Opublikowany przez: AleksandraM 2014-12-16 14:40:54
Autor zdjęcia/źródło: Flickr jennykarinaflores
Dla dziecka kończy się okres zarodkowy i zaczyna okres płodowy – tak nazywamy część ciąży od dziesiątego tygodnia do rozwiązania. W tej chwili zarodek wygląda już jak miniaturka człowieka z dużą główką i stosunkowo małym tułowiem, da się rozpoznać wszystkie struktury ciała. Wszystkie narządy i układy już powstały, teraz nastąpi ich dalszy rozwój i dojrzewanie.
Zarodek mierzy teraz około 25 mm, a pod koniec tego tygodnia może już przekroczyć trzy centymetry, dorastając do rozmiaru całkiem dużej śliwki.W dziesiątym tygodniu dziecko bardzo przybiera na wadze i rozpoczyna coraz szybszy wzrost, który będzie kontynuować przez cały drugi trymestr. Twarz ma już z grubsza proporcje dziecięce, zarasta podniebienie, tworzy się ślimak i narząd słuchowy ucha.
Płuca i trzustka kończą swoją morfogenezę. Pęcherzyk żółciowy produkuje żółć, a szpik kostny stopniowo podejmuje funkcję krwiotwórczą, z czasem zastąpi w tym wątrobę. Tworzą się mięśnie umożliwiające ruchy jelit. Dziecko w dziesiątym tygodniu może zacząć połykać płyn owodniowy – jest to stymulacja rozwoju układu pokarmowego i oddechowego.
Ukształtowane już są błony płodowe i łożysko potrzebne do odżywiania i ochrony maleństwa ,ono przejmuje już w pełni funkcję dostarczania dziecku składników odżywczych. Jest w stanie dostarczyć zdecydowanie więcej składników odżywczych i tlenu, niż dziecko otrzymywało dotychczas.Zanika pęcherzyk żółtkowy, a dziecko zdobywa potencjał do szybkiego rozwoju, wzrostu i nabierania masy.
W dziesiątym tygodniu następuje nasilenie porannych nudności i wymiotów . Objawy te mogą być nasilone tak bardzo, że nie będziesz w stanie prawidłowo się odżywiać i w konsekwencji nie tylko nie będziesz przybierać na wadzę, ale możesz nawet nieco schudnąć. Pomimo przykrych symptomów musisz dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych mikro- i makroelementów i przede wszystkim nie doprowadzić do odwodnienia. Dobra wiadomość jest taka, że teraz powinno być już tylko lepiej, a w okolicach 12-14 tygodnia, czyli za miesiąc, nudności powinny bezpowrotnie minąć.
W twoim brzuchu rośnie i rozwija się już całkiem „duże” dziecko, macica zaczyna się powiększać i wystaje z miednicy ponad spojenie łonowe. Twój brzuszek jest już wyraźnie powiększony. Jeśli to twoja druga ciąża, to nawet postronne osoby mogą zacząć zauważać, że jesteś w ciąży. Na tym etapie ciąży powinnaś już przybrać na wadze około kilograma, nie jest to dużo, ale pamiętaj, że to dopiero początek – istotne przyrosty masy będą charakteryzować drugi i trzeci trymestr.
Okazjonalnie mogą zacząć pojawiać się zawroty głowy, jakich nigdy wcześniej nie doświadczałaś. Będą one wyraźne szczególnie w momencie zmiany pozycji. Musisz uważać, tak żeby nie doszło do upadku, gdy wstajesz z pozycji leżącej. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy najlepiej położyć się na lewym boku, tak by zwiększyć przepływ krwi i dotlenić mózg.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.