Opublikowany przez: KlaudiaKierzk 2017-09-28 07:41:16
Autor zdjęcia/źródło: ząbkowanie, regina_zulauf, pixabay
Pojawienie się pierwszego ząbka jest sprawą bardzo indywidualną. Jednak najczęściej pierwszy ząbek pojawia się między 6 a 10 miesiącem życia. Oczywiście od każdej reguły zdarzają się wyjątki. Jedne dzieci już w 5 miesiącu cieszą się bialutkim ząbkiem, a inne dopiero w 11. Rodzice niestety niczego nie mogą przyspieszyć, pozostaje im po prostu cierpliwie czekać. Jednak jeśli jesteście bardzo niecierpliwi, dowiedźcie się, kiedy w waszym przypadku pojawił się pierwszy ząbek. Na rozpoczęcie ząbkowania, bardzo często mają wpływ geny.
Jeszcze zanim ząbek przebije dziąsło, dziecko wysyła Wam kilka sygnałów, że ten wielki dzień zbliża się wielkimi krokami. Jeśli maluszek bardzo często wkłada raczki do buzi, a przy tym bardzo się ślini, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaraz rozpocznie się ząbkowanie. Jednak jeżeli Wasze dziecko ma dopiero 3 miesiące i wkłada wszystkie przedmioty do buzi, nie musi to być oznaką ząbkowania, a jedynie ogromnej ciekawości świata. Możecie także obserwować dziąsła niemowlęcia. Zaczerwienienie i rozpulchnienie jest również dość konkretną informacją.
Niestety ząbkowaniu mogą także towarzyszyć inne, niezbyt przyjemne objawy:
Jeżeli Wasze niemowlę gorączkuje, udajcie się do lekarza. Przyczyną może być ząbkowanie, ale nie musi. Dlatego należy to sprawdzić i nie można bagatelizować takiej sytuacji.
Jako pierwsze najczęściej pojawiają się dolne jedynki, następnie górne jedynki. Czyli 4 ząbki już są, pozostało jeszcze 16, ponieważ niemowlęta cieszą się 20 pięknymi, białymi ząbkami, które powinny pojawić się do około 24 miesiąca życia.
Niestety przebijanie dziąsła przez ząbek jest bolesne. Jednak jest kilka sposobów, aby złagodzić ból i pomóc dziecku w tym niezbyt przyjemnym dla niego okresie, a jak wiadomo rodzice są wstanie zrobić dla swoich pociech wszystko.
Pojawienie się pierwszego ząbka to naprawdę niemałe wydarzenie dla rodziców. Jest to jednak także zupełnie nowa, troszkę bolesna sytuacja dla maluszka. Dlatego zróbcie wszystko, aby ząbkowanie było jak najmniej odczuwalne przez Wasze bobasy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
@ 2018.01.03 20:39
U nas sprawdził się żel podczas bolesnego ząbkowania, szybko dawał ulgę.
37.131.*.* 2017.12.27 13:07
U nas pomogło masowanie dziąseł.W ostateczności ratowaliśmy się syropami przeciwbólowymi ale tylko parę razy bo nie było takiej potrzeby.
77.113.*.* 2017.10.26 08:15
to zapewne zależy od indywidualnego przypadku ale na pewno nie musi być tak bolesne.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.