Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-09-02 09:53:40
Autor zdjęcia/źródło: @stock.adobe.com autor: aijiro
Przedstawiamy wszystko, co powinieneś wiedzieć o ćwiczeniach mięśni Kegla!
Mięśnie Kegla, ze względu na swoje umiejscowienie, nazywane są także mięśniami dna miednicy. Wyścielają jamę brzuszną od spodu, podtrzymując znajdujące się w niej organy – pęcherz moczowy i narządy płciowe. Mięśnie dna miednicy rozpięte są pomiędzy kością guziczną a kością łonową.
Mięśnie Kegla są mięśniami poprzecznie prążkowanymi – ich kurczenie i rozluźnianie zależy od naszej woli. Z anatomicznego punktu widzenia są to więc takie same mięśnie, jak mięśnie proste brzucha, mięsień czworogłowy uda czy biceps. Wszystkie te mięśnie można trenować w celu ich wzmacniania. Ćwiczenie mięśni ramion i nóg poprawia wygląd naszego ciała – wysmukla je i ujędrnia skórę. A co daje ćwiczenie mięśni Kegla? Tu nie chodzi już o względy wizualne. Ćwiczenia na mięśnie Kegla mają za zadanie wzmocnić te struktury, by jak najlepiej spełniały swoje funkcje. Chodzi tu o zdrowie i profilaktykę. Ćwiczenie mięśni Kegla dziś pomaga zapobiegać problemom nietrzymania moczu i obniżania się narządów rodnych w przyszłości.
Mięśnie Kegla odgrywają kluczową rolę podczas porodu. Mają do wykonania olbrzymią pracę, więc im są silniejsze, tym lepiej poradzą sobie podczas parcia. Ćwiczenia dna miednicy w ciąży mogą sprawić, że poród przebiegnie szybciej.
Ćwiczenie mięśni Kegla przed porodem każda kobieta powinna skonsultować ze swoim lekarzem. Zwłaszcza, jeśli nie robiła tego nigdy wcześniej. Ćwiczenie mięśni dna miednicy polega na ich naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do ich wykonywania. Czasem jednak w ciąży dochodzi do przedwczesnej czynności skurczowej macicy, która grozi przyspieszonym porodem. W takiej sytuacji ćwiczenia mięśni Kegla mogłyby dodatkowo pogłębić problem.
Ćwiczenia Kegla w ciąży niezagrożonej mogą nam tylko pomóc. Nie tylko wzmacniają, ale też uelastyczniają mięśnie, dzięki czemu nie ulegają one tak dużym uszkodzeniom podczas rodzenia się dziecka. Wyćwiczone mięśnie Kegla podczas porodu łatwiej jest wówczas kontrolować i rozluźniać, kiedy to potrzebne.
Niezwykle ważne jest także ćwiczenie mięśni Kegla po porodzie. To pierwsze ćwiczenia, jakie kobieta powinna podjąć już w krótkim czasie od porodu. Działają wówczas jak rehabilitacja, przywracają sprawność i w przyszłości zmniejszają ryzyko poporodowego obniżania się narządów rodnych.
Panowie także mają mięśnie Kegla. Mięśnie Kegla u mężczyzn zlokalizowane są między odbytem a nasadą penisa. Co daje ćwiczenie mięśni Kegla u mężczyzn? Najczęściej mówi się o nich w kontekście wzmacniania erekcji i poprawy życia seksualnego. Ćwiczenie mięśni Kegla u mężczyzn pomaga uniknąć słabnięcia erekcji wraz z wiekiem, pozwala też na kontrolę wytrysku i wzmocnienie orgazmu.
Z drugiej strony te ćwiczenia mają także wymiar prozdrowotny. Podobnie jak u kobiet, pozwalają uniknąć problemów z oddawaniem moczu. Duże znaczenie ma ćwiczenie mięśni Kegla u mężczyzn po operacji prostaty. Powikłaniem po tym zabiegu jest właśnie nietrzymanie moczu. Trenując regularnie mięśnie Kegla, można ustrzec się tego problemu.
Po części powiedzieliśmy już, że ćwiczenie mięśni Kegla poprawia jakość życia seksualnego u mężczyzn. Nie inaczej jest w przypadku kobiet. Mięśnie Kegla okalają także pochwę i to one są odpowiedzialne za doznania podczas stosunku. Odczuwane podczas orgazmu rytmiczne skurcze pochwy to w rzeczywistości skurcze mięśni dna miednicy. Im silniejsze mięśnie, tym silniejsze skurcze, a tym samym i orgazm.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla, by odczuć wyraźne korzyści? Przede wszystkim regularnie. Powinno poświęcać się na nie kilka minut każdego dnia. Najpierw wykonujemy kilka serii zaciskania i rozluźniania (każde powinno trwać po 2 sekundy). Następnie wydłużamy czas pojedynczego zaciśnięcia i rozluźnienia do 5 sekund i znów wykonujemy przynajmniej kilka serii. Z czasem, gdy mięśnie się wzmocnią, będziemy mogli utrzymywać napięcie nawet 10-15 sekund i więcej. Każdy trening warto zakończyć długim, np. 1-minutowym zaciskiem.
Trening można wykonywać w dowolnych warunkach i pozycji. Tego, że akurat ćwiczymy, otoczenie nie jest w stanie zauważyć! Ćwiczenie mięśni Kegla na siedząco są tak samo skuteczne, jak na stojąco. A jak ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży? Musimy pamiętać o kilku zasadach. Ćwiczenia najlepiej wykonywać w wygodnej pozycji. Musimy pilnować, by w ich trakcie nie wstrzymywać oddechu. Nie należy też nadmiernie się forsować – gdy czujemy, że mięśnie zaciskają się coraz słabiej, czas zakończyć trening. Uczucie napięcia w podbrzuszu również powinno skłonić nas do przerwania ćwiczeń.
Mięśnie Kegla można ćwiczyć także za pomocą kulek gejszy. Kuleczki gejszy to gadżet erotyczny składający się najczęściej z dwóch połączonych krótkim sznureczkiem kulek i zakończonych ogonkiem-pętelką służącym jako uchwyt. Kulki gejszy smaruje się specjalnym lubrykantem, umieszcza w pochwie i… to wszystko! Podczas gdy my powracamy do codziennych czynności, kulki waginalne wykonują za nas całą pracę związaną z treningiem mięśni Kegla. Ćwiczenie mięśni Kegla kulkami polega na niedopuszczaniu do ich wysunięcia się z pochwy. Kulki są jak ciężarek, który utrzymać muszą mięsnie dna miednicy.
Kulki do pochwy mogą być większe i mniejsze – dobieramy je zgodnie z poziomem swojego wytrenowania. Większe kulki dopochwowe przeznaczone są dla osób początkujących, bo słabsze mięśnie lepiej poradzą sobie z ich utrzymaniem. Kulki gejszy dzielimy też na kulki pojedyncze i podwójne oraz kulki gejszy progresywne. – Kulki progresywne to kilka kulek o różnym rozmiarze i ciężarze oraz szkielet, w którym te kulki się umieszcza. Kobieta sama decyduje, z których kulek stworzy swój zestaw – tłumaczy ekspert butiku erotycznego N69.pl. – Chodzi o to, by dopasować rozmiar i ciężar kulek do aktualnych możliwości i zwiększać poziom trudności wraz z postępami w treningu – dodaje.
Kulki waginalne możemy też podzielić na kulki gejszy grawitacyjne i kulki biofeedback. Te pierwsze polecane są nieco bardziej wytrenowanym osobom, bo są cięższe. Dla słabszych mięśni lepsze są kulki biofeedback, bo stymulują mięśnie poprzez drgania.
A kulki gejszy w ciąży? Czy to bezpieczny sposób na trening? Jak już wspominaliśmy, wszystko zależy od opinii lekarza prowadzącego. Kulki gejszy zmuszają bowiem mięśnie pochwy po skurczów, które mogą przenieść się na macicę.
Jak wykonywać ćwiczenia Kegla? Przykłady ćwiczeń są tu niepotrzebne – każde z nich bowiem polega tak samo na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Ćwiczenia kulkami gejszy mogą wydawać się prostsze, bo nie trzeba wykonywać świadomych skurczów i odliczać czasu ich trwania. Ćwiczenie mięśni Kegla kulkami na początku powinno trwać ok. 10 minut. W kolejnych tygodniach można stopniowo wydłużać ten czas.
Ćwiczenie mięśni Kegla jest proste! Czy teraz trzeba jeszcze kogoś o tym przekonywać? Liczne korzyści powinny być wystarczającą motywacją do regularnych treningów. Wystarczy zamówić kulki gejszy i można zaczynać choćby od jutra.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.