Opublikowany przez: Sonia.M 2018-03-07 14:07:35
Autor zdjęcia/źródło: Mieszkanie Plus; Zaprojektowane przez Freepik
Mieszkanie Plus to rządowy program, który ma zadanie poprawić sytuację polskich rodzin na rynku nieruchomości. Dostępny jest dla wszystkich grup społecznych, ale jego nadrzędnym celem jest poprawa sytuacji rodzin wielodzietnych. Projekt zakłada budowę mieszkań czynszowych – ma być szansą dla osób, dla których uzyskanie mieszkania na rynku komercyjnym jest niemożliwe. Pomysł budowy przystępnych cenowo lokali mieszkalnych wzbudził ogromne zainteresowanie i nadzieje. Jednak zmienią się jego pierwotne założenia i... podrosną czynsze.
Czynsze w programie Mieszkanie Plus będą prawdopodobnie równe lub niewiele niższe niż stawki, które obowiązują na rynku komercyjnym. W pierwszej wersji projektu, wysokość czynszów w lokalach mieszkalnych miała być regulowana rządowymi rozporządzeniami. Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości – operatora programu, skomentował narzucone ceny w Radiu TOK FM:
„Stawki zostały określone nie jako obietnica, tylko zakaz: więcej nie wolno. (...) Wyobraźmy sobie, że ustawowo uchwalamy, że nie wolno sprzedawać jajek po więcej niż 10 gr za sztukę” – powiedział prezes Barszcz.
Deweloperzy nie chcą budować mieszkań po niższych stawkach. Rząd, ingerujący w wolny rynek, jest krytykowany przez przedsiębiorców, którzy podkreślają, iż rosnące ceny materiałów budowlanych i brak rąk do pracy to uniemożliwiają. Program Mieszkanie Plus nie będzie oferował najtańszych mieszkań z niskim czynszem – ceny zbliżą się do komercyjnych, ale wprowadzone zostaną dopłaty.
Powołana przez premiera Mateusz Morawieckiego Rada Mieszkalnictwa podjęła decyzję o dopłatach do czynszów, które mogą wynieść do 30%. Niestety nie będą one dostępne dla wszystkich. Z dopłat do czynszów będą mogli skorzystać tylko najubożsi – prawdopodobnie będą wypłacane przez 10 lat i stopniowo zmniejszane.
Wiceprezes BGK Nieruchomości, Włodzimiesz Stasiak, cytowany przez „Dziennik Gazetę Prawną”, podkreśla, że:
„Nie wymyślamy nowego programu, tylko dostosowujemy go do aktualnych wyzwań na rynku. To takie Mieszkanie Plus 2.0” – Włodzimierz Stasiak.
Wysokość dopłaty ma być również uzależniona od liczby członków w rodzinie (preferowane rodziny wielodzietne) oraz od lokalizacji mieszkania w województwie. Zastanawiamy się, jakie będą konkretne kryteria otrzymywania dopłat do najmu. Może okaże się, że lepiej wybrać mieszkanie w dogodnej dla siebie lokalizacji na rynku komercyjnym? We wtorek, 6 marca odbyło się posiedzenie Rady Mieszkalnictwa – czekamy na więcej informacji.
Obecnie w ramach programu Mieszkanie Plus w budowie jest około 2 tysięcy mieszkań, a kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Prace trwają już m.in. w Białej Podlaskiej, Gdyni, Jarocinie, Pruszkowie i Wałbrzychu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
5.60.*.* 2018.04.05 16:48
ciekawym pomysłem, wartym przemyślenia są indywidualne konta mieszkaniowe. miało się na nich oszczędzać na cele mieszkaniowe i dostawać bonusy
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.