Maluszek już niedługo będzie świętował swoje pierwsze urodziny a ty ciągle jeszcze przygotowujesz dla niego oddzielne posiłki. Najwyższy czas, aby dziecko zaczęło jeść razem z nami.
(Jedz pysznie razem z dzieckiem@flikr.com/Ted Murphy)
Gdy dziecko ukończy 6-7 miesięcy, możesz już zacząć podawać mu pierwsze zupki jak pomidorową, krupnik czy rosół. Po ukończeniu roczku zacznij przestawiać malucha na posiłki tzw. stałe. Są one coraz bardziej zbliżone do diety dorosłych. W tym okresie zaczynają się kształtować jego żywieniowe nawyki.
Zdrowa kuchnia dla mamy i malucha
Trzylatek może zasiąść z tobą do wspólnego stołu pod jednym warunkiem. Twoja kuchnia musi być zdrowa. Jako pierwsze przyrządzaj zdrowe zupy. Z ogórkową i żurkiem jeszcze się wstrzymaj. Do bardziej wyrazistych smaków jedzenia organizm dziecka musi jeszcze dojrzeć. Gotując wspólne zupy musisz pamiętać:
- Używaj tylko świeżych produktów. Nie używaj koncentratu, kostek bulionowych, mąki ani śmietany. To samo dotyczy przypraw. Doskonały aromat uzyskasz dodając majeranek, koperek lub natkę pietruszki. Sól, pieprz i śmietanę możesz sobie dodać dopiero na talerzu.
- Zamiast kupnego makaronu do pomidorowej dodawaj zacierki własnej roboty.
- Ciężkostrawną grochówkę, fasolową czy kapuśniak możesz podać dopiero czterolatkowi.
- Mięsne sycące zupy przygotowywane dla dwulatka powinny być drobno pokrojone. Maluch jeszcze kilka miesięcy wcześniej jadł zupki papki i gryzienia dopiero się uczy.
Dania główne
Pożywna zupa to z pewnością najlepszy posiłek dla malucha. Z czasem jednak potrzebuje on nowych smakowych doznań i zaczyna sięgać rączkami do talerzy dorosłych. Do diety malucha możemy wprowadzać drugie dania. Co powinno zawitać na jego talerzu.
- Kasze, ryż drobne kluseczki i ziemniaki
- Chude i delikatne mięso, najlepiej drobiowe zmielone lub w formie gulaszu.
- Dopuszczalne są mięsa czerwone typu wołowina czy cielęcina. Podawaj je dziecku zmielone w postaci pulpetów z domowymi sosami.
- Nie podawaj smażonego mięsa i ostrych przypraw.
- Do każdego posiłku dodawaj warzywa na ciepło. Surówki dzieci zaczynają jeść po ukończeniu roku.
- Ulubione przez dzieci buraczki i marchewkę nie doprawiaj w żadnym wypadku mąką. Wystarczy łyżeczka masła.
- Śmietanę z powodzeniem możesz zastąpić jogurtem.
- Z kapustą zaczekaj, natomiast surówki rób co najwyżej dwuskładnikowe.
- Ryba zachowa wszystkie swoje właściwości odżywcze, jak upieczesz ją w folii. Dziecko powinno ją jeść co najmniej dwa razy w tygodniu.
- Maluchy najbardziej lubią jarskie posiłki. Powinny one gościć na stołach trzy razu w tygodniu. Świetne będą placuszki z jabłkami, naleśniki z serem lub zapiekanka warzywa z ziołami.
- Unikaj dodawania do potraw cebuli, czosnku i szczypiorku. Dzieci nie lubią ich zapachu
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Słoiczki dla niemowlaka - PRZYDATNE RADY>>
Jajka w diecie dziecka>>