Od najdawniejszych czasów w menu naszych przodków dominowała kasza – niekwestionowana królowa stołu. Stanowiła podstawę wielu dań kuchni polskiej. Kasza to skarbnica wartości odżywczych. Ostatnio, kasze pojawiają się w menu ekskluzywnych restauracji, w kolorowych książkach kucharskich i w telewizyjnych programach o gotowaniu. Najwyższa pora, aby znów zacząć je doceniać. Chociażby ze względu na łatwość przygotowania, delikatny smak i walory zdrowotne.
Kasza gryczana
Naturalne źródło cennego białka roślinnego i kwasu foliowego. Zawiera wapń, żelazo, potas, magnez i fosfor, a także witaminę B1 i PP. Ugotowana na sypko jest doskonałym dodatkiem do mięs lub ryb. Uzupełniona sosem i surówkami, może stanowić samodzielny posiłek. Doskonale komponuje się z grzybami – w szczególności aromatycznymi kurkami i szlachetnymi borowikami. Kasza gryczana sprawdza się także jako nadzienie do pierogów lub naleśników – np. z dodatkiem twarogu i listków świeżej mięty.
Kasza jęczmienna
Bogata w białko, regulujący trawienie błonnik oraz witaminę PP. Świetny dodatek do gorących dań mięsnych i wegetariańskich. Idealnie współgra z delikatnym mięsem ryb, np. łososia. Świetnie smakuje zapiekana, z dodatkiem sosów i tartego żółtego sera.
Pszenica
Najbardziej rozpowszechnionym zbożem jest pszenica, uprawiana już siedem tysięcy lat przed naszą erą. Ze względu na zawartość glutenu kaszki z pszenicy można w małej ilości podawać dzieciom po piątym miesiącu życia. Na talerz malca najczęściej trafiają dania z kaszy manny oraz chleb pszenny, bułeczki lub makaron. Pełne ziarno pszenicy zawiera dużo witaminy B1 wspomagającej proces wzrostu i sprawność umysłową, wzmacniającej mięśnie i serce. Okrywa ziarna jest bogata w błonnik, który zapobiega zaparciom zarówno u dzieci jak i u dorosłych.
Pożywnym i zdrowym śniadaniem są płatki pszenne, zmieszane z płatkami owsianymi, jęczmiennymi lub kukurydzianymi, mlekiem albo jogurtem i niecałą łyżeczką zarodków pszennych (cenne źródło witaminy E). Można także ugotować dziecku same płatki owsiane na wodzie lub mleku. Zawierają one dużo wapnia, potasu, fosforu, magnezu i błonnika – świetnie rozgrzewają, są więc doskonałe na zimę.
Proso
Ziarno, z którego pozyskuje się kaszę jaglaną, nie zawiera glutenu i jest łagodne w smaku. Kasza jaglana doskonale nadaje się do potraw z warzywami i mięsem, można ja także przyrządzić z owocami na słodko lub jako dodatek do zupy mlecznej. Ma działanie zasadotwórcze i rozgrzewające, jest również lekkostrawna, dlatego zaleca się ją szczególnie dla dzieci z anemią.
GrykaBardzo wartościowym zbożem jest gryka. Z jej pełnego ziarna jest wytwarzana kasza gryczana w wersji naturalnej, białej oraz prażona – ciemnobrązowa. Kasza gryczana ma znaczne ilości żelaza, kwasu foliowego i witaminy B6. Do dziecięcej zupki możemy dorzucić płatki gryczane, które podniosą wartość odżywczą, wzbogacą ją w składniki mineralne i białko.
KukurydzaWiększość dzieci lubi kaszę kukurydzianą, zwłaszcza przygotowaną na mleku. Potrawa taka jest bardzo sycąca i należy do najłatwiej strawnych. Z mąki kukurydzianej sporządza się placki i wypieki, które nadają się dla pociech nietolerujących glutenu. Kaszka i kleik kukurydziany pomagają dzieciom, którym dokuczają zaparcia.
A czy wy jadacie kasze? Bo ja bardzo ostatnio się w nich rozsmakowałam.