Opublikowany przez: Familiepl 2020-04-23 07:56:21
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Charles Deluvio/Unsplash
Ostatnio czasy globalnej pandemii zamknęły nas w domach. Zostaliśmy odizolowani od rodziny, przyjaciół i znajomych. Bardzo cierpią na tym dzieci, które potrzebują swoich rówieśników, aby dobrze się rozwijać społecznie. Rodzicom może być nieco łatwiej w tej sytuacji, zważywszy na ich wiedzę i doświadczenie.
Jednakże wielu rodziców ma ogromne wyrzuty, że ich dzieci spędzają teraz mnóstwo czasu przed różnego rodzaje ekranami - telewizora, komputera, czy telefonu. Lekcje online, zajęcia na zoomie, bajki w tv kiedy rodzice pracują, czy gry komputerowe – i inne aktywności przed ekranem, którymi nasze dzieci mają zapełniany czas. Doskonale wiemy, że ich oddziaływanie na rozwój dzieci może być szkodliwe.
Ale w czasach lockdownu może ono działać również pozytywnie, w zależności jak będziemy z niego korzystać i jakie będziemy mieć do tego podejście.
Dla dzieci to ważne, że będą mogły zobaczyć się i porozmawiać z rówieśnikami. Czy to podczas zajęć szkolnych, realizacji szkolnych zadań, czy po prostu na miłym pogadaniu „o niczym”. Również kontakt z innymi członkami rodziny (np. dziadkami) jest dla dziecka bardzo ważny. Także interakcje z innymi graczami podczas gier komputerowych, mogą przyczynić się do skrócenia dystansu społecznego i odczucia izolacji.
Pozwól dziecku lub nawet pomóż organizować, internetowe spotkania z rówieśnikami – pomogą w tym np. liczne aplikacje.
Dystans społeczny jest stresujący i przygnębiający. Dlatego wszyscy potrzebujemy dobrych i pozytywnych „rozrywek”. Dla dzieci mogą to być właśnie bajki w tv, czy komputerze, dzięki którym ich umysł zajmie się na jakiś czas przyjemnym przetwarzaniem obrazów i ciekawych historii. Dla nieco większych dzieci ciekawe mogą być także proste (obrazkowe) quizy online lub gry. Rodzic musi mieć jednak kontrolę nad ilością i jakością spędzanego przez dziecko w ten sposób czasu. Nie polecamy także przebywania przed tv czy komórką dla dzieci małych (do 2. roku życia), ponieważ ich rozwijający się intensywnie mózg nie jest odporny na szkodliwe działania migających z dużą częstotliwością ekranów – co może skutkować w przyszłości zaburzeniami zachowania.
Dzieci łatwo przystosowują się do stresora, nie próbując go zmienić, a globalna pandemia i okoliczności z niej wynikające są na pewno stresujące dla dziecka. Dlatego dzieci korzystając z technologii do łączenia, uczenia się i rozrywki oraz wielu elementów życia, których może im brakować, lepiej radzą sobie ze stresem, który wszyscy odczuwamy. Ale bardzo ważne, aby rodzice pomagali im wybierać aktywności/zajęcia/bajki, które będą niosły pozytywny przekaz i emocje.
CZYTAJ TEŻ:
>> TOP 5 składników, które poprawią Twój nastrój
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2020.04.25 06:00
Oby tylko nie zastąpiły czasu z spędzonego z rodzicem..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.