Opublikowany przez: Monika C. 2021-01-18 18:08:19
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Logan Cameron on Unsplash
Pierwszy rok życia dziecka oznacza niezwykle wiele zmian. Co chwila obserwujemy nowe umiejętności, które rozwija i udoskonala niemowlak. Często szukamy potwierdzenia czy wszystko przebiega o czasie. To ważne byśmy nie przyspieszali niektórych umiejętności, tylko dlatego, że inne dziecko już to robi. Jednak warto być czujnym, by czegoś nie przegapić. Jedną z umiejętności, na którą czekają rodzice jest np. korzystanie z nocnika. Jednak na to jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Musimy jeszcze poczekać przynajmniej 1 rok. Teraz maluch zaczyna świetnie ćwiczyć motorykę precyzyjną, czyli dobrze wychodzi mu chwytanie nawet małych paproszków z podłogi - dlatego tak ważne jest to, żeby zabawki były pozbawione drobnych elementów, które łatwo oderwać i włożyć do buzi.
Zazwyczaj w 9. miesiącu pojawiają się kolejne 2 ząbki - górne, boczne siekacze (tzw. “dwójki”) – dlatego rozszerzając dietę zaczynamy podawać większe kawałki miękkiego jedzenia, które maluch musi chwilę żuć i w ten sposób wzmacniać żuchwę.
Spis treści:
9. miesiąc życia dziecka: rozwój fizyczny
9. miesiąc życia dziecka: rozwój umysłowy
9. miesiąc życia dziecka: jak stymulować rozwój 9-miesięcznego niemowlaka
9. miesiąc życia dziecka: co może niepokoić rodziców 9-miesięcznego niemowlaka
9-miesieczny niemowlak rośnie już wolniej niż do tej pory. Przeciętnie jest dłuższy o ok. 15 cm niż noworodek i zmieniają się proporcje jego ciała. Ręce i nogi stają się dłuższe, a główka mniejsza - ciało wygląda bardziej proporcjonalne.
W 9. miesiącu życia maluch raczkuje znakomicie. Przemieszcza się bardzo szybko, więc trzeba go bacznie obserwować. Raczkowanie jest niezwykle ważnym etapem w rozwoju dziecka, nie należy wiec go skracać i zachęcać do chodzenia. Malec sam zdecyduje, kiedy będzie gotowy do chodzenie. Czasem zdarza się, że dziecko pomija etap raczkowania i od razu próbuje chodzić. Czym innym jest stawanie w łóżeczku i przy każdym meblu, który gwarantuje stabilność. 9-miesieczny maluch trzymany za dwie rączki zazwyczaj potrafi swobodnie stać. Jeśli w wieku 9 miesięcy niemowlak nie podejmuje prób wstawania, to nic - może zacząć to robić w 10. lub nawet 11. miesiącu życia.
Pod koniec 3 kwartału większość maluchów potrafi przez chwilę stać. Mimo trzymania się mebla czy szczebelków niepewnie się buja – oznacza to, że nie wie jeszcze jak się jeszcze prawidłowo ustawić, gdzie znajduje się środek ciężkości.
Do tej pory rozszerzając dietę, dawałaś dziecku papki. Teraz jest czas na wprowadzanie rozdrobnionego (np. lekko zblendowanego) mięsa i rozdrobnionych widelcem warzyw i owoców, czyli takiej formy pokarmu, którą maluch może żuć >> Rozszerzanie diety niemowlaka
Maluch rozwija zmysł dotyku i coraz lepiej wychodzi mu podnoszenie drobnych paproszków i przedmiotów z podłogi. Nadal wkłada je do buzi, więc ważne jest by na podłodze nie znajdowały się elementy niebezpieczne dla jego zdrowia.
Zmysł słuchu także dojrzewa i poza wyraźnymi dźwiękami maluch zaczyna interesować się cichymi odgłosami i szeptanymi słowami.
9-miesieczny maluch nadal najbardziej lubi przebywać z mamą, ewentualnie z osobami, które dobrze zna - pozostałymi domownikami lub nianią. Niemowlę boi się zostawać samo, kiedy tak się stanie wpada w płacz - jeszcze nie potrafi inaczej przekazać swoich obaw. Do płaczu doprowadza je wyjście z mamy z pokoju zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem podczas usypiania >>> Usypianie dziecka
W 9. miesiącu życia maluch zaczyna rozumieć, że do poznawania świata może wykorzystywać wzrok, słuch i dotyk. Nadal wkłada nowe przedmioty do buzi, jednak coraz częściej im się przygląda się, ściska i obraca w rączkach.
Wyraźnie widać, że 9-miesieczny maluch lubi towarzystwo mamy. Okazuje to przytulając się, chętnie dając buziaki, jednak w stosunku do obcych zachowuje rezerwę, bezpiecznie trzymając się jak najbliżej mamy. Początkowo nieufny i skłonny do płaczu, po zaakceptowaniu “nowego” chętnie się bawi i śmieje, nieustannie zaczepia.
Coraz częściej i lepiej umie naśladować mimikę i gesty osób z którymi najczęściej przebywa. Chociaż malec nie potrafi jeszcze mówić, szacuje się, że rozumie znaczenie ok. 30 do słów. Potrafi także wykonać proste polecenie, np.: chodź tu, podaj mi zabawkę. Póki co, rozmowa to raczej nasz monolog, ale 9-miesięczne dziecko próbuje odpowiadać pojedynczymi sylabami oraz zaczyna wskazywać przedmioty, zwierzęta lub osoby pokazane na obrazkach - np. w książeczkach dla dzieci. To teraz usłysz pierwsze “ba” oznaczające “bach” kiedy upuści zabawkę albo “da” kiedy chce, żeby mu podać zabawkę.
>>> Czytaj też: Dom bezpieczny dla małego dziecka - TOP 4 ZASADY!
W wieku 9 miesięcy dziecko może nieco stracić apetyt. Spowodowane jest to tym, że dookoła jest mnóstwo rzeczy, które je interesują i szkoda czasu na jedzenie. Dotyczy to także karmienia piersią. Dobrze więc w tym czasie karmić dziecko w miejscu spokojnym, gdzie nie rozpraszają go niepotrzebne bodźce.
Mamo, pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Bacznie je obserwuj, a ewnentualne wątpliwości wyjaśniaj ze specjalistami podczas wizyt bilansowych.
Bibliografia:
Pierwszy rok życia dziecka - Eisenberg A., Murkoff H. E., Hathaway B.S.N.,Rebis, Poznań 1999
Psychologia dziecka, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1995
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.