Opublikowany przez: ULA 2013-08-27 14:56:42
My odchodzimy, one żyją dalej
Może to niektórych dziwić, ale do długowiecznych zwierząt należą pewne ptaki. Dokładniej mówiąc chodzi o duże gatunki papug, które od zarania dziejów są popularnymi domowymi pupilami. Kilkanaście, nawet kilkadziesiąt lat życia to w ich przypadku niemal norma. Światową sławę zyskała w tym względzie należąca do Winstona Churchill ara, o imieniu Charlie, która w 2004 roku miała 104 lata! Jeśli żyje nadal, to dziś liczy sobie już 113 lat i jest najstarszym ptakiem na Ziemi.
Tak długowiecznymi zwierzętami są już chyba tylko żółwie. Gady generalnie żyją długo, węże średnio od 15 do 30, jaszczurki do 20, ale żółwie biją wśród nich rekordy – mogą przebywać z nami kilkadziesiąt, a nawet więcej lat. Słynne żółwie słoniowe z Galapagos dożywają nawet do 300. Mając takiego pupila trzeba zapisać go w testamencie dzieciom, a one przekażą go swoim dzieciom. Naprawdę, może się zdarzyć, że nasz ukochany pupil (wcale niekoniecznie żółw słoniowy) przeżyje nas samych.
Żyją tak krótko, jak szybko bije ich serce
Wielu naukowców uważa, że długość życia zwierzęcia zależy od tego, jak szybko bije jego serce – im szybciej, tym krócej trwa jego życie. Serce myszy uderza do 700 razy na minutę, podczas gdy serce psa i kota bije już tylko od 100 do 200 razy na minutę, a u długowiecznych żółwi raptem kilka razy na minutę.
Czyżby serca zwierząt miały zaprogramowaną liczbę skurczów, jaką mają wykonać w ciągu życia, a gdy już „wyrobią normę” zwierzę umiera? Chodzi raczej o tempo metabolizmu. Im szybciej bije serce, tym szybszy jest metabolizm zwierzęcia. W efekcie w jego organizmie szybciej zachodzą procesy starzenia, a ono żyje krócej.
Możemy podać jednak przykłady, które zdają się przeczyć tej ogólnej zasadzie. Serce psów ras dużych uderza około 80 razy na minutę, podczas gdy psów ras małych średnio 120 razy na minutę. A przecież rasy małe żyją statystycznie dłużej niż olbrzymy. Wynika to jednak zapewne z faktu, że duża masa ciała znacznie obciąża organizm, co prowadzi do jego szybszego starzenia się.
Tekst: Jacek P. Narożniak na google+
Dziennikarz serwisu Kakadu.pl, autor kilkuset opublikowanych w nim artykułów.
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Behawiorysta z zamiłowania i wielki miłośnik zwierząt.
Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
86.111.*.* 2017.01.06 15:56
Rozstanie jest najgorsze... :(
Sonia 2013.11.23 21:50
89.70 najpierw radzę sprzwdzić wiadomości a potem klikać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sonia 2013.11.23 21:50
89.70 najpierw radzę sprzwdzić wiadomości a potem klikać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.