Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: Artykuł powstał z ekspertami z firmy G DATA 2022-08-19 11:51:27
Autor zdjęcia/źródło: Pexels from Pixabay
Niezależnie od tego, czy udajemy się w tropiki, czy w Himalaje albo wycieczkę z plecakiem po Polsce, żelaznym ekwipunkiem, oprócz portfela i dokumentów, jest smartfon. Wielu z nas zabiera ze sobą również tablet, bądź laptop. Choć urządzenia te bywają bardzo pomocne w podróży i mogą zastąpić wiele urządzeń - mapę, przewodnik, portfel, przenośne centrum rozrywki dla dzieci, to niestety, cały czas narażone są na cyberataki. Bo hakerzy w czasie wakacji nie próżnują. Jest to dla nich wręcz wymarzony czas, bowiem wykorzystują rozluźnienie towarzyszące sezonowi urlopowemu. Według FTC (Federalna Komisja Handlu) amerykańscy konsumenci w samym tylko 2021 roku stracili ponad 95 milionów dolarów na oszustwach związanych z wakacjami i podróżami. Warto zauważyć, iż liczba wyjazdów była wówczas niższa z powodu pandemii i istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym roku ta kwota będzie znacznie wyższa.
- Cyberprzestępcy zastawiają wiele pułapek na turystów. Sposoby wyłudzania pieniędzy są przeróżne - niektóre bardziej skomplikowane, inne mniej, niektóre związane bezpośrednio z naszymi wakacjami i zakwaterowaniem, inne z naszym domem, jak na przykład wiadomość o konieczności dopłaty do rachunku za prąd, której nieuiszczenie będzie skutkowało wyłączeniem prądu. Kanały, którymi możemy zostać oszukani są różnorakie - może to być e-mail, SMS, kontakt telefoniczny lub wtargnięcie do urządzenia poprzez niezabezpieczone sieci. Przestępcy naprawdę są kreatywni i wytrwali w próbach przejęcia kontroli nad zawartością naszego portfela. Dlatego w czasie wakacji nie można usypiać swojej czujności i pamiętać o podstawowych zasadach cyberhigieny - tłumaczy Robert Dziemianko z G DATA Software.
Eksperci z G DATA przygotowali listę porad, które pomogą nam w zabezpieczeniu naszych finansów w tym wakacyjnym czasie.
Dokonując rezerwacji, czy też robiąc zakupy online należy zwracać uwagę na to, czy witryna internetowa, z której korzystamy jest zabezpieczona - czy adres rozpoczyna się od “https”.
Niemniej trzeba mieć na uwadze, że również strony phishingowe mogą uzyskać certyfikat i szyfrować cały ruch, dlatego jeśli strona wzbudzi nasze podejrzenia, lepiej jest z niej nie korzystać.
Należy też z ostrożnością podchodzić do osób wynajmujących dom lub pokój za pośrednictwem Facebooka, bądź innych mediów społecznościowych. Często są to osoby uczciwe, jednak jeśli coś wzbudzi naszą nieufność, lepiej zaufać intuicji i sprawdzić dwa razy zanim podamy swoje dane lub zlecimy przelew.
Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zalecają również instalację oprogramowania chroniącego przed malwarem nie tylko na komputerach, ale też na telefonach i smartfonach.
W obecnych czasach większość obiektów publicznych oferuje darmowe Wi-Fi. Praktycznie każdy hotel, port lotniczy i kawiarnia oferuje dostęp do internetu. Taka usługa z całą pewnością często się przydaje, ale korzystanie z niej nie jest całkowicie bezpieczne. Kiedy podłączamy urządzenie do takiej sieci, przestępcy mogą z łatwością czytać nasze wiadomości e-mail, a nawet szpiegować krytyczne dane, takie jak dane karty kredytowej lub hasła. Dlatego pamiętajmy, aby nie przeprowadzać transakcji finansowych, ani nie robić zakupów online będąc podłączonym do hotspotu Wi-Fi. Jeśli już musimy przeprowadzić takie transakcje, najlepiej skorzystajmy z opcji utworzenia własnego mobilnego hotspotu za pomocą smartfona. Choć poza Unią Europejską trzeba mieć na uwadze dość wysokie stawki roamingowe.
Wyłącz funkcje Wi-Fi i Bluetooth, kiedy nie są potrzebne. Kiedy korzystasz z internetu poza zaufanymi sieciami, rób to za pośrednictwem VPN lub użyj mobilny hotspot, a zminimalizujesz ryzyko ataku na urządzenie.
W czasie pracy zdalnej w okresie pandemii ogromną popularnością cieszył się VPN (Virtual Private Network). Wszystko wskazuje na to, że duże zainteresowanie tą usługą będzie trwało. VPN tworzy szyfrowany tunel dla danych, chroniąc tożsamość online użytkownika i ukrywając jego adres IP. Usługa pozwala na bezpieczne korzystanie z publicznych hotspotów Wi-Fi. Co istotne, VPN nie tylko chroni prywatną komunikację, ale również dane logowania (nazwy użytkownika i hasła), informacje bankowe czy numer karty kredytowej. Koszty zakupu usługi VPN są niewielkie, dlatego coraz więcej osób z niej korzysta.
Czasami hakerzy nie muszą się mocno starać, aby przejąć kontrolę nad naszym urządzeniem. Jeśli nie mamy urządzenia zabezpieczonego odpowiednim oprogramowaniem, a w czasie podróży mamy cały czas włączone funkcje Bluetooth i WLAN, nawet kiedy ich nie potrzebujemy, sami uprzejmie otwieramy furtkę włamywaczom. Jeśli nawet jesteśmy ostrożni i tych błędów nie popełniamy, to ufamy, że korzystanie z, na przykład, hotelowej drukarki jest bezpieczne. Niestety, często jest to błąd. Nasi eksperci przyznają, że niejednokrotnie kradzież cennych informacji zaczyna się właśnie od drukarek. Dzieje się tak dlatego, że specjaliści od bezpieczeństwa z reguły nie pomyślą o ich zabezpieczeniu.
Smartfon jest nie tylko narzędziem do komunikowania się, ale służy też do zarządzania finansami i zlecania przelewów, jako karta pokładowa na lotnisku, czy dowód rezerwacji i opłacenia usług. Utrata urządzenia niesie ze sobą poważne konsekwencje. Na szczęście można uniknąć czarnego scenariusza i zdalnie wyczyścić informacje z zagubionego smartfona. Jak to zrobić? Niestety, tutaj musimy być przewidujący i wcześniej, na wszelki wypadek, włączyć funkcję „znajdź moje urządzenie”. Poza tym, że umożliwia ona wykasowanie danych, pozwala też umieścić na ekranie wiadomość z danymi kontaktowymi na wypadek, gdyby telefon się odnalazł. Jedną z opcji jest zainstalowanie Mobile Security, dzięki czemu użytkownik zyskuje nie tylko możliwość zlokalizowania zgubionego urządzenia, ale również wymazania z niego całej zawartości.
Ze względu na kreatywność cyberprzestępców, nie możemy mieć całkowitej pewności, że w żadnym momencie nie byliśmy narażeni na cyberatak. Dlatego po powrocie z wakacji należy sprawdzić wyciągi z karty kredytowej, bądź debetowej i konta bankowego. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, skontaktujmy się bankiem.
Co prawda coraz rzadziej korzystamy z urządzeń publicznych, takich jak hotelowe komputery, czy kafejki internetowe, jednak jeśli tak się zdarzy, po powrocie do domu zmieńmy hasła do wszystkich przeglądanych na takich urządzeniach platform internetowych przeglądanych w czasie urlopu.
A na sam koniec - w czasie wakacji dostawcy oprogramowania antywirusowego oraz systemów operacyjnych publikują aktualizacje - należy je zainstalować jak najszybciej, aby uniknąć luk, które mogły powstać w zabezpieczeniach.
Odpoczywajcie bezpiecznie!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.