Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-02-05 09:23:54
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Rozwiązania technologiczne stosowane w nowoczesnych szkłach kontaktowych umożliwiają skuteczne korygowanie różnych wad wzroku. Soczewki zapewniają wysoki komfort noszenia, optymalny poziom nawilżenia oczu oraz pełną swobodę ruchów. Aby zacząć nosić soczewki trzeba umówić się na wizytę u specjalisty. Do niedawna jedyną dostępną opcją było na spotkanie stacjonarne. Olbrzymi postęp w rozwoju technologii daje nam obecnie możliwość skorzystania również z usługi online. Jak krok po kroku wygląda proces doboru soczewek i czym jest wirtualny gabinet? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.
Doborem soczewek kontaktowych zajmują się odpowiednio przeszkoleni specjaliści. Są to osoby posiadające stosowne wykształcenie z zakresu diagnozowania wad wzroku oraz doboru szkieł kontaktowych. Jeśli sięgamy po soczewki po raz pierwszy, jak również gdy nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej metody korekcji, powinniśmy udać się do okulisty lub optometrysty. Specjalista przeprowadzi kilka badań i zdecyduje, czy i jakie szkła kontaktowe możemy nosić. Wśród osób zainteresowanych korekcją wad wzroku panuje przekonanie, że profesjonalnym doborem soczewek kontaktowych zajmują się lekarze-okuliści. Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Okuliści zajmują się głównie diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu, jak również wadami wzroku. Natomiast specjalistami w dziedzinie diagnostyki wad wzroku i doboru form korekcji optycznej są właśnie optometryści. Aby zostać optometrystą należy kilka lat uczyć się jak określać wady wzroku i dobierać odpowiednią metodę korekcji. Do którego specjalisty zatem się udać? Jeśli naszym problemem jest wada widzenia, której nie towarzyszą żadne niepokojące objawy, najlepiej skonsultować się z optometrystą. Jeżeli natomiast cierpimy z powodu bólu oczu, podejrzewamy u siebie zapalenie spojówek czy występują u nas inne podejrzane symptomy, konieczna jest wizyta u lekarza-okulisty.
Gdy znajdziemy już specjalistę zajmującego się doborem soczewek, umawiamy się na wizytę. Ekspertem w dziedzinie optometrii jest pani Monika Kyciak: https://www.bezokularow.pl/optometrysta-monika-kyciak. W trakcie spotkania specjalista zbada nasze oczy, określi wadę i zaproponuje optymalną dla nas formę korekcji. Pierwszym krokiem jest wywiad, podczas którego pacjent dokładnie opisuje swój problem oraz przedstawia swoje potrzeby i oczekiwania względem soczewek. W trakcie wywiadu należy przekazać specjaliście wszystkie ważne informacje oraz omówić ewentualne wątpliwości. Kolejnym krokiem jest wykonanie kilku niezbędnych badań. Badanie wzroku może przeprowadzić zarówno okulista, jak i optometrysta. Procedura zazwyczaj obejmuje komputerowe badanie wzroku, subiektywne badanie wzroku oraz badanie przedniego odcinka oka w biomikroskopie. Bardzo ważnym etapem jest nauka aplikacji soczewek. Jeśli pacjent posiada sferyczną wadę wzroku, przymierzenie odbywa się natychmiast. Jeżeli natomiast pacjent ma bardziej skomplikowaną wadę, konieczne będzie wykonanie kilku dodatkowych badań. Kolejnym krokiem jest nauka samodzielnego zdejmowania szkieł kontaktowych – pacjent robi to samodzielnie, instruowany przez specjalistę. Gdy wszystko jest w porządku, pacjent otrzymuje pierwszą parę soczewek do domu w celu przetestowania. Po kilku dniach należy ponownie zgłosić się do gabinetu na wizytę kontrolną. Jeśli soczewki są odpowiednie (tzn. zapewniają oczekiwaną poprawę widzenia i są komfortowe w noszeniu), pacjent otrzymuje receptę na swoje soczewki. Jeżeli natomiast szkła źle układają się na oczach lub nie korygują wady tak jak powinny, procedurę powtarza się aż do chwili uzyskania pełnego dopasowania.
Od pewnego czasu pacjenci zainteresowani noszeniem soczewek mogą skorzystać z usługi doboru soczewek online. Taką możliwość daje tzw. Wirtualny Gabinet, gdzie z pomocą doświadczonego optometrysty można przejść całą procedurę doboru soczewek w dogodnym dla siebie czasie, bez konieczności wychodzenia z domu. Aby zostać użytkownikiem szkieł kontaktowych wystarczy wypełnić krótką ankietę i poczekać, aż specjalista skontaktuje się z nami w celu realizacji zlecenia. Procedura doboru soczewek jest analogiczna jak w przypadku zwykłej wizyty w gabinecie: następuje wywiad (tym razem w formie wirtualnej), po którym profesjonalista dobiera nam soczewki próbne dopasowane do naszej wady i stylu życia. Za soczewki próbne nie płacimy ani złotówki – pierwsze szkła są darmowe. Optometryści współpracujący z Wirtualnym Gabinetem krok po kroku przeprowadzają pacjenta przez wszystkie etapy procesu dobierania szkieł kontaktowych, łącznie z nauką aplikacji soczewek. Po okresie próbnym pacjent umawia się ze specjalistą na wizytę kontrolną online, na której ustala się dalsze postępowanie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.