Jak tata powinien podtrzymać więź z dzieckiem pomimo rozłąki?
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Miłość na odległość@flikr.com/Steve Snodgrass
Są w życiu sytuacje, które zmuszają nas do długich dalszych wyjazdów. Zazwyczaj są one związane z pracą i musimy na jakiś czas pozostawić ukochaną rodzinę. Gorzej, gdy musi dojść do rozłąki z dzieckiem. Postaraj się jednak, by miłość na odległość nie wygasła i mimo dzielącej cię odległości podtrzymuj więź z maluchem.
Przed wyjazdem jednego z was wspólnie ustalcie warunki wychowania dziecka. Ważne jest, aby maluch, mimo odległości jednego z rodziców, miał poczucie, że obydwoje uczestniczą w jego wychowaniu. Gdy nadejdzie czas powrotu może unikniecie przykrych sytuacji, kiedy maluch zacznie opowiadać się np. jedynie za mamą lub po entuzjastycznym powitaniu zacznie bez powodu wybuchać płaczem lub zachowywać się niegrzecznie.
Miłość na odległość – jak sobie z tym poradzić?
Możesz podtrzymać dobrą więź z dzieckiem, nawet jeśli na co dzień nie jesteś w domu. Musisz tylko ustalić zasady regularnych odwiedzin i wiedzieć, jak powinny one przebiegać. Co w takich sytuacjach powinieneś robić?
- Zaproś malucha do wspólnych rodzinnych rozmów przez telefon lub skipe'a. Nawet, jeśli nie mówi, słysząc głos taty lub widząc jego twarz na ekranie monitora, oswaja się z nim
- Staraj się często i regularnie przyjeżdżać do domu, wtedy dziecko nauczy się rytmu powrotów i pożegnań.
- W czasie pobytu w domu staraj się wykonywać przy dziecku jak najwięcej czynności. Kąp je, chodź z nim na spacery i czytaj mu książeczki.
- Wyślij dziecku pocztą list adresowany tylko do niego. Sprawisz mu dużo radości.
- Ustal z dzieckiem, kiedy będziesz do niego dzwonił lub godziny, kiedy ono może dzwonić do ciebie. Niech ma świadomość, że zawsze, gdy chce ci coś opowiedzieć, może to zrobić
- Wspólnie z żoną omawiajcie sprawy dotyczące dziecka, jak na przykład wybór przedszkola. Jest to niezwykle ważne, gdyż dzięki temu dziecko będzie miało poczucie, że obydwoje rodzice uczestniczą w jego wychowaniu.
- Ważne jest, abyś uczestniczył we wszystkich dla dziecka ważnych dniach, jak święta czy chociażby występy w przedszkolu. Jeśli jest to niemożliwe, wyślij list lub paczkę, zadzwoń wcześnie rano z życzeniami i umów się na świętowanie po twoim powrocie.
- Rozmawiaj z dzieckiem o codziennych sprawach. Niech to będą bajki, które przeczytało, czy jego ulubieni koledzy lub co jadł na obiad. Opowiadaj dziecku także o swoich codziennych sprawach, oczywiście takich, które są dla malucha zrozumiałe.
- Koniecznie zadbaj o wspólny czas tylko dla was. Jeśli posiadasz więcej dzieci, rozdziel ten czas po równo na nich. Pamiętaj, że do dziecka najłatwiej się zbliżysz podczas zabawy oraz włączenie się w codzienne rodzinne rytuały.
- Gdy witasz dziecko po długiej nieobecności, nie przepytuj je, czy sprawowało się dobrze. Nawet, gdy niepokoi cię jego zachowanie, powstrzymaj się od komentarzy typu, że mama go rozpuściła.
Sytuacja rozłąki nie jednej rodzinie przysparza wiele konfliktów. W przypadku, gdy partnerzy nie potrafią się wspierać i chronić rodzinnego ogniska lub tęsknota jest tak mocna, że nawet największe korzyści z chwilowej rozłąki nie wynagrodzą innych poniesionych strat, warto rozważyć opcje bardziej radykalne lub chwilowo zrezygnować z marzeń.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora