Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Przemoc w szkole@pixabay.com
Złość nie jest stanem emocjonalnym złym ani dobrym. Istotne jest jak sobie ze złością radzimy. Możemy to robić krzywdząc inne osoby lub w sposób konstruktywny, nie posuwając się do przemocy i agresji. Pierwszy sposób odreagowywania na stres może mieć różne przyczyny. Mogą go wywoływać:
Przemoc w szkole – narastający problem
Dlaczego jednak ten problem w szkołach narasta i coraz bardziej agresywnie zachowują się już nawet małe dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej? Czy jest to skutkiem szybkiego tempa życia i powierzchownych relacji międzyludzkich? Może jednak przyczynia się do tego ignorowanie norm i zasad przez osoby za nie odpowiedzialne oraz wadliwa organizacja nauczania. Pojawiający się coraz częściej wśród uczniów „wyścig szczurów”, niezdrowa konkurencja i rywalizacja a do tego dochodzące zagęszczenie i brak przestrzeni odgrywają też dużą rolę. Bagatelizowanie lub niereagowanie na złe zachowanie uczniów oraz złe relacje i brak porozumienia często są wynikiem zapracowania nauczycieli.
Rodzaje przemocy wśród młodzieży
Bicie, plucie, kopanie niszczenie cudzej własności, wymuszanie pieniędzy, przeżywanie i popychanie to niektóre z rodzajów przemocy fizycznej. Gdy kogoś nękamy, obrażamy słownie, wyszydzamy, straszymy lub podajemy na temat konkretnej osoby nieprawdziwe informacje, mamy do czynienia z przemocą werbalną. Istnieje także przemoc pośrednia. Polega ona na manipulowaniu relacjami w kontaktach klasowych, na namawianiu innych do ataków na konkretne osoby oraz próby wyizolowania z grupy tych osób.
Ofiary i sprawcy przemocy
Ofiarami przemocy są zazwyczaj dzieci wrażliwe emocjonalnie. Nie potrafiące aktywnie obronić się przed atakiem. Te osoby raczej nie mają przyjaciół, a ich pasywność sprawia że są osamotnione.
Sprawcy przemocy to zazwyczaj dzieci pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych lub takich, gdzie na co dzień stosowane są nacisk oraz presja. Często same są ofiarami przemocy. Wykazują one trudności z koncentracją uwagi. Są chaotyczne, impulsywne i nadaktywne. Osoby te czują się zagrożone i odczuwają potrzebę udowadniania swojej siły i racji. Maja problemy z wyrażaniem swoich uczuć i nie są empatyczne. Dzieci te wymagają zrozumienia, akceptacji ze strony rówieśników. Musi ktoś ich nauczyć kontrolowania swojej złości oraz radzenia sobie z frustracją. Ważne jest aby nauczyły się umiejętności społecznych i zdobywania sympatii w grupie
Konsekwencja przemocy
Niezależnie od charakteru i przyczyny przemocy żadna ofiara nie jest winna takiemu postępowaniu. Najgorsze jest to, że z lęku przed prześladowcami lub ze wstydu i braku wiary w pomoc, dzieci nie przyznają się, że są nękane i bite. Gdy problem trwa długo, niesie za sobą poważne następstwa. Siniaki podbite oczy czy zranienia potrzebują trochę czasu aby się zagoić jednak urazy psychiczne pozostają na długo. Nękane dzieciaki czują oprócz lęku gniew, żal, wstyd i poczucie winy. Powoduje to obniżenie ich samooceny co w efekcie prowadzi do zaburzeń w kontaktach interpersonalnych, pełnej alienacji i poważnych problemów z nauką. Dzieci prześladowane napotykają wiele trudności. Mogą u nich rozwijać się rozmaite choroby o podłożu psychicznym jak fobia szkolna, nerwica czy depresja. U niektórych dzieci dochodzi do myśli nawet prób samobójczych lub autoagresji czyli samookaleczania się.
Niebezpieczne zjawisko
Przemoc w szkole bagatelizowana przez rodziców i nauczycieli pogłębia jeszcze problem. Dorośli często twierdzą, że dzieci dogadają się między sobą i konflikt się rozwieje. Nie mają racji i popełniają poważny błąd. Sprawcy przemocy, gdy czują się bezkarni, rosną w siłę. Może to ich doprowadzić do zatracenia się w poczuciu odpowiedzialności za własne czyny i wejścia w konflikt z prawem. Dorośli powinni podjąć wszelkie możliwe środki, by przeciwdziałać szkolnej agresji. Sprawcy przemocy powinni odpowiadać za swoje czyny. Rozmowa z nauczycielem, rodzicami oraz dyrekcją szkoły powinna być normą. Gdy wykroczenie jest poważniejsze konieczny jest udział policji.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Mobbing przenosi się do szkoły?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
ula84 2017.02.01 10:22
Koszmar, uczyć dzieci radzić sobie samym czy po prostu skarżyć u pedagoga ????
IzaBrzeska 2016.09.11 09:21
Różne są powody przemocy w szkole. W każdym razie najbardziej cierpią te dzieci, które są słabsze fizycznie i psychicznie...
Stokrotka 2016.05.28 10:54
czasem pojawia się u dzieci z najlepszych domów..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.