Witam Cię elżuniamarysia123, tak jak wspomniałaś tytuł wątku jest dosyć kontrowersyjny jednak dzięki temu przykuwa uwagę. Rzeczywiście zachowania Twojego syna mogą być niepokojące, jednak nie muszą być przejawem nieprawidłowego rozwoju chłopca.
Postaram się po kolei omówić wymienione przez Ciebie zachowania Twojego synka.
Jeśli chodzi o zachowania seksualne, o których wspominasz dotykają one sfery cielesnej dziecka. Dla nas dorosłych często niektóre zachowania mogą być postrzegane jako dziwne bądź niepokojące. Dziecko chociażby przez dotykanie różnych części ciała obserwuje swój organizm. Ważne jest jednak abyś przyglądała się jak często zdarza się Wiktorowi dotykać się w ten sposób czy wykonuje to głównie w otoczeniu osób czy wręcz przeciwnie i w jakich okolicznościach. Wspominasz, że wkładanie sztućców „tam gdzie nie powinien” odbywa się podczas obiadu, może więc jest to forma zwracania na siebie uwagi Twojej i Twojego męża. Myślę, że w przypadku danych zachowań pomocny będzie krótki artykuł, który znajdziesz pod linkiem http://gadki.fdds.pl/pdf/zachowania-seksualne-dzieci-i-mlodziezy.pdf dotyczy on identyfikacji i rozumienia zachowań seksualnych wśród dzieci oraz sposobu reagowania na dane zachowania.
Zachowania aspołeczne, które wymieniasz charakteryzujące się złością, wrogością i innymi zaburzeniami emocjonalnymi często nie są wynikiem złej woli dziecka. Dziecko w wyniku rozwoju i wychowania uczy się prawidłowego zachowania i akceptowania społecznego. Dlatego bardzo ważne jest abyś porozmawiała z Wiktorem na temat wskazanych przez siebie zachowań ponieważ brak reakcji na zachowania nieadekwatne sprawia, że dziecko odbiera je jako przyzwolenie. Może chłopiec w dany sposób wyładowuje swoją złość bądź frustrację i nie rozumie, że jego zachowanie nie jest adekwatne do sytuacji. Również rozmowa z nauczycielem na temat relacji z rówieśnikami może wskazać przyczynę zmiany zachowania chłopca.
Nie pozwalaj aby chłopiec znęcał się nad zwierzętami. Zdanie „Tatuś mi powiedział, że łapanie za ogonek to nic takiego” może wskazywać że Twój mąż dał przyzwolenie Wiktorowi na tego typu zachowania. Porozmawiaj zatem z mężem na ten temat. Ważne jest abyś za każdym razem gdy chłopiec będzie agresywnie zachowywał się w stosunku do zwierząt reagowała. Chłopiec musi być świadomy że swoim zachowaniem krzywdzi on zwierzęta i sprawia im cierpienie. Również ważne jest aby chwalić dziecko w momencie gdy odpowiednio obchodzi się ze zwierzęciem aby umacniać w nim prawidłowe zachowania.
Jeśli chodzi o wyzwiska kierowane w stronę siostry po pierwsze bardzo ważna jest reakcja Twoja i męża na dane zachowania. Bezwzględnie musisz pokazać chłopcu że nie aprobujesz tego typu stwierdzeń. Następnie zastanów się czy może zdarzyło się, że reagowaliście śmiechem na tego typu zdania lub nie zwracaliście wcześniej na nie uwagi. Zastanów się czy nigdy Tobie lub komuś z otoczenia dziecka nie zdarzyło się używać podobnych stwierdzeń chociażby w żartach lub kłótni. Porozmawiaj z nauczycielem czy dzieciom w grupie nie zdarza się używać podobnych zdań.
Jeżeli dziecko mimo licznych uwag i rozmów nadal wykonuje dane czynności warto jest zgłosić się do specjalisty, który przeanalizuje zachowania chłopca. Przed wizytą zwróć uwagę na kilka aspektów w zachowaniu Wiktora po pierwsze jak długo utrzymuje się dane zachowanie u dziecka. Po drugie intensywność symptomów, ich liczba i natężenie. Po trzecie częstotliwość pojawiania się niepokojących objawów.
Mam nadzieję, że przynajmniej częściowo udało mi się Ci pomóc.