Opublikowany przez: Monika C. 2020-06-30 15:43:11
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Alonso Reyes on Unsplash
Maskne – (z ang. połączenie dwóch słów mask (maseczka) i acne (trądzik), to trądzik spowodowany noszeniem maseczki ochronnej, który najczęściej pojawia się w okolicy nosa, brody i policzków. Jego powstawaniu sprzyja ciepłe i wilgotne powietrze pod maseczką - tworzące swojego rodzaju mikroklimat, drobne uszkodzenia skóry, niewłaściwa pielęgnacja skóry i higiena. Na maskne najczęściej skarżą się osoby o tłustej i problematycznej cerze oraz cierpiące na trądzik różowaty.
W czasie pandemii koronawirusa noszenie maseczek ochronnych jest zalecane w zamkniętych przestrzeniach lub tam, gdzie nie można zachować bezpiecznego dystansu. Nosimy je, żeby chronić innych. Niektórzy zauważyli zmiany na skórze twarzy, w miejscach, w których maseczka przylega do skóry. Na maskne najczęściej skarżą się osoby, które już wcześniej miały problem z trądzikiem zwykłym lub różowatym. Teraz ich stan może się zaostrzyć. W wyniku długiego noszenia źle dopasowanej maseczki, często dochodzi do zmian zapalnych w naskórku oraz do poszerzenia naczyń krwionośnych i zaostrzenia trądziku różowatego.
Osoby, które borykają się z alergiami skórnymi powinny wybierać maseczki bawełniane i białe - barwniki są częstą przyczyną podrażnień. Dodatkowo ciemne maseczki (np. popularne w kolorze czarnym) dodatkowo przyciągają promienie słoneczne i wytwarza się pod nimi więcej ciepła.
Osoby, które często lub długo muszą nosić maseczkę ochronna na twarzy powinny zadbać o prawidłową pielęgnację skóry twarzy. Przede wszystkim dobrze i prawidłowo oczyszczać, nawilżać, a latem dodatkowo zabezpieczać filtrem przeciwsłonecznym. Nawilżanie traktujmy jako absolutną konieczność, ponieważ przesuszenie skóry i naskórka spowodowane mechanicznym obcieraniem przez maseczkę lub dezynfekcję płynami zawierającymi wysokoprocentowy alkohol, niszczy naturalną barierę hydro-lipidową. Skóra staje się wtedy bezbronna przed atakiem wszelkich drobnoustrojów powodujących stany zapalne i choroby skóry.
Osoby szczególnie wrażliwe powinny często zmieniać maseczki. Jeśli w upalny dzień czujesz, że twarz się spociła (lub w czasie aktywności fizycznej) wytrzyj twarz chusteczka i dopiero załóż ponownie maseczkę, najlepiej nową. Wybieraj maseczki jednorazowe lub bawełniane, prane po każdym użyciu. Dodatkowe jej prasowanie, nie tylko dodatkowo odkazi maseczkę, ale sprawi, że jej powierzchnia się wygładzi.
Nosząc maseczkę lepiej zrezygnować z pełnego makijażu, zwłaszcza z podkładu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.