Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-11-30 09:18:21
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Kiedy można stwierdzić, że dziecko ma problemy w nauce? Zdanie to często pada w nieuzasadnionych przypadkach, gdy uczniowie poświęcają zbyt mało czasu na przyswojenie materiału. Prawdziwy problem pojawia się natomiast w momencie, gdy dziecko poświęca sporo uwagi lekcjom, a i tak jego wyniki są dalekie od dobrych. Kłopoty z czytaniem, literowaniem czy liczeniem to pierwsze objawy, których nie należy bagatelizować. Rodzice powinni poszukać przyczyny problemu, najlepiej razem z wychowawcą. Ważne, aby udać się do szkoły na rozmowę, do której zarówno nauczyciel, jak i rodzic odpowiednio się przygotują. Wychowawca zwróci uwagę na zachowania dziecka, które budzą podejrzenie, rodzic natomiast będzie mógł przekazać mu informacje dotyczące tego, jak uczeń zachowuje się w domu. Pozwoli to sporządzić opinię, z którą mama lub tata mogą udać się do poradni pedagogiczno-psychologicznej. Najczęściej to właśnie tam należy skierować się w przypadku problemów z nauką. Specjaliści określą, gdzie leży przyczyna trudności. Co ciekawe, trudności z przyswajaniem wiedzy mogą mieć podłoże neurologiczne, a nawet logopedyczne, dlatego nie należy ich bagatelizować.
Dzieci, które mają problemy z przyswajaniem wiedzy, muszą uczyć się w specyficzny sposób. Dobrym rozwiązaniem jest przerabianie małych partii materiału. Nie należy więc czekać, aż nauczyciel zapowie kartkówkę czy test - o wiele lepiej każdego dnia poświęcić na naukę przynajmniej kilkanaście minut. Ponadto dziecko musi być wypoczęte i zrelaksowane, aby mózg efektywniej pracował. Po szkole warto więc zrobić sobie krótką przerwę, a dopiero później zasiąść do książek. W pracy z dzieckiem dobrze sprawdzają się także książki, które rozwijają wyobraźnię i pobudzają do myślenia. Nie zawsze jednak pociechy chcą je czytać, dlatego świetnym rozwiązaniem będą audiobooki. Ania z Zielonego Wzgórza audiobook rodział 1 to propozycja na wieczór, gdy dziecko jest już po kąpieli i powoli układa się do snu. Słuchanie audiobooków przed zaśnięciem pomaga się odprężyć, a jednocześnie swobodnie zapaść w sen. Pamiętajmy, że im więcej literatury w życiu dziecka, tym lepiej rozwija się jego mózg. Jeśli nie mamy czasu, aby codziennie czytać powieści pociechom, wybierzmy przystępniejsze rozwiązanie.
W przypadku problemów w nauce najczęściej dzieciom zalecana jest terapia. Czas jej trwania jest różny i wynosi od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od przyczyny problemu. Ważne, aby poinformować szkołę o diagnozie, a także przekazać najważniejsze zasady postępowania z dzieckiem. Uczniowie objęci opieką pedagogiczną uczęszczają do zwykłych szkół, ale istotne jest właściwe podejście do nich ze strony nauczycieli. Rodzice powinni ściśle współpracować z pedagogami oraz terapeutami, kierując się ich wskazówkami. Czasami wystarczająca okazuje się praca własna z dzieckiem, która jednak musi być regularna, aby przynosiła efekty. Bywa, że dziecko zostaje skierowane wyłącznie na terapię logopedyczną, gdyż to w rozwoju aparatu mowy tkwi ich problem. Rodzice często zadają sobie pytanie, kiedy właściwie mogą udać się z dzieckiem do poradni? Czy należy czekać, aż nauczyciel zwróci uwagę, że dzieje się coś niedobrego? Czy z dzieckiem 7-letnim, które rozpoczęło naukę w szkole, możemy uczęszczać na terapię? Warto pamiętać, że szybka reakcja daje szansę na rozwiązanie problemu w jak najkrótszym czasie. Nie przewidziano sztywnych ram wiekowych, w których mogą występować kłopoty z nauką - mają je zarówno siedmiolatki, jak i nastolatkowie. Warto mieć na uwadze, że problemy z przyswajaniem wiedzy nie zamykają drogi do kariery - wręcz przeciwnie, jeśli tylko podejmiemy działania, których celem będzie pomóc dziecku.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.