Pani syn próbuje zwrócić na siebie uwagę. Gdy jest spokojny i grzeczny widzi, że nie ma siły przekonywania. Odczuwa zazdrość, czuje się odsunięty, a ostatecznie odczuwa niechęć do młodszej siostry i zachowuje się wobec niej agresywnie. Oczywiście w sytuacjach agresji należy wytłumaczyć dziecku, że uderzanie boli, a bijąc, można kogoś skrzywdzić. Wypowiedź musimy dostosować do wieku dziecka, mówimy „nie bijemy” zamiast kilkunastominutowego wykładu. Trzeba mówić do dziecka krótko i jasno, dobrze jest też ustalić wspólne zasady. Oczywiście za przestrzeganie zasad dostanie nagrodę, pochwałę. Dobrym sposobem jest chwalenie dziecka przy innych, tak żeby syn słyszał, że rodzice są szczęśliwi. Natomiast za nieprzestrzeganie ich najlepszą karą dla niego będzie pozostawienie go na kilka minut w samotności.
Musi Pani pamiętać, by nie zaniedbywać starszego dziecka. Warto postarać się poświęcać mu więcej czasu, zabrać go na spacer bez młodszego rodzeństwa, aby poczuł, że nadal jest dla Was ważny. Należy podkreślać, że młodsza siostra nie jest zagrożeniem, że kocha się jedno i drugie dziecko. Starszy syn, o ile wyrazi chęć, może pomagać przy siostrze, podkreślamy przez to jego samodzielność, pokazujemy, jak ważna jest funkcja starszego brata. Dobrze jest też mówić o przywilejach, jakie ma starsze dziecko, np. może jeść więcej rzeczy, chodzić później spać itp. Dla nas to banalne rzeczy, ale dla dziecka są one przekonywające.
Zachęcam, żeby Pani zajrzała do książki „Rodzeństwo bez rywalizacji”, której autorkami są: Adele Faber i Elaine Mazlish. W książce znajdują się pomysły jak postępować i czego unikać, kiedy pojawiają się konflikty, jak wychować rodzeństwo, aby żadne z dzieci nie czuło się odrzucone, mniej kochane. Jest ona napisana łatwym językiem, przez co czyta się ją szybko i przyjemnie.