Opublikowany przez: IwonaSza 2013-06-11 12:29:22
Celiakia jest chorobą, w efekcie, której dochodzi do uszkodzenia kosmków jelitowych i prowadzi do zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych. Zasadniczo choroba polega na nietolerancji glutenu – białka znajdującego się w zbożach. Niekiedy jest to jedynie alergia na białko zawarte w zbożach, a niekiedy ostry stan, czyli celiakia. Bez względu na stan zaawansowanie choroby, karmienie dzieci jest zawsze trudne.
Mamy karmiące piersią dzieci z nietolerancją glutenu muszą zupełnie wyeliminować z diety produkty zbożowe. Dieta nie należy do najłatwiejszych, jednak stosowanie jej zapewni spokój i zdrowie malucha, co dla większości mam jest wystarczającym argumentem.
Najważniejsze zasady:
1. Wyklucz z diety wszystkie produkty na bazie zbóż tj. pszenica, żyto, jęczmień oraz owies.
2. Na czarnej liście powinny się znaleźć: pszenne lub żytnie chleby oraz bułki, wyroby cukiernicze, płatki, kasza jęczmienna, kawa zbożowa, potrawy z torebki (zupy, sosy, mieszanki przypraw), kakao owsiane, niskogatunkowe kiełbasy i wyroby mięsne typu kaszanka, pasztetowa, parówki, mielonki i pasztety. Jeżeli rezygnacja białego pieczywa jest dla ciebie zbyt trudna, może być używany laktator, dzięki czemu zawsze będziesz miała zapas mleka. Taka rezerwa pozwoli ci na zjedzenie od czasu do czasu kanapki z białym pieczywem.
3. Bez obawy sięgaj po: mąkę, skrobię, kaszę, makarony i płatki ryżowe oraz kukurydziane. Nie musisz rezygnować z kaszy jaglanej, mąki ziemniaczanej czy produktów sojowych.
4. Dokładnie sprawdzaj etykiety. Znak przekreślonego kłosa oznacza, że produkt jest bezglutenowy. Nie każdy producent zawiera takie informacje na opakowaniu, dlatego musisz czytać skład. Zadanie jest bardzo trudne na początku, z biegiem czasu będziesz miała rozeznanie w produktach. Aktualnie nie ma większego problemu z zakupem żywności bezglutenowej.
5. Korzystaj z możliwości, jakie dają produkty bezglutenowe np. kukurydza, ryż, soja, gryka, proso, mąka ziemniaczana, tapioka i amarantus. Na bazie produktów bezglutenowych bez problemu można upiec własny chleb lub ciasto. Nie musisz także rezygnować z makaronu czy naleśników. Wystarczy, że użyjesz specjalnej mąki.
6. Im wcześniej przyzwyczaisz dziecko do nowego smaku, tym łatwiej ci to pójdzie. Najprościej, jeśli dietę stosujesz od początku, z biegiem czasu jest coraz trudniej, bo dziecko przyzwyczaja się do pewnych smaków.
7. Nie bój się nowych przepisów. Potrawy bezglutenowe też są smaczne. W sieci z łatwością znajdziesz mnóstwo pomysłów na smaczne dania.
8. W diecie tej jest niewiele błonnika, co może prowadzić do zaparć. Jeżeli pojawi się taka sytuacja, postaraj się częściej sięgać po kaszę gryczaną, jaglaną oraz warzywa, zamiast po mąkę i ryż.
9. Postaraj się przyzwyczajać całą rodzinę do nowych smaków. Jeżeli wszyscy będą jedli to samo, łatwiej ci będzie wytrwać przy diecie. Porozkładane po całym mieszkaniu ciasteczka na pewno w tym nie pomogą.
10. Poszukaj grupy wparcia. Doświadczenie mam, które zmagały bądź wciąż zmagają się z dietą bezglutenową bywa na wagę złota.
Bezglutenowa dieta mamy karmiącej bywa uciążliwa, zwłaszcza dla osób, które uwielbiają produkty mączne, np. makarony. Być może będziesz musiała pokonać drogę wąską i krętą, niekiedy ciernistą, jednak pamiętaj, że na końcu czeka na ciebie największa nagroda, jaką jest zdrowie i uśmiech twojego dziecka, zatem sprawa wydaje się z góry przesądzona.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.