Opublikowany przez: Kasia P. 2016-06-01 11:22:31
Autor zdjęcia/źródło: Co robić gdy dziecko nie chce jeść @ pixabay.com
Od paniki po zupełny brak refleksji tak moja Pani doktor ocenia reakcje rodziców na niechęć ich smyków do jedzenia. Ja zaliczam się do grona panikar i zawsze z problemem biegnę do Eksperta, żeby zasięgnąć rady. Wychodzę z założenia, że lepiej dmuchać na zimne niż doprowadzić do anemii czy odwodnienia dziecka. Jednak w tym przypadku ważny jest spokój. Musisz zaakceptować, że tzw. nie bycie głodnym zdarza się każdemu, zwłaszcza w cieplejsze dnia, a wmuszanie jedzenia przynosi często odmienny skutek. Pamiętaj też, że ząbkowanie, pogoda, przeziębienia zwykle wpływają na zaburzenia łaknienia. Zawsze patrz na dziecko całościowo. W takich dniach ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów przez dziecko o co trzeba troskliwie zadbać.
Neofobia – główna przyczyna
Jedną z najczęstszych przyczyn niejedzenia u dzieci jest tzw. neofobia. Taka przypadłość dotyka niemal każde dziecko w wieku dwóch lat. Nagle nasz smyk wykazuje niechęć do jedzenia. Dlaczego? Najprawdopodobniej właśnie dlatego, że boi się spróbowania nowych rzeczy i odmawia skosztowania warzyw i owoców. Maluch niechętnie sięga po nowe smaki i dania, zwłaszcza gdy mają inną konsystencję i wygląd niż te do których przywykł.
Inne przyczyny
Lista różnych przyczyn dla których dziecko niechętnie sięga po jedzenie jest długa. Wybieram te najważniejsze. Sprawdź czy dotyczą Twojego maluszka:
Przyczyny:
monotonna dieta,
zbyt częste posiłki lub podjadanie między nimi (np. zapijanie sokami),
wmuszanie jedzenia i związany z tym stres,
pasożyty,
refluks,
nietolerancja glutenu,
alergia pokarmowa.
Co robić gdy dziecko nie chce jeść?
Badania i pediatra
Gdy Twoje dziecko nie chce jeść i nagle traci apetyt, warto wybrać się z nim do pediatry, który może zlecić w celu zdefiniowania problemu szczegółowe badania. Może się bowiem okazać, że przyczyną niejedzenia jest jakaś infekcja. Warto to sprawdzić.
Urozmaicona dieta
Po drugie, kiedy masz do czynienia z urodzonym niejadkiem, warto się przyjrzeć jego diecie, a zwłaszcza przekąskom i sokom. Być może to właśnie one wpływają na brak apetytu przy zwykłych posiłkach. Ogranicz ich liczbę do 5 dziennie i zmniejsz ich porcję, wyznacz stałe pory spożywania posiłków, wprowadź powoli nowe dania, podając jej kilka dni pod rząd, tak żeby dziecko mogło się oswoić z potrawą. Jeśli dziecko odtrąca jedzenie uszanuj to, ale pod żadnym pozorem nie biegaj po domu z miseczką za dzieckiem prosząc, żeby zjadło jeszcze troszkę. Pamiętaj o stałych porach, określonym miejscu do jedzenia i odpowiednich warunkach.
Sztućce i talerzyki
Po trzecie dla starszych niejadków dobrym rozwiązaniem są odpowiednie talerze i kubki dzięki którym spożywanie posiłków staje się niezłą zabawą, np. wtedy, gdy łyżeczka staje się koparką unoszącą marchewkę z groszkiem itd.
Kolorowe dekoracje
Pamiętaj także o tym, że w przypadku dzieci lwią część posiłku jedzą dziecięce oczy. Jeśli dania będą ładne i kolorowe na pewno spodobają się Twojemu smykowi.
Wierszyki i piosenki
Metodą najstarszą i znaną jak świat jest wspólna zabawa przy jedzeniu. Jedni rodzice dzięki niej potrafią nakarmić maluszka, inni uważają, że przy stole nie ma miejsca na takie wygłupy. Jedno jest pewne samolociki, wyliczanki, to tradycyjna metoda karmienia niejadków skuteczna od wieków.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.06.06 12:04
moj zawsze cos tam zje ;)
gocha2323 2016.06.02 09:39
mój nigdy nie ma czasu, aby spokojnie zjeść! ciągle w ruchu!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.