___________________________________ ____________________________
CECYLIA
Pochodzenie: łacińskie od słowa caecus
Znaczenie: ciemny, ślepy, wątpliwy. Nawiązuje do nazwy rzymskiego rodu Caecilius lub Caecilianus.
Kolor: Niebieski,
Liczba: 8
Znak zodiaku: Koziorożec
Zdrobnienia: Cechna, Ceceylia, Cecilia, Cecyla, Cecylina, Cecylka, Cela, Celia, Celka, Cesia, Cyla
Imieniny: 22 listopada
Patron: Święta Cecylia - męczennica Rzymu. Legenda mówi, że w czasie tortur śpiewała hymny. Ku jej czci powstały muzyczne bractwa i towarzystwa (w XVI w. w Rzymie - Accademia di Santa Cecylia, w XVIII w. w Londynie - Caecilian Society). Patronka muzyki kościelnej.
Formy obcojęzyczne: Cecilia (ogólnie przyj. forma), Cecily, Cicely, Sisley (ang.), Cacilia, Cecilie, Zazille, Cillia (niem.), Cecile, Cecille, Cicil, Cicille (fr.), Kaikilia, Kekilija (gr.)
ZNANE POSTACIE: Cecylia Renata, pol. królowa, żona Władysława IV (16 VII 1611-24 III 1644). Cecilia Böhl De Faber, pisarka hiszp. (25 XII 1796-7 IV 1877). Cecylia Walewska, pisarka pol. (ur. 1859). Cécile Sorel, aktorka fr. (ur. 1873). Celia Johnson, aktorka ang. (ur. 1908). Cécile Aubry, aktorka i pisarka fr. (ur. 1929).
Charakterystyka:
"Cecylia to kobieta, która przez życie kroczy z podniesioną głową i dumną miną. Nie boi się ciężkich zajęć, chętnie prowadzi dom, kocha swoją rodzinę. Często bierze na siebie odpowiedzialność za powierzone do wykonania zadania, z czego wywiązuje się wzorowo. Jest towarzyska. Lubi zarówno przyjmować gości jak i chodzić na spotkania towarzyskie. Cechuje ją duch przekory. Cecylia jest wrażliwa na niepowodzenia, nieraz reaguje na nie wybuchem gniewu, ale wkrótce podejmuje drogę do celu. Nie ma w sobie ani krzty zaborczości."
___________________________________ ______________________________
CELINA
Pochodzenie: łacińskie, od słowa caelum (niebo); również skrót od imienia Marcelina.
Kolor: Niebieski,
Liczba: 9
Znak zodiaku: Bliźnięta, Wodnik
Planeta: Merkury
Zdrobnienia: Celinka, Celka, Celia, Celimena
Imieniny: 21 października, 15 grudnia
Patron: Św. Celina - matka świętego Remigiusza. Czczona zwłaszcza w okolicach Reims i Laon we Francji.
Formy obcojęzyczne: Celina (ogólnie przyj. forma), Celine, Selina (ang.), Celine (fr.), Kilina, Koilina (gr.)
Charakterystyka:
"Celina często nas zaskakuje: nigdy nie wiadomo, czy wybuchnie, czy też zacznie śpiewać. Nie może usiedzieć w miejscu, musi się ciągle ruszać, tańczyć i śpiewać. Brak jej stałości i równowagi. Ma skłonność do przesadzania w gniewie, aby dodać sobie odwagi i wywrzeć wrażenie na otoczeniu. Chciałaby intensywnie uczestniczyć w życiu świata. Cechuje ją wielka pewność siebie. Celina lubi dźwigać odpowiedzialność, ogromną radość sprawia jej gdy z jej porad korzystają inni. Ma silny głos, dlatego realizuje swoje zamiłowanie do przewodzenia innym. Prezentuje się w każdej sytuacji korzystnie. Celiny to zwykle intelektualistki o szerokich horyzontach. Interesują się niemal wszystkim. Mają encyklopedyczne umysły. W szkole są biegłe w przedmiotach ścisłych, a także w gramatyce. I tak samo jak anioły, lubią się gdzieś zjawiać znienacka, jakby spadały z nieba. Lubią zaskakiwać innych. Bywają urodzonymi podróżnikami. Może warto, by młode Celiny studiowały dziennikarstwo?"
________________________________________________________________
Zamknij