Opublikowany przez: Monika C. 2020-03-17 17:38:23
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Nicholas Santoianni on Unsplash
Jak już wiemy, najwięcej zarazków nie jest wcale na toalecie. Jak się okazuje prawdziwą bombą biologiczną są nasze smartfony, przyciski wind, włączniki oświetlenia oraz pieniądze. Dzisiaj przypomnimy jak prawidłowo i skutecznie odkazić telefon.
Już wiemy, że najważniejsza jest profilaktyka. Już się nauczyliśmy prawidłowo myć ręce, zasłaniać usta i nos zgiętym łokciem, w czasie kasłania i kichania, ale ciągle zapominamy o tym, że powinniśmy dezynfekować telefon.
Smartfona nosimy ze sobą wszędzie. Odkładamy go: na sklepowej ladzie, na biurku w pracy, u lekarza czy na umywalce w toalecie. Telefonu dotykamy rękami po tym, jak się z kimś witaliśmy, dotykaliśmy klamki czy włącznika światła na klatce schodowej, a następnie przykładamy go do twarzy, żeby porozmawiać. Stąd wirusy mają już krótką drogę, by wniknąć do organizmu poprzez jamę ustną, nos lub oczy. A jak często dezynfekujemy telefon? Zdecydowanie za rzadko. Teraz, podczas pandemii koronawirusa jest to szczególnie ważne!
Zanim zaczniesz dezynfekować telefon, sprawdź koniecznie czy jest wodoszczelny - niektóre najnowsze modele są. Wtedy do czyszczenia wystarcza woda i mydło. Jeśli twój smartfon nie jest wododporny, lepiej do dezynfekcji stosować specjalistyczne płyny i chusteczki rekomendowane przez producentów elektroniki. Specjaliści również nie rekomendują stosowania środków do czyszczenia bezpośrednio na smartfon. A co z dodatkową obudową? To też ją wyczyść, jak smartfon, a najlepiej teraz z niej zrezygnować.
Jak zdezynfekować telefon, żeby był czysty, ale go nie zepsuć? Możesz to zrobić na dwa sposoby.
Telefon można także zdezynfekować przy użyciu polecanych przez producenta smartfonu płynów do czyszczenia monitorów i ekranów, na bazie alkoholu. Uzywaj tylko tych rekomendowanych - to ważne. Robione samodzielnie, mogą mieć zbyt wysokie stężenie i zniszczyć telefon. Preparat najpier nanoś na miękką ściereczkę lub wacik.
Do dezynkowania telefonu możesz także użyć chusteczek, które są polecane do czyszczenia elektroniki.
Więcej fachowych porad jak zdezynfekować telefon znajdziesz tutaj:
To zależy jak często go używamy. Jeśli jesteśmy w domu i tylko z niego rozmawiamy, wystarczy raz dziennie. Na zewnątrz sytuacja jest zupełnie inna. Biorąc pod uwagę, że telefon kładziemy na wielu powierzchniach, czasem trzyma go ktoś inny (kiedy pokazujemy zdjęcia czy memy) powinniśmy go odkażać jak najczęściej. Ideałem byłoby po każdym użycie, ale skoro to niemożliwe, róbmy to jak najczęściej. Jeśli nie masz przy sobie płynu do dezynfekowania telefonu, staraj się podczas rozmowy korzystać ze słuchawek. To chyba proste i skuteczne rozwiązanie, w walce z pandemią koronowirusa i wielu innych drobnoustrojów.
Uwaga: pamiętaj także o dezynfekowaniu i czyszczeniu pilotów telewizora i innych urzadzeń, których dotykają wszyscy domownicy.
NIE PRZEGAP! To dobry czas, aby zadbać o siebie!
Jeśli jesteś teraz w domu, masz więcej czasu dla siebie i chcesz zadbać o zdrowie, do 15 kwietnia, z kodem #zostańwdomu możesz skorzystać z:
-50% na każdy webinar! Aż 50 tematów opracowanych przez specjalistów, np. "Czy trzeba suplementować dzieci", "Dieta, a długowieczność", "Jak zmotywować się do zmiany stylu życia" i wiele innych
-30% na kosultację online z dietetykiem Agnieszką Małek
*wyślij nam potwierdzenie wpłaty, by przyspieszyć dostęp
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.