Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-03-30 13:56:45
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Nie wiele osób o tym wie, że na krótkie spacery możemy wychodzić już od pierwszych dni życia. Wszystko jednak zależy od pory roku. Jeśli nasz maluch przyszedł na świat w miesiącach zimowych, a za oknem panuje siarczysty mróz, lepiej będzie, jeśli nasze przygody z wychodzeniem na zewnątrz zaczniemy od krótkiego werandowania. Ma ono swoich przeciwników i zwolenników. Polega ona na tym, że ubieramy noworodka jak na normalny spacer, a następnie w pierwszych dniach umieszczamy go w niewielkiej odległości od otwartego okna, a w kolejnych na balkonie na kilkanaście minut. Można to również zastąpić krótkim kilkuminutowym spacerem. Jeśli za oknem panuje zima, logiczne wydaję się, żeby stopniowo przyzwyczajać dziecko do zmian temperatur i obserwować jego reakcje. Należy pamiętać, że w organizmie matki dziecko utrzymuje stałą temperaturę ciała taką samą jak otoczenie. Dopiero po przyjściu na świat uczy się ją regulować. Dlatego noworodki są tak wrażliwe zarówno na przegrzanie, jak i na wychłodzenie. W okresie zimowym pierwsze spacery nie powinny trwać dłużej niż 30-40 min. Czas ten można stopniowo wydłużać. W lecie spacery mogą być dłuższe, należy jednak pamiętać o bezwzględnym unikaniu słońca.
Najważniejszy jest odpowiedni ubiór. Pamiętajmy, by nie przegrzewać dziecka. Należy je ubierać, tak by miało ono na sobie jedną warstwę więcej niż dorosła osoba. Czapeczka chroni przed wychłodzeniem głowy, dlatego należy ją nakładać, kiedy jest zimne dni. Kiedy jest gorąco, zamiast czapki przyda się przewiewna chustka lub parasol chroniący przed słońcem. Długie spacery mogą przyczyniać się do przegrzewania okolicy pieluszkowej i powstawania odparzeń. Dlatego przed wyjściem na zewnątrz pamiętaj do codziennej aplikacji kremu na odparzenia u niemowląt Bepanthen Baby, który zabezpiecza wrażliwą skórę dziecka przez działanie czynników drażniących zawartych w moczu i w kale. Nie zapomnij także o kremach ochronnych. W lecie krem z filtrem mineralnym, który stosujemy już od pierwszych dni, a w zimie krem zabezpieczający przed wiatrem i mrozem. Nie powinien on zawierać wody. Kremy należy nakładać co najmniej 15 min przed wyjściem.
Jeśli obawiasz się, czy dziecku jest ciepło, możesz to sprawdzać, przykładając swoją dłoń na kark, a nie na rączkach lub nóżkach. Chroń dziecko od słońca i wybieraj dni, w których jest dobra jakość powietrza. Nawet w trakcie infekcji, jeśli dziecko nie gorączkuje, możesz wyjść z nim na spacer. Pamiętaj, że spacery przynoszą dużo korzyści i wspomagają rozwój odporności. Na spacery wybieramy miejsca przestronne, na świeżym powietrzu, a nie galerie handlowe i duże skupiska ludzi, gdzie łatwo złapać jakąś infekcję.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.