Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2017-08-29 13:41:17
Autor zdjęcia/źródło: nensuria / Freepik
Według danych udostępnionych przez GUS ponad 90% opiekunów dzieci w wieku 5-15 lat pozwala korzystać swoim pociechom z komputera dowolnego typu w domu, a w prawie 45% polskich gospodarstw domowych dzieci korzystało lub wciąż korzysta ze smartfonu. A do czego młodzi użytkownicy najczęściej wykorzystują nowe technologie? Wśród najbardziej popularnych aktywności znajdują się:
Trzeba przyznać, że korzystanie z nowych technologii może rzeczywiście pomóc naszemu dziecku poznać świat bez wychodzenia z domu i poszerzać wiedzę (np. poprzez korzystanie ze słowników internetowych lub oglądanie filmów edukacyjnych). Zauważyć jednak trzeba, że skoro nawet my - racjonalni dorośli, możemy ulec zbyt dużej fascynacji i uzależnić się np. od ciągłego sprawdzania co nowego u naszych znajomych, to dzieci są na to w szczególności narażone.
- Dostęp do komputerów, smartfonów, a co za tym idzie, do Internetu stał się codziennością dla każdego z nas, i ciężko całkowicie zakazać najmłodszym korzystania z nowych technologii – mówi Robert Dziemianko z G DATA. Warto jednak pamiętać, że istotną sprawą jest dobór odpowiednich treści oraz kontrola ilości czasu spędzanych przed ekranem.
Tylko jak kontrolować ilość czasu, jaki maluch spędza używając komputera, tableta, czy smartfona, a przede wszystkim funkcje, do jakich ma dostęp? Jest na to sposób! Z pomocą przychodzą nowoczesne oprogramowania (np. oprogramowanie G DATA INTERNET SECURITY for ANDROID), które można wgrać na urządzenie, a potem dzięki niemu blokować poszczególne funkcje. Dla przykładu, jeśli Twoje dziecko bierze ze sobą do szkoły swój smartfon, możesz ustawić, by w godzinach, kiedy ma lekcje, dostępna była tylko funkcja dzwonienia na konkretne numery (np. Twój, kogoś innego z rodziny) oraz odbierania telefonu od konkretnych osób. Blokada może zostać bez problemu automatycznie ściągnięta w momencie, gdy zabrzmi ostatni dźwięk dzwonka na przerwę i dziecko będzie wracać do domu. Dzięki temu mały użytkownik będzie mógł w pełni skupić się na lekcji, a nie wysyłać smsy lub korzystać z Internetu.
To Ty, jako rodzic będziesz miał kontrolę nad tym, co robi dziecko, a jednocześnie maluch będzie mógł się z tobą skontaktować w przypadku nagłej potrzeby. Podobną blokadę można zastosować podczas korzystania z komputera. Funkcja kontroli rodzicielskiej pozwoli nie tylko ustawić dni i godziny, w których dziecko będzie miało dostęp do Internetu, ale także listę czarnych lub białych stron, dzięki której wyświetlać będą mu się tylko bezpieczne treści.
Należy pamiętać, że grunt to odpowiednie podejście rodzica i rozmowa z dzieckiem na temat tego, do czego i jak często może wykorzystywać komputer czy smartfona. Nowe technologie otaczają nas z każdej strony, dlatego warto samemu wprowadzać malucha do tego świata.
Więcej o bezpieczeństwie w Internecie przeczytać można na: www.klikajbezpiecznie.pl
maciekwyso 2018.12.06 15:30
Jeśli dziecko korzysta z dostępu do Internetu same to zawsze powinna być na danym urządzeniu kontrola rodzicielska, takie jest moje zdanie. Zawsze znajdzie się jakaś pokusa żeby wejść w rzeczy zakazane... nawet jeśli będziemy o tym codziennie z dzieckiem rozmawiać. Kontrola rodzicielska zatem jak najbardziej powinna być zainstalowana.
109.173.*.* 2017.10.05 12:00
MOja pociecha odkryła youtube i kilka inych stronek i klika ile wlezie, żeby obejrzeć kolejny filmik. Kontrola rodzicielska to przydatna sprawa. Oczywiście, jak jestem w stanie dopilnować co ogląda, to nie ma problemu, gorzej jak jestem czymś zajęta, choćby obiadem.
78.8.*.* 2017.09.13 11:52
Ha, właśnie szukałam jakiś możliwości ograniczenia dostępu dziecku do funkcji telefonu, bo ponoć wciąż wysyła smsy na lekcji. ;]
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.