Opublikowany przez: asiula221 2012-01-18 22:46:12
Autor zdjęcia/źródło: Sxc.hu
Zęby mądrości są to zęby trzonowe- wyrastające jako ostatnie między 16 a 21 rokiem życia, choć mogą pojawić się nawet przed 40. Łuki zębowe są już rozwinięte i często nie posiadają miejsca aby ,,ósemki,, wyrżnęły się całkowicie. Posiadanie ich nie jest wcale wyjątkowe a wiąże się z całą masą dolegliwości.
Są one wredne i podstępne i często wręcz bezużyteczne. Nie pomagają w procesie żucia, bardzo szybko się psują, są odporne na leczenie i często bywają trudne do usunięcia. Ich pierwotną rolą było rozdrabnianie pokarmu. Nasi przodkowie jednak posiadali większą szczękę która na drodze ewolucji zaczęła się zmiejszać.
Kiedyś zęby mądrości były niezbędne dziś są profilaktycznie usuwane poniżej 20 roku życia jako że w tym wieku mają mniej wykształcone korzenie. Zęby trzonowe cechuje obecność 2-3 korzeni natomiast w zębach mądrości są one często zlane w jeden korzeń.
Wyrżynanie zębów mądrości może trwać całe lata. Często ze względu na brak odpowiedniej ilości miejsca w łuku zębowym ósemka zostaje całkowicie zatrzymana w kości lub jest częściowo na powierzchni dziąsła. Często nie zdajemy sobie sprawy że posiadamy ją o czym świadczy dopiero zdjęcie pantomograficzne.
Potrafimy całymi latami żyć w z zgodzie z tym przeciwnikiem. Niestety zęby mądrości mają do siebie że potrafią psuć się szybko i niespodziewanie. Często winą jest nieodpowiednia higiena związana z brakiem do niej właściwego dostępu.
W większości przypadków zęby mądrości są usuwane a leczone bardzo rzadko. Wskazaniem do leczenia są braki pozostałych zębów pacjenta. Leczenie jest kosztowne, długotrwałe i rzadko przynosi efekty.
Podczas wyrżynania ósemki może dochodzić do spychania pozostałych zębów w łuku zębowym. Występuje silny ból często promieniujący. Mogą wystąpić zawroty i silne bóle głowy. Można odnosić wrażenie rozpychania, unieruchomienia szczęki czy żuchwy oraz problem z poprawnym żuciem pokarmu. Proces wyrżynania może trwać bardzo długo i być powodem okresowych dolegliwości.
Usuwanie zębów mądrości jest rutynowym zabiegem przeprowadzonym w znieczuleniu miejscowym. Część pacjentów posiada jedną a niektórzy nawet 4. Należy pamietać że tylko w wyjątkowych przypadkach można usunąć wszystkie 4 ósemki na raz u jednego pacjenta (znieczulenie ogólne - narkoza). Zazwyczaj chirurg stomatolog usuwa po jednej ze zględu na obrzęk, ranę po zabiegu i trudności podczas zagryzania.
Często jest trudno określić stopień trudności ekstrakcji. Do najbardziej skomplikowanych należą zęby zatrzymane w kości. Sprawny chirurg stomatolog używa odpowiednich narzędzi często nawiercając kość. Wiąże się to z lekkim dyskomfortem pacjenta. Przy prostych ekstrakcjach nie zszywa się rany.
Po zabiegu ekstrakcji nie należy zagryzać tą stroną, nie płukać ani nie "wysysać".
Ból i obrzęk po usunięciu ósemki często ustępuje po kilku dniach. Może wystąpić także gorączka. Krwawienie trwające kilka dni nie jest naturalnym objawem i należy bezwłocznie zgłosić się do lekarza. Są sytuacje nie tylko po ekstrakcjach ósemek że rana goi się gorzej wtedy można chodzić na specjalne opatrunki.
Niestety zęby mądrości bawią się z nami i testują naszą cierpliwość. Czasem nasz strach przed ich utratą i przed samym zabiegiem usunięcia jest silniejszy niż okresowo powracający ból. Należy się jednak zastanowić czy posiadanie ich daje nam jakieś korzyści czy jest raczej powodem zmartwień.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
ewewita1383 2015.09.27 22:41
te zęby to rzeczywiście problem :( już kilka lat się z nimi męczę :( ;(
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.