W powyższej sytuacji zastosowanie mają przepisy zawarte w kodeksie cywilnym dotyczące instytucji zachowku, które zostały uregulowane w art. 991-1011 kodeksu cywilnego.
Art. 991
§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.
Art. 992 Przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili, natomiast nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni.
Art. 993 Przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę.
Art. 994
§ 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.
§ 2. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego.
§ 3. Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.
Zgodnie z powyższymi regulacjami, należy jednoznacznie stwierdzić, iż synom Pani babci na chwilę obecną (nie są wydziedziczeni) przysługuje ustawowe prawo do zachowku. Jednakże należy zauważyć, iż darowizna domu wraz z działką została dokonana na Pani rzecz około 10 lat temu. Tym samy zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego (art. 994 § 1) darowizna dokonana więcej niż 10 lat przed dniem otwarcia spadku (Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, art. 924 kc) nie jest zaliczana do masy spadkowej. W związku z tym otrzymany przez Panią dom z działką nie będzie brany pod uwagę przy ewentualnym obliczaniu należnych zachowków, jednakże przy założeniu, że przedmioty te nie stanowiłyby całości spadku spadkodawcy.