Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja 2018-04-05 16:28:52
Autor zdjęcia/źródło: Dobry kontakt z dzieckiem, Freepik bearfotos
Dzieciom najbardziej brakuje chwil spędzonych z rodzicami na zabawie lub innych czynnościach, które sprawiają przyjemność. Łatwo jest krytykować innych, że nie są w stanie poświęcić dziecku chwili, że nie wyjeżdżają z nim na wakacje, że mijają się domu niczym obce osoby. Owszem, często takie sytuacje są wynikiem wygodnictwa, bo lepiej spędzić czas na własnych przyjemnościach lub obowiązkach, zamiast na zabawie z dzieckiem. Zawsze jednak można wykroić chwilę z dnia wiedząc, że dzięki wspólnie spędzonemu czasowi budujemy dobry kontakt z dzieckiem. Odkurzanie wytrzyma do jutra, a zupę można przecież ugotować wieczorem, gdy dzieci już śpią.
Pragniemy wiedzieć, co dzieje się w życiu naszych dzieci. Chcielibyśmy, żeby to z nami rozmawiały o swoich radościach i smutkach i nam powierzały swoje tajemnice. Aby to osiągnąć musimy uczestniczyć w ich życiu i więcej z nimi przebywać. Najważniejsza jest zmiana sposobu myślenia. Znamy powiedzenie "chcieć znaczy móc". Tak jest rzeczywiście. Warto mieć nawyk, by w codziennych planach uwzględnić aktywność z dziećmi, albo zupełnie niczego nie planować i dać się ponieść chwili. Pogoda za oknem sprzyja wychodzeniu z domu i spędzaniu czasu z dziećmi na dworze. Naprawdę, nie potrzeba wiele. W zależności od wieku dziecka, czasami wystarczy wyjść na spacer i wspólnie pobawić się w piaskownicy, pojeździć na rowerze lub pograć w piłkę. Przedstawiamy Wam 5 niezawodnych sposobów, by mieć dobry kontakt z dzieckiem i mnóstwo przyjemności.
Możliwości jest wiele, więc z pewnością każda rodzina znajdzie swój sposób na wspólne szaleństwa na dworze. Bardzo fajne jest połączenie różnego rodzaju aktywności w zależności od tego, co który członek rodziny lubi. Testowałam z moją rodziną taką formę i bardzo ją sobie chwaliliśmy. Syn jeździł na rowerku lub hulajnodze, ja na rolkach a mąż biegał. Dostosowywaliśmy tempo do własnych możliwości i każdy był zadowolony. Przejażdżka rowerami także jest fantastyczna, gdy uczestniczy w niej cała rodzina. Można wybrać sobie miejsce, do którego chcemy dojechać lub jechać w nieznane. Wystarczy mieć dobre chęci, coś do picia, jakąś przekąskę i w drogę.
Inne sposoby na wspólne spędzanie czasu to wszelkie gry zespołowe. Nie mam tu na myśli jedynie piłki nożnej, siatkowej, koszykowej czy badmintona. Można przecież rzucać frisbee, bawić się w podchody lub zrobić zawody lekkoatletyczne, pójść na ściankę wspinaczkową, a mniej aktywnym wystarczy spacer do parku, piknik lub wypad na lody.
Nie zapominajmy, że szczęśliwcy mieszkający w pobliżu akwenów wodnych mogą surfować, organizować spływy kajakowe, wycieczki łodziami, naukę jazdy na nartach wodnych lub najnormalniej w świecie popływać z dziećmi, zaś mieszczuchom zawsze pozostają baseny:)
Największą bolączką dzisiejszych czasów jest ograniczona aktywność fizyczna dzieci. Kilkugodzinne siedzenie każdego dnia przed ekranem komputera, telewizora czy smartfona odciąga najmłodszych od spędzania czasu z rówieśnikami na podwórku, placu zabaw czy boisku. A właśnie taka aktywność najlepiej sprzyja lepszemu uczeniu się!
Poprawie udziału dzieci w aktywnym trybie życia służy program Aktywne Szkoły Multisport. Dzięki ASM dzieci mają wyrabiać sobie nawyki aktywnego trybu życia, poprawiać sprawność fizyczną, doskonalić wyniki sportowe, a także poznawać odpowiednią dietę.
Dlaczego nie połączyć kilku aktywności w jedną i wybrać się na wycieczkę. Najbardziej klasyczne rozwiązania z reguły są najlepsze i doskonale się sprawdzają. Dalsze wycieczki często wymagają przemieszczania się samochodem, by osiągnąć upragniony cel. Pamiętajcie, żeby odpowiednio oszacować czas i możliwości uczestników takiej wycieczki. Jeśli nie mamy całego dnia lepiej nie wyjeżdżać 100 km poza miejsce zamieszkania, bo okaże się, że więcej czasu spędzimy w samochodzie niż w plenerze. Warto wtedy skrócić trasę i wybrać się np. na całodzienną wycieczkę rowerową połączoną z piknikiem lub pieszą wycieczkę do lasu.
Spragnieni wycieczek górskich nawet jeśli w góry mają daleko zawsze znajdują sposoby, by choć na chwilę popatrzeć na świat z innej perspektywy. Jeżeli szukacie dla siebie innych atrakcji, a jeszcze nigdy nie zabraliście dzieci w góry, także warto przemyśleć taką opcję.
Każda wycieczka będzie udana pod warunkiem, że:
zadbamy o komfort rodziny, bo nie każdy jest w stanie pedałować 25 kilometrów, a wycieczka ma przecież sprawić wszystkim przyjemność
W zależności od miejsca zamieszkania czasami wystarczy podjechać 15 minut tramwajem by pójść do muzeum, na koncert czy odwiedzić piękne kościoły. Można także odwiedzić miejsca, które wymagają większej wyprawy. Warto zaplanować sobie dzień lub weekend tak, żeby wreszcie zwiedzić upatrzone miasto, odwiedzić wymarzony zamek lub zrobić zamkowy maraton. Możliwości jest wiele, każdy teren oferuje jakieś atrakcje: zwiedzanie skansenów, parków rozrywki, kopalni soli, schronów czy podziwianie pokazów lotniczych. Wystarczy rozejrzeć się w okolicy i zamiast latami planować, zrobić to.
Rodziny uwielbiające tworzyć mogą to robić na różne sposoby. Mogą malować, wycinać, rysować, sklejać, grać na instrumentach w domu, wybrać się na kurs garncarski, malarski lub tworzenia origami. Możliwości tworzenia jest wiele, a dzieci uwielbiają siedzieć i robić coś wspólnie z rodzicami, żeby później postawić dzieło na półce i móc pochwalić się przed kolegami. Przy okazji warto przypomnieć, że dziecko tworzące lubi się pobrudzić, a to nie powinno być przeszkodą w działaniu. Wystarczy zaopatrzyć malucha w odpowiedni ciuszek, a stolik, podłogę i inne meble zabezpieczyć folią i pozwolić dziecku tworzyć. Powstają wówczas rzeczywiście niesamowite prace.
Gdy już mamy dosyć zwiedzania, oglądania, zaliczania, grania i jeżdżenia lub po prostu nasza rodzina nie lubi tych atrakcji warto poleniuchować. Poleżeć na kanapie, pobujać się w hamaku, pogrzebać w ogródku, porzucać piłką bez celu, poleżeć na trawie, zdrzemnąć się na leżaku, posłuchać śpiewu ptaków, obejrzeć z dzieckiem film lub się powygłupiać. Taka forma wspólnego spędzania czasu może dać zaskakująco wiele radości całej rodzinie.
Aktywna rodzina: pokonaj syndrom biernego rodzica!
Więcej aktywności w codzienności: Aktywna Szkoła na start!
Aktywni nie tylko w świecie wirtualnym – brak aktywności fizycznej jest niebezpieczny dla dzieci!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.