Najlepszą nauką jest nauka na wesoło. Jak najłatwiej nauczyć się ortografii? Czytając! Większość ludzi jest wzrokowcami, więc jeśli się dużo czyta, zapamiętuje się wygląd wyrazów i potem, pisząc je widać, czy są napisane poprawnie, czy coś z nimi "nie tak". To właśnie dlatego tak ważne jest czytanie dzieciom od najmłodszych lat i wpajanie im pięknego nawyku czytania. Ta umiejętność i to zamiłowanie znacznie upraszcza potem życie.
Kolejnym sposobem jest zabawa w dyktanda. Nie trzeba wcale kupować do tego mądrych książek. Lepiej przygotować dziecku jakiś tekst samemu - tekst zgodny z jego zainteresowaniami, z tym, co lubi. Takie dyktanda pisze się z przyjemnością. Jeśli dziecko zrobi w nim błąd, można potem narysować to, co dany wyraz miał przedstawiać (np. jeśli dziecko napisze "nuż" zamiast "nóż", narysujmy z nim wspólnie uśmiechnięty nóż i obok napiszmy prawidłowo słowo - na pewno zapadnie w pamięć i będzie się kojarzyło pozytywnie). Ważne, by dyktanda nie kojarzyły się z czymś złym, przykrym. Ma to być zabawa i miło spędzony czas z mamą czy tatą.
Jeszcze inny sposób to rozsypanka wyrazowa. Najlepiej, jeśli bawi się w to przynajmniej dwoje dzieci, a nadzoruje dorosły.
Przygotowujemy wcześniej wiele małych kartek z trudnymi wyrazami, przy czym piszemy na jednej stronie cały wyraz z wyjątkiem trudnej litery (w jej miejscu wstawiamy kreskę). Trudną literę piszemy zaś po drugiej stronie kartki. Układamy na stole wszystkie karteczki tak, by było widać wyrazy. Każde dziecko po kolei wybiera sobie wyraz i mówi jak powinien zostać napisany. Np. wyraz "bu-a" - piszemy przez "rz". (Tu potrzebny jest dorosły, bo niektóre wyrazy ciężko może być kilkulatkowy rozszyfrować). Jeśli dziecko poda odpowiedź, odwraca kartkę i sprawdza, czy powiedziało dobrze. Zgadza się? To zabiera karteczkę. Jeśli nie, odkłada wyraz (nie można go ponownie wykorzystać np. przez 2 kolejne rundy) I nadchodzi kolej drugiego dziecka. Wygrywa to dziecko, które zdobędzie najwięcej karteczek. Na koniec zabawy warto dzieci nagrodzić za włożony wysiłek.
Zabawę można wykorzystywać wielokrotnie, bo każde dziecko może wybierać różne wyrazy utrwalając sobie pisownię poszczególnych wyrazów.
Pomocne w nauce ortografii są też różnego typu wierszyki, których jest też pełno w sieci. Można nawet stworzyć dla dziecka do nich melodyjkę, by łatwiej wpadały w ucho.