Czy tampony mogą przebić błonę dziewiczą, a podpaski wywołać alergię lub zakażenie? Czym jest wstrząs toksyczny? Jak często należy wymieniać środki higieniczne?
Debata „podpaska czy tampon” z pewnością doprowadziłaby do śmiechu nasze prababki, które w trudne dni musiały radzić sobie same lub z pomocą gąbek albo tzw. miseczek menstruacyjnych (zachęcamy do lektury tekstu: Burzliwa historia podpaski). W XXI wieku kobiety mają możliwość przesunięcia terminu okresu, a nawet ograniczenia ilości miesiączek do trzech w roku za sprawą pigułek stosowanych w 91-dniowym cyklu.
Wciąż jednak wracają pytania: Czy podpaski są higieniczne? Czy tampon zbyt długo pozostawiony w pochwie może doprowadzić do wstrząsu toksycznego? Co zrobić w momencie zerwania sznureczka?
Czy dziewice mogą używać tamponów?
To zależy od kształtu błony. Jeśli przysłania ona całe wejście do pochwy, może dojść do jej uszkodzenia przez tampon. Takiego ryzyka nie ma w przypadku błony w kształcie pierścienia albo rogalika. Na wszelki wypadek lepiej jednak stosować tampony w rozmiarze mini. Jeśli jednak przy ich wprowadzanie dziewczyna odczuwa ból, lepiej do czasu rozpoczęcia współżycia używać podpasek.
Czy można stosować tampony na noc?
Bezpieczniej jest stosować na noc podpaski, ale wiele kobiet obawia się zabrudzenia bielizny lub pościeli i woli używać tamponów. Należy go jednak wyjąć tuż po przebudzeniu.
Czy można używać tamponów w czasie upławów?
Zdecydowanie nie! Upławy są oznaką stanu chorobowego w obrębie narządów rodnych, który tampony mogłyby dodatkowo zaostrzyć. Lepiej sprawdzają się w tej sytuacji wkładki higieniczne.
Po ilu godzinach tampon niewyjęty z pochwy może doprowadzić do zakażenia?
Jak informuje PoradnikZdrowie.pl, tampony należy wymieniać co 2 - 4 godziny w pierwszych dniach okresu i co 4 - 6 godzin w pozostałych. Nieusunięty przez np. 2 doby może stać się źródłem zakażenia, które czasem doprowadza do wstrząsu toksycznego. Towarzyszą mu bardzo ostre bóle brzucha, gorączka, osłabienie, a nawet omdlenie.
Co to jest alergia na podpaski?
To reakcja uczuleniowa na substancje absorbujące wilgoć ukryte w jej wnętrzu. Podpaski o dużej chłonności nasycone są specjalnymi związkami chemicznymi, które mogą wywoływać pieczenie i swędzenie.
Czego lepiej używać podczas bardzo obfitych miesiączek?
Tampony mogą blokować wypływanie krwi z fragmentami złuszczonej śluzówki macicy. Jak wyjaśnia PoradnikZdrowie.pl, wtedy zamiast wydostać się na zewnątrz, cofają się i wszczepiają, np. do jajowodów - dochodzi wtedy do endometriozy. Według niektórych specjalistów, używanie tamponów może być jedną z przyczyn rozwoju tej choroby.
Czy tampon można włożyć zbyt głęboko?
Nie, mięśnie pochwy przytrzymają go we właściwym miejscu. Kanał szyjki macicy jest na tyle wąski, że nie ma możliwości, żeby tampon przemieścił się w głąb ciała.
A co wy obstawiacie dziewczyny>Tampon czy podpaska?Ja zdecydowanie tampony