56
U mojej córki kaszel był pierwszą oznaką alergii na kurz. Ale odkąd w naszym domu jest oczyszczacz stadler form to po kaszlu ani śladu
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!