Firma DuPont, właściciel patentu i znaku towarowego Teflon na swoich stronach umieszcza informacje o bezpieczeństwie Teflonu, z których wynika, że jest on całkowicie bezpieczny. Skąd więc tego rodzaju opinia w ustach Magdy Gessler a także na różnego rodzaju forach internetowych?
Jak się okazuje, mit ten wynika z faktu, że kwas perfluorooktanowy (PFOA), wykorzystywany w procesie produkcji Teflonu jest szkodliwą substancją podejrzewaną o właściwości rakotwórcze. Substancja, stosowana w procesie produkcyjnym, nie występuje jednak w produkcie finalnym (Teflonie). Spekulacje o możliwości “wytrącenia” PFOA z teflonu nie są poparte żadnymi badaniami.
Drugi mit dotyczący Teflonu jest związany z tym, że Teflon (jak wszystko) nie jest substancją niezniszczalną. Producent przyznaje, że przy podgrzaniu do temperatury powyżej 260 stopni Celsjusza zaczyna dymić, a powstały dym zawiera opary polimerowe, które mają właściwości drażniące i ich wdychanie może spowodować uszkodzenie płuc; są one szkodliwe dla ptaków (np. kanarki, papugi). Czyżby więc jednak coś było na rzeczy? Nie. Przede wszystkim, podczas gotowania i smażenia, patelnia nie nagrzewa się do takich temperatur. Przy tak wysokiej temperaturze zarówno olej jadalny oraz inne produkty spożywcze uległyby spaleniu, a powstały w ten sposób dym byłby niemniej szkodliwy, a potrawy – absolutnie niejadalne.
Tak więc, przy stosowaniu w kuchni przy gotowaniu Teflon nie może nikomu zaszkodzić, a palący się Teflon (jeśli ktoś doprowadzi do takiej temperatury) jest tak samo szkodliwy, jak przypalony olej jadalny, mięso czy też inna paląca się powłoka.
Teflon nie jest rakotwórczy. Nie są również szkodliwe patelnie teflonowe z uszkodzoną powłoką (poza szkodliwością wynikającą z tego, że mogły one utracić swoje właściwości, przez co znacznie łatwiej przypalić potrawę, a jak wiemy, spalenizna do zdrowych nie należy).
Teflon jest materiałem stosunkowo delikatnym, dlatego do pracy z naczyniami z Teflonu nalezy używać miękkich (plastikowych lub drewnianych) sztućców. Drapanie powłoki teflonowej nożem może spowodować jego starcie. Ewentualne drobinki Teflonu, które przy tej okazji mogłyby zostać zjedzone, są dla organizmu obojętne i zostaną wydalone.
Dlaczego więc strona firmy DuPont nie pozycjonuje się nad różnego rodzaju forami i blogami? Wydaje się, że nie zadbano o podstawy optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO): brak odpowiednich tagów tytułowych (zduplikowane meta tagi, brak odpowiednich słów kluczowych) . No, ale od specjalisty w chemii do specjalisty SEO (pozycjonowania stron internetowych) daleko.
Zainteresowanym informacjami na ten temat polecamy informacje na stronie www.cancer.org (j. ang.).
Źródło: http://www.adequate.pl/interact/czy-teflon-jest-rakotworczy