Opublikowany przez: Familiepl 2021-04-20 09:18:02
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Troy T/ Unsplash
Oddanie dziecka do żłobka jest ogromnym przeżycie dla samego malucha, ale także dla jego rodziców. Wielu z nich ma wyrzuty sumienia, oddając dziecko pod opiekę placówki. Nie zawsze jednak rodzice mają możliwość zająć się dzieckiem w domu przez kilka lat, a opcja opiekunki również często jest niemożliwa. Jak zatem przygotować się do żłobka i kiedy jest najlepszy wiek dla dziecka, by rozstanie z mamą nie było takie bolesne? Psycholog Dorota Zawadzka dodała ostatnio wyczerpujący wpis w tym temacie.
Czytaj też: Jak wspierać odporność dziecka po powrocie do przedszkola lub szkoły? >>
Dorota Zawadzka jest aktywna na swoim Facebookowym profilu, na którym dzieli się z rodzicami ciekawymi treściami, robi live, a także… czyta książki! (i robi to naprawdę dobrze)
Tym razem jednak podzieliła się ciekawym wpisem, który może nieco odciążyć wyrzuty sumienia zatroskanych rodziców, którzy są zmuszeni oddać swoje dziecko do żłobka. Zawadzka sugeruje jednak, aby nastąpiło to jednak dopiero po pierwszych urodzinach malucha.
- Dziś słów kilka o żłobkowych dylematach rodziców... W życiu wielu dzieci przychodzi taki moment, gdy zapada decyzja o „pójściu” do żłobka. Na ogół zapada w pierwszym roku życia, jednak przed pierwszymi urodzinami dziecko szczególnie potrzebuje bliskiej, serdecznej osoby, która rozumie i zaspokaja jego potrzeby. W grupie może się jeszcze czuć zagubione, a więc najlepiej postarać się zrobić wszystko, by dziecko przebywało z mamą do ukończenia pierwszego roku życia. Wiem, że często to bardzo trudne, ale i wtedy po prostu trzeba szukać możliwych rozwiązań – pisze Zawadzka.
Psycholog sugeruje również, aby nieco opóźnić moment oddania dziecka do żłobka wykorzystując różne formy prawne do pozostania w domu po narodzinach dziecka – na przykład urlopu macierzyńskiego, wychowawczego, czy wypoczynkowego.
- Czas płynie i nadchodzi w końcu chwila podjęcia decyzji żłobek, niania czy babcia. Wielu rodziców decydując się na żłobek ma sporo wątpliwości a niektórzy nawet wyrzuty sumienia. Moim zdaniem niepotrzebnie, bo wbrew wielu opiniom w żłobku dzieciom nie dzieje się żadna krzywda – uspokaja zatroskanych rodziców Zawadzka.
Psycholog wymienia również korzyści, jakie może nieść ze sobą oddanie dziecka do żłobka. Dorota Zawadzka podkreśla głownie naukę samodzielności, nauki norm i zasad, łatwiejsze nawiązywanie kontaktów, czy dodatkową ofertę edukacyjną instytucji opiekuńczo-wychowawczych. Ale Zawadzka podaje również wady takiego rozwiązania:
Wady:
dziecko może początkowo czuć się opuszczone i zagubione
w grupie dzieci różne infekcje mogą przenosić się łatwiej,
dziecko może przejmować od innych dzieci złe wzorce zachowań
niekiedy żłobek może utrwalać stereotypy ( chłopcy powinni bawić zachowywać się tak a dziewczynki tak) – wymienia psycholog.
Dorota Zawadzka zwraca też uwagę na bardzo istotną kwestię, że nie wszystkie dzieci muszą się przystosować do nowej rzeczywistości, a wówczas lepiej będzie zrezygnować z tej fory opieki.
- Jeśli w ciągu 1,5-2 miesięcy nic się nie poprawia mimo współpracy z nauczycielką i psychologiem, proponuję podjąć decyzję o rezygnacji ze żłobka – dodaje psycholog.
CZYTAJ TEŻ >> Ewa Chodakowska skrytykowana za brak dzieci - zobacz, co odpowiedziała
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.